Dünyanın en gizemli ve tehlikeli adası Girmek kesinlikle yasak!

Bu ada dünyada girilmesi tehlikeli ve sakıncalı bölgelerden biridir, bu nedenle ada gizemli kalmaya devam ediyor, bu adaya girmenin kesinlikle yasak olduğunu belirtmeliyiz, zira adaya yaklaşanların başlarına pekte iyi şeyler geldiği söylenemez, gelin şimdi biraz daha yakından inceleyelim. Kuzey Sentinel Adası, Bengal Körfez’inde yer alan Andaman Adalar’ından biridir. Andaman ve Nikobar adaları Hindistan yönetimine dahil adalardır. Ada halkını oluşturan Sentinel kabilesi, dünya ile olan ilişkilerini kesip hiç kimseyi adalarına almıyorlar.

Burada yaşamını sürdüren kabile yaklaşık olarak 60 bin yıl önce Afrika’dan Asya’ya göç ettikleri düşünülmektedir. Modern dünya ile olan ilişkilerini tamamen kesen kabile adaya kimseyi yaklaştırmıyorlar.

Günümüz insanının bu giremediği gizemli ada hakkında çok az şey bilmektedir. Bu adanın fotoğrafları ise ancak NASA tarafından çekilebildi.

Kuzey Sentinel Adası’nda yaşamını sürdüren kabile, adanın yakınından geçen gemiler kaza yaptıklarında veya karaya oturduklarında bile yardım edip adalarına almak yerine kazazedelere saldırmaktalar. 1981 yılında Pamana bandıralı bir gemi adaya yakın bir yerlerde karaya oturduğunda gemidekiler yardım beklerden ada halkının saldırısına uğramıştır.

Bu kabile dış dünya ile ilişkisini tamamıyla reddetmektedir. Modern toplumla ilişki kurmayı asla kabul etmemektedirler.

1880’li yıllarda İngiliz antropologlar kabile üzerinde araştırma yapmak için adadan 6 yerliyi kaçırmıştır. Fakat dış dünya ile hiçbir teması olmamış bu insanların bağışıklık sistemi çok zayıf olduğundan 6 yerlinin hayatı tehlike altına girmişti.

Sentinel kabilesi ile dostluk kurmak isteyen gezgin ve bilim insanları çeşitli hediyelerle adaya yaklaşmışlar. Fakat kabile onları yanan oklar ve büyük taşlar ile adadan hemen uzaklaştırmış.

Bu adaya yapılan en son ziyaret Hint bilim insanı T.N. Pandit tarafından gerçekleştirilmiştir. Tuhaf olan şu ki ada halkı bu bilim insanına hiçbir şey yapmamış dostça karşılamıştır. Pandit, bu ziyaretinden sonra Hindistan hükümeti’ne bir daha adaya gitmemeleri gerektiğini söylemiştir. Yalnızca kendilerini değil bulaşıcı hastalık riski yüzünden de ada halkını tehdit edeceğini belirtmiştir.

2004 yılında yaşanan tsunamiden Sentinal Kabilesi üzerinde uçan ve kendilerine zarar gelip gelmediğini araştırmaya çalışan helikoptere yanan oklar ile saldırmıştır. Aradan 2 yıl sonra ise adaya fazlaca yaklaşan 2 balıkçıyı öldürmüşlerdir.

2006 yılından beri Kuzey Sentinel Adası’na gezi ya da bilimsel araştırma amacıyla hiç kimse gitmemiştir. Ada halkının tuhaf davranması korkutuyor. Oraya gitmek gerçekten büyük cesaret ister.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.