Dünya üzerinde en uzun yaşayan 10 canlı türü

Gezegenimiz milyonlarca tür canlıya ev sahipliği yapıyor peki dünyanın en uzun yaşayan canlıları hangileri hiç merak ettiniz mi? durun! biz sizin yerinize merak ettik ve bir liste oluşturduk, işte uzun yaşamları ile birbirinden ilginç canlılar. Üzerinde yaşadığımız dünyada, 8 milyon civarında hayvan türü vardır. Bu türlerin her birinin kendine özgü bir ortalama yaşama süreleri bulunmaktadır. Bu listede ise, en uzun yaşayan canlılardan bahsedeceğiz işte detaylar.

10- MACAW PAPAĞANLARI (ortalama yaşam süresi 30 -35 yıl)

Macaw papağanları, renkli tüylere ve uzun kuyruklara sahip papağanlardır. Bu türün soyları tehlike altına girmiş veya girmek üzere olan 19 türü bulunur. Tahminlere göre birkaç Macaw türü yok olmuştur. Bu papağan türü saldırgan bir yapıya sahiptir.

Macaw papağanlarının uzunluğu 20 inç uzunluktadır, en uzun olanı, kuyruk uzunluğu ile birlikte 42 inç kadar uzunluğa sahip olabilmektedir. Ne kadar süre yaşadıklarına bakacak olursak da, 60-80 yaşına kadar yaşamakla birlikte, ortalama yaşam süreleri 30-35 arasındadır. Mini Macaw türleri daha kısa süre yaşarlarken, iyi beslenen büyük Macawlar 50 yaşından fazla yaşamaktadırlar.

9- AFRİKA FİLLERİ (ortalama yaşam süresi 70 yıl)

Afrika filleri, tür olarak Loxodonta grubundandırlar. Afrika fillerinin günümüzde bulunan 2 türü vardır.  Bunlar L. Africana ile L. Cyclotis’tir. Afrika fillerinin bir türü olan bu L. Africanalar yeryüzünde bulunan en büyük canlılardır. Diğer tür olan L. Cyclotis ise en büyük 3. Canlıdır. Sırtları çökük, kalın vücutlu ve bodur bacaklıdırlar. Büyük kulakları sayesinde sıcaklık kaybı sağlarlar. Üst dudakları ve burunları sayesinde kafa kısımları şekil kazanır. Yaşam süreleri ortalama 70 yıl olmakla birlikte, dişi olanları ölene kadar doğurabilmektedir.

8- DEV GALAPAGOS KAPLUMBAĞALARI (ortalama yaşam süresi 100 yıl)

Bu kaplumbağa türü, dünyanın en büyük kaplumbağa türüdür. Günün 16 saatini yavaş adımlarıyla gezerek geçirirler. Antarktika üzerinde her noktaya yerleşmiş durumdadırlar. Galapagos kaplumbağaları da kendi içlerinde gruplara ayrılırlar. Kuluçka durumunda bulunan yumurtaların sıcaklıklarına göre erkeklere veya dişilere gebe kalınmasını belirler. Sıcaklığın yüksek olduğu durumlarda erkeklere gebe kalırlar. Metabolizma sistemlerinden dolayı bir yıl kadar yemek yemeden yaşayabilirler.

Yaşam süreleri 100 yılı aşmaktadır. En uzun yaşamış olanı kayıtlara göre 152 yaşında ölmüştür. Öyle ki 100 yaşında olanları orta yaşlı sayılmaktadır.

7- YILAN BALIKLARI (ortalama yaşam süresi 150 yıl)

Yılan balıkları da uzun yaşayan canlılar arasında, yılan balıkları 20 familya, 111 cins ve 800 farklı türden oluşan geniş bir hayvan topluluğudur. Bu türlerin çoğu yırtıcı özellikte olup, uzun şekillidirler. Tek saplı olanları 5 cm dolaylarında boya sahip iken, ince canavar yılan balıkları 4 metre kadar boya sahip olurlar. Yetişkin yaştaki bir yılan balığı 25-30 kilogram arasında bir ağırlıkta olabilmektedir. Birçok türü göğüs kanatlarına ihtiyaç duyarlar. Ortalama yaşam süreleri 150 yıldır ve  yılan balıkları tüm yaşamları boyunca ortalama 4 milyon yumurta bırakırlar.

6- TUATARALAR (ortalama yaşam süresi 150 yıl)

Yeni Zelanda bölgesinde yayılış gösterirler. Yaşayan fosil olarak anılan nadir canlı türlerindendir. Bu lakapla anılmalarının sebebi olarak ise, uzun yaşam sürelerine rağmen görünüşlerinin pek değişmemesidir. İki gözlerine ek olarak kafalarının üzerinde görme özelliği bulunmayan bir gözleri bulunmaktadır. Bu göz yetişkin olanlarında ince bir pulla kaplıdır. 80 cm uzunluk, 1.3 kg ağırlığa sahiptirler. 35 yıl boyunca büyüme ve gelişmeleri devam ederken ortalama 150 yıl yaşarlar. Ancak 200 yaşın üzerinde yaşayanlarına da tanık olunmuştur. Bu özellikler tuatara türüne dünyanın en uzun yaşayan canlılar listesinde olması için yeterli.

5- KOİ BALIKLARI (ortalama yaşam süresi 200 yıl)

Koi Balıkları, en uzun yaşayan canlılar listesinde 5 numara. Koi balıkları, Amur sazanlarının varyasyonları sonucu ortaya çıkmış bir türdür. Ton farkı, tasarımları ve büyüklükleri ile türleri ayırt edilir. Beyaz, kırmızı, sarı, mavi ve krem rengi önemli tonlarıdır. Sazan Balığının evcilleştirilmiş hali olan Koi Balıklarının Anavatanı Çin ve Japonya’dır. 20 farklı türde olan Koi Balıklarının bakımı kolay olduğu için oldukça çok beslenen bir balık türüdür.

Japonlar tarafından Koi Balıklarının manevi özellikleri vardır. Koi Balıklarının refahı, varlığı, başarıyı ve şansı getirdiği düşünülür. Her türün ayır bir manevi özelliği olduğu söylenir. Örnek verecek olursak, mavi renkli olanlarının huzur getirdiğine inanılır. Ömürleri 200 yıldan uzun sürmektedir.

4- KUTUP BALİNALARI (ortalama yaşam süresi 200 yıl)

Uzun ömürlü canlılar listemizde 4. sırada yer alan kutup balinaları, 14-18 metre uzunluğunda ve ağırlığı 75-100 ton arasındadır. Kutup Balinaları, Grönland Balinaları olarak da bilinir. Diğer canlılara göre en büyük ağıza sahip canlıdır. Yapılan genetik araştırmalarda bu balina türünün DNA yapısında 2 adet gende mutasyon saptandı. Bu mutasyonlar sayesinde kansere karşı korunmakta, bozulan DNA’yı onarma  ve yaşlanmanın önüne geçmektedirler. Ortalama ömürleri 200 yıldır.

3- GRÖNLAND KÖPEK BALIKLARI – (ortalama yaşam süresi 370-570 yıl)

Ağırlıkları 1 tonun üzerinde ve boyları 6,5 – 7 metre kadar olabilmektedir. Kuzey Atlantik Okyanusu ve İzlanda sularında yaşarlar. Bu ismi almalarının sebebi, Grönland çevresinden çok sık rastlanmasıdır. Yaşam süreleri ortalama olarak 400 yıldır. Yapılan bir başka araştırmada, 370-570 yıl arası yaşadıkları, 150 yaşından itibaren ise üremeye başladıkları gözlemlenmiştir. Etleri kurutulmadan yendiği takdirde zehirleyici özelliktedir.

2- ARCTİCA ISLANDİCA (ortalama yaşam süresi- 507 yıl)

Bu canlı türü Arcticidae ailesine dahil bir çift kabuklu yumuşakçadır. Tüketilebilir özelliktedir. Kuzey Atlantik Okyanusunda yayılış gösterirler. Koyu Quahog, Maun Yumuşakça gibi farklı isimlerle de bilinir. Bilinen en uzun ömürlü olanları 507 yıl olarak kayıtlara geçmiştir.

1- ÖLÜMSÜZ DENİZANASI (Turritopsis dohrnii)

Ölümsüz canlılar kategorisinde yer alan bu canlı türü, bir fiziksel şiddet uygulanmadığı sürece ölmeden sonsuza dek yaşayabilmektedir. Akdeniz ve Japonya sularında bulunurlar. Öleceklerini his ettikleri zaman kendilerini yani bütün vücutlarını genç bir canlı haline getirebilirler. Yani öleceğini anlayan bir insanın kendisini tekrar 18 yaşlarına döndürmesi olayı gibi düşünebiliriz. Yaşlılık evresi olan Medusa evresine geçtikleri zaman, gençlik evreleri lan Polip evresine dönecek şekilde kendilerini yenilerler. Ancak bu yenileme sayılarının, sınırlarının ne olduğu bilinmemektedir.

Yazar: Mehmet Ali Bozkurt

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.