Devamlı Halsizlik ve yorgunluk hissetmenin olası nedenleri

Devamlı ve hissetmenin olası nedenleri: ve halsizlik hissetmesürekli uzanma isteği aslında bir hastalık olarak kabul edilir. Kronik yorgunluk denilen  bu hastalıkta magnezyum eksikliği, yetersiz uyku, stresli olma,gerginlik, odaklanamama ve zihin karışıklığı gibi belirtiler oluşur. Hastalığın tedavisi aslında gayet basittir. Hasta düzenli uyku uyuduğunda, stresten uzaklaştığında, vitamin ve mineral takviyesinde rahatlayabilir . İşte, kronik yorgunluk ve tedavisi;

Kronik yorgunluk, kişinin halsiz ve yorgun olmasına neden olur. Bilinç olarak da çöken hasta kolay kolay odaklanamaz ve çalışma hayatında bile aksaklıklar yaşar. Sabahları yataktan kalmakta zorlanmak, hiçbir şey yapmayı istememek ve stresli olmak hastalığın belirtleri arasındadır. Hastalar bu şikayetle doktora gittiğinde öncelikle bir kan testi yapılır. Yapılan kan testi sonucunda, kanda vitamin ve mineral eksikliği varsa hemen takviyeye başlanır.

Kronik yorgunluk tedavisi:

Magnezyum zengini besinler tüketmek

Tam tahıllar, kurubaklagiller ve yağlı tohumlar magnezyum açısından zengindir. Nohut, mercimek ve kurufasulye, ceviz, fındık ve badem beslenme diyetine mutlaka girmelidir. Magnezyum, kas ve sinir sisteminin görevlerini tam olarak yapmanızı sağlar, sizi daha enerjik yapar. Bu nedenle magnezyum açısından zengin gıdalar tüketilmelidir.

Kaliteli uyku

Günde yaklaşık olarak 7-8 saat kadar uyku uyumanız gereklidir. Fakat, bu uyku sağlıklı olmalıdır. Yatmadan 1 saat kadar önce birşeyler yenilmemeli ve içilmemelidir. Oda havalandırılmalı, televizyon ve radyo olmamalıdır. Işık miktarını ayarlamak, kaliteli ve sağlıklı yatak seçmek uyku kalitesini arttırmak için önemlidir. Kaliteli uyku uyunduğunda hormonlar gece vücudu yeniler, enerji depolanır ve kronik yorgunluktan uzaklaşılır.

Kronik yorgunluğun bir başka nedeni ise uyku apnesi olabilir. Uyku apnesi nedeni ile gece soluk durmaları yaşanabilir. Hasta bu nedenle tam olarak uykuya dalamaz ve sabahları yataktan yorgun kalkar. Uyku apnesi şikayeti olanlar hemen bir doktora başvurmalıdır. Bu hastalığın tedavisi vardır.

Alkol almamak, sigara içememek

Alkol kuvvetli bir uyarıcıdır. Bu nedenlede kaliteli uyku uyumanıza engel olur. Fazla alkol alan kişiler gece boyunca sıklıkla uyanırlar. Bu nedenle alkol alımı kısıtlanmalı ya da komple bırakılmalıdır. Alkol almadan uyuyamıyorum diyorsanız aslında yanılıyorsunuz. Çünkü, alkol kaliteli uykunun düşmanıdır. Sigara nefes alıp vermede sıkıntı yarattığından bırakılmalıdır. Çok sigara içenlerde kaliteli uyku olmamaktadır.

Spor yapmak

Spor vücuda zindelik verir. Üstelik spor yaptığınızda mutlu ve zinde hissedersiniz. Bu nedenle spor yapın, özellikle de açık havada yapılan spor çok daha faydalıdır.

Düzenli sabah kahvaltısı yapmak

Sabahları vücudunuz yorgun ve enerjisizdir. Sabah kahvaltısı bu nedenle en önemli öğün kabul edilir. Sabah kendinizi aç bıraktığınızda, kan şekeriniz hızla düşer ve kendinizi çok daha yorgun ve zayıf hissetmenizi sağlar. Bu nedenle kesinlikle sabah kahvaltısı yapın.

Bol su içmek

Günde en az 1.5-2 litre kadar su içmek, kanda ve vücutta biriken toksinlerin atılmasını sağlar. Bu sayede kendinizi çok daha dinç ve enerjik hissedersiniz.

Sosyalleşmek

Dostlarla ve eşinizle birlikte olmak, hayatı onlarla paylaşmak sizi çok daha dinç ve sağlıklı yapar. Kronik yorgunluktan çıkmanıza yardımcı olur.

Kaynak: Bu yazı aşağıdaki site kaynak alınarak derlenmiştir.

Sürekli halsiz ve yorgun olmanın 20 sebebi

Yanıtla