Ay Tutulması Nedir Ne zaman olur?

Geceleri dünyamızı aydınlatan ay, zaman zaman bir doğa olayı ile baş başa kalır, peki ay tutulması nedir, ne zaman tutulur, ay tutulması neden olur ve ay tutulması senede kaç defa gerçekleşir işte detaylar. Yılda iki defa oluşan ay tutulması dünya ve ayın konumuyla ilgilidir. Ay dünyanın uydusudur. Dünyanın etrafında dönen ay, dünyanın etrafındaki bir tam dönüşü 27,7 saatte tamamlamaktadır.

Ay dünyanın etrafında döndüğü esnasında dünyanın gölgesinde kalabilir. Dünyanın gölgesinde kalması ise güneşten gelen ışınları alamamasına sebep olmaktadır. Bu durumda ise dünyanın gölgesi ayın üzerine düşmektedir. Ay ve dünya aynı karanlıkta kalırken ay tamamen görünmez olmamaktadır. Dünyanın ayın üzerine düşen gölgesi kırmızı bir görüntü oluşturmaktadır. Bu kırmızı görüntüye ise ay tutulması denilmektedir.

Ayın yeni ay, dolunay, hilal ve yarım ay olmak üzere dört farklı şekli bulunmaktadır. Ay tutlması ay dolunay halindeyken oluşmaktadır. Ay tutulmasında tutulma genel anlamda 1 saat kadar sürmektedir. Ancak günümüze kadar yaşanmış olan tüm ay tutulmalarında gözlemlenmiştir ki 40 dakikaya kadar ay tutulması süresi düşebilir.

Ay tutulması üç şekilde yaşanabilir. Tam ay tutulması, kısmi ay tutulması ve gölgeli ay tutulması şeklinde ay tutulması üçe ayrılmaktadır.

Tam ay tutulmasında dünya gölgesi tam olarak ayın üzerine düşmekteyken, kısmi ay tutulmasında dünya gölgesi kısmen ayın üzerine düşmektedir. Gölgeli ay tutulmasında ise dünya gölgesi ayın yalnızca yarısına düşmektedir. Bu ay tutulmalarından en nadir görülen ay tutulması ise gölgeli ay tutulmasıdır. Gölgeli ay tutulmasında ayın rengi sönük olmaktadır.

Ay tutulması normal şartlarda yılda iki defa gerçekleşmektedir. Ancak istisnai bazı durumlarda ay tutulması yılda hiç gerçekleşmeyebilir ya da iki defadan daha fazla gerçekleşebilir.

Evren olaylarında iki tip tutulma vardır. Bir tanesi ay tutulması, bir tanesi de güneş tutulmasıdır. Ay tutulmasında ay; dünya ve güneş arasında kalmaktadır. Güneş tutulmasında ise güneş ay ve dünya arasında kalmaktadır. Güneş tutulmasında dünyanın bir bölümü karanlığa kaplanmaktadır.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.