Dünyanın En Derin Çukuru Mariana Çukuru Hakkında Bilgi

Mariana adalarının en büyüğü ve en güneydeki Guam adasıdır. Japonya ve Endenozya’nın tam ortasında bulunan Mariana çukuru dünyanın en derin çukurudur. Mariana çukuru derinliği 10.994 metredir, uzunluğu ise 69 kilometre olan çukur dünyanın en derin çukuru niteliğindedir.

Yer kabuğunu oluşturan plakalar birbirine çarpabilirler. Ancak bu çarpışma sonucunda bazen de plakalardan bir tanesi diğerinin altına dalmakta ve çukurun oluşmasına sebep olmaktadır. Bu durumda alta geçen plaka yoğunluk bakımından diğerine göre daha hafif olan plakadır. Yoğunluk bakımından ağır olan plaka ise üstte kalmaktadır. Pasifik plakasıyla, Mariana plakasının birbirine çarpması sonucunda ise Mariana Çukuru oluşmuştur.

Çok yüksek basınca çelik küre biçimi ve sert maddesiyle dayanıklılık gösterebilen araçlar benzin boşaltarak deniz suyu almakta ve mariana çukuruna dalabilmektedir. Bu araçlarla mariana çukuruna ilk dalışı Amerikalı asker Teğmen Donald Walsh gerçekleştirmiştir.

Daha sonra ise İsviçreli bilim adamı Jacques Piccard’tır. 5 saat süren dalış 10916 metre derinliğe inebilmekle sonuçlanmıştır. Ancak en çok ilgi toplayan şüphesiz ki yönetmen James Cameron’un kendi özel aracıyla yaptığı dalışla 156 dakikada çukurun tam derinine inmiştir. Çukurda yaptığı inceleme sonrasında ise çıkışını 70 dakikada yapmıştır.

Mariana çukuru bugüne kadar bir felakate yol açmamıştır. Ancak çukurun en dip noktasındaki basınç normal basınçtan 1000 katı kadar fazladır. Mariana çukurunda her on metrede 1 kilogram basınç artmaktadır.

Bu derinlik özel araç olmaksızın, tecrübe olmaksızın hiçbir kişinin dalış yapamayacağı bir derinliktir. Bugüne kadar bir felaket meydana gelmese de mariana çukuru felaketlere gebe olabilecek bir çukurdur. Bunun için de dalış yapacak kişinin bütün bunların göz önünde bulundurarak, buna uygun bir dalış aracı seçilerek profesyonel bir şekilde dalış gerçekleşebilir.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.