Bor madeni nedir, Bor hangi alanlarda kullanılır

 

Dünya bor rezervlerinin büyük çoğunluğu ülkemizde bulunmaktadır, peki bor madeni tam olarak nedir, hangi alanlarda kullanılır, bor hakkında detaylı bilgiler vermeye çalışacağız. Isılara karşı dayanıklılığı ve çok değerli bir maden olmasıyla bilinen bor madeni ilk kez Tibet’te 4000 yıl önce Tibet’te kullanılmıştır. Tibetlerden sonra başka milletler tarafından da kullanılmıştır. Ancak her millet bor madenini farklı alanlarda kullanılmıştır. Hititler ve Sümerliler gümüş ve altın işçiliği yaparken kullanırken, Araplar ilaç sektöründe, Eski Yunanlılar temizlik yaparken temizleme işlemlerinde kullanmışlardır. Bunun yanı sıra Romalılar cam işçiliğinde kullanmışlar, Mısırlılar ise mumyalama yaparken bor madenini kullanmışlardır.

Bor madeni farklı tiplerde çıkmaktadır. Bazen tuz şeklinde, bazen başka maddelerle birleşmiş ve karışmış halde, bazen ise serbest olarak bulunmaktadır.

Ülkemizin bor madeni açısından çok zengin olduğunu biliyoruz. Türkiye’de bor madeni Kütahya – Kestelek, Balıkesir – Bigadiç, Kütahya – Emet ve Eskişehir – Kırka bölgelerinden çıkartılarak dünyadaki bor madeninin %75 tesisine sahiptir. Ancak Türkiye’de üretim olmadığı için bor madeninden yeterince kar edilememekte ve kar oranı çok düşük olmaktadır. Türkiye’den sonra Amerika ve Rusya da bor madeni açısından zengin ülkeler arasında bulunmaktadır.

Bor Madeni Nerelerde Kullanılır?

Bor madeninin çeşitli kullanım alanları vardır. Bor madeninin kullanım alanları bazen basit alanlarken, bazen de güçlü alanlardır. Mesela deri renklendirici, böcek öldürücü gibi basit gördüğümüz sektörlerde kullanılmasının yanı sıra önemli sektörlerde de kullanılmaktadır.  Bu kullanım alanlarının başında teknoloji sektörü bilhassa bilgisayar, inşaat sektörü, otomobil sektörü ve savunma sanayinde çok fazla kullanılmaktadır.

Yangından etkilenmeyen ürünlerin yapımında kullanılan maddelerin başında bor madeni gelmektedir. Tıp sanayi camları, elektrik camları gibi cam üretiminde kullanılmaktadır. Deterjan, sabun yapımında dahi bor kullanılmaktadır.

Bor madeni küçük gördüğümüz alanların yanı sıra uzay sanayisinde dahi kullanılmaktadır. Hatta öyle ki Amerika bor madeniyle çalışan araba projesi üzerinde durmaktadır.

Bor Madeni Neden Önemlidir?
Bor madeni birçok madenden daha değerlidir. En değerli maden olarak genelde altın düşünülmektedir. Ancak bor madeni altından dahi daha değerlidir. Gelecekte bor madeniyle ilgili savaşların dahi çıkması ihtimal dahilindedir. Çünkü bor madeni tıpkı petrol gibi değerli ve mücadeleye değer bir madendir.

Bor madeni birçok sektörde kullanılmaktadır. Ancak bor madenini değerli yapan borun birçok farklı sanayide kullanılabiliyor olması değildir. Bor madenini değerli kılan en önemli özelliği hidrojen üretiyor olmasıdır. Bu özelliği ile enerji ortaya çıkarmakta ve dolayısıyla akü, pil hatta araba yapımında kullanılabileceği düşünülmekte, ilerleyen zamanda borla çalışan araba planları yapılmaktadır.

Ülkemizde Kullanılan Önemli Bor Madenleri Nelerdir?

Bor madeni açısından çok zengin bir ülkeye sahibiz. Sayısal olarak ifade etmek gerekirse, dünyadaki bor madeninin %72’si Türkiye’de yer alıyor. Geri kalkan %18’lik kısım ise sırasıyla Çin, Rusya ve Amerika’da bulunmaktadır. Ülkemiz bor madenleri açısından zengin olsa da kendisi madeni çıkarabilecek ve işleyebilecek güçte değildir. Ülkemiz bor madenleri işletmesini ise Eti Maden İşletmesi yapmıştır.

Bor Madeni Cam Sanayinde Nasıl Kullanılır?
Bor madeni camın yapımında değil, camın dayanıklılığı artırmada önemli bir yere sahiptir. Bor madeni kullanılarak camın dayanıklılığı artırılır ve çiziklere karşı korunması sağlanır. Yansıtma özelliğini ve ışığı kırma özelliğini artırmak için de bor madeninden yararlanılmaktadır. Çabuk erime özelliği ve ısıya dayanıklılık özelliği de yine bor madeniyle yapılmaktadır.

Bor Madeni Deterjan Sektöründe Nasıl Kullanılır?

Bor madeni deterjan sektöründe de çok fazla yararlanılan bir madendir. Bor madeni sabun ve deterjan yapımında mikrop öldürücü, beyazlatıcı ve yumuşatıcı olarak kullanılmaktadır.

Bor Madeni Seramik Sektöründe Nasıl Kullanılır?
Bor madeni seramik sektöründe de çok fazla kullanılmaktadır. Emaye yapımından, mutfaktaki birçok eşyamızın yapımına kadar bor madeninden yararlanılmaktadır.

Bor Madeni Tarım Sektöründe Nasıl Kullanılır?

Bitkilerin beslenmesi için birçok madde vardır. Ancak bu maddelerden ve önemli yer edinen maddelerden bir tanesi de bor madenidir. Bor madeni açısından zengin olan topraklarda verimlilik daha fazla olmaktadır. Bunun için de verimliliği artırmak için gübrede de bor madeni kullanılmaktadır. Bor madenini gübrelerinde kullanmak isteyen kişiler gerekli destekleri almalı ve ne yetiştireceklerine bağlı olarak gübre almalıdır. Çünkü meyve ve sebzelerin ihtiyacı olan bor miktarı farklıdır. Buna bağlı olarak gübre kullanırsınız ve verimli meyve, sebze alırsınız.

Bor Madeni Gelecekte Nerelerde Kullanılacak?

Bor madeni günümüzde birçok farklı sektörde kullanılmaktadır. Cam sanayi, deterjan sektörü, tarım sektörü, savunma sanayi ve daha birçok sektörde kullanılmaktadır. Gelecekte ise bor madeninin farklı sektörlerde kullanılacağı düşünülmektedir. Pil yapımında, akü yapımında ve araba sanayinde kullanılması beklenmektedir. Bor madeninin enerji üretiyor olması bor madeninin kullanım alanını da genişletmekte. Hatta gelecek zaman içinde bor madeniyle ilgili savaşların dahi çıkabileceği düşünülmektedir.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.