Güneş Çarpması Belirtileri ve Tedavisi

Güneşin altında korumasız şekilde kalınması nedeniyle, vücut sıcaklığının bozulmasına güneş çarpması denilmektedir. Güneş çarpması nedeni ile yüksek vücut sıcaklığı, bulantı ve kas krampları oluşabilir. Güneş çarpması mutlaka dikkate alınmalıdır. Özellikle çocuk ve yaşlılarda çok tehlikeli sonuçlar yaratabilir.

Güneş çarpması nedir ve nasıl oluşur?

Güneş çarpması vakaları, genelde öğlen saatlerinde güneşin dik gelidiği vakitlerde oluşmaktadır. Aşırı sıcaklarda beden ısısını ayarlayan mekanizma bozulur. Rüzgarın olmadığı ve sıcak günlerde özellikle çocuklarda ve yaşlılarda durum çok tehlikelidir. Uzun süre yüksek sıcaklıkta kalmak, vücudun ciddi manada sıvı kaybetmesine neden olduğundan, terleme ile vücut normal sıcaklığına dönemez. Çünkü terleme, vücudun soğutulması için kullanılan yöntemdir.

Güneş çarpması nedenleri nelerdir ?

Güneş çarpmasının başlıca nedeni yüksek sıcaklığa maruz kalmaktır. Ayrıca nem oranının yüksek olduğu yerlerde vücut, terleme ile kendini soğutamadığından sıcak çarpması oluşabilir. Sıcak altında kalmak, alkol kullanmak, kalın giyinmek ve aşırı yemek yemek güneş çarpması tablosunu çok daha kötü hale getirebilir.

Güneş çarpması belirtileri nelerdir?

Güneş çarpmasının başlıca belirtileri; Baş ağrısı, bulantı, kusma, yüksek ateş, terleyememe, sersemlik, ruhsal durumda bozukluk ve bilinç kaybıdır. Solunumda düzensizlik, deride kızarıklık ve 40 derece üzerinde ateş varsa sıcak koması oluşabilir. güneş çarpması ciddiye alınmalıdır. Hayatı tehdit ettiği gibi, sinirlerde kalıcı hasarlara neden olabilmektedir.

Yüksek ateş, kuru ve sıcak cilt, baş ağrıları, bulantı, kusma ve baş dönmesi, kas krampları, çarpıntı, uykuya eğilim, halsizlik ve şuur bulanıklığı varsa, hemen acilen hastaneye gidilmeli ya da ambulans çağrılmalıdır.

Kimler risk altındadır?

Kronik hastalıkları olan kişiler (böbrek, kalp, yüksek tansiyon, diyabet vs.) kanserli hastalar, kilolu kişiler, psikiyatrik hastalığı olanlar, 65 yaş üzeri kişiler, 5 yaş altı çocuklar ve gebeler yüksek risk taşırlar.

Güneş çarpmasında ilk yardım nasıl olmalıdır?

Güneş çarpması geçiren bir kişi, hemen serin ve gölgelik bir alana alınmalıdır. Üzerinde kıyafet varsa hemen çıkarılmalıdır. Hasta hemen yan yatırılır. Başına, koltuk altına, bacak aralarına ve göğsüne hemen ıslatılmış serin bezler koyularak vücut ısısı düşürülür. Ayakları yukarı kaldırmak, duş aldırmak ve kişinin bilinci açıksa sıvı vermek gerekmektedir. Bilinç kapalıysa hemen ambulans çağrılmalıdır. Bilinç kapalıysa asla su içirmeyin, alkol koklatmayın ve yiyecek vermeyin.

Güneş çarpması tedavisi nasıl yapılır?

Hasta, hastaneye geldiğinde hemen kan testleri yapılır. Hastaya sıvı takviyesi amacıyla damar yolu ile serum verilmeye başlanır. Hasta, yaklaşık 1-2 hafta böbreklerde yetmezlik gibi hastalıkların riski yüzünden, kontrol altında tutularak takip edilir.

Güneş çarpmasından korunmak için ne yapılmalıdır?

Güneşin dik olarak geldiği saatlerde dışarıya çıkmayın,

Terletmeyen, ince, açık renk ve bol kıyafet giyin,

Güneş gözlüğü ve şapka takmadan dışarı çıkmayın,

Güneşe çıkmadan önce koruyucu krem kullanın,

Günde 2-3 litre kadar su için,

Fırsat oldukça ılık duş alın, sindirimi rahatlatan yiyecekler yiyin,

Uzun ve ağır egzersizlerden uzak durun.

Çocuklarda güneş çarpması:

Çocukların cilt yapısı bizimkinden ince olduğundan, güneşe karşı savunmaları çok düşüktür. Mutlaka güneşe çıkmadan güneş koruyucu sütler sürülmelidir. Güneş kremi seçimi yaparken, mineralli ve alerji yapmayan türleri seçilmelidir. Kimyasal filtreli güneş kremleri kullanılmamalıdır. Eğer bebeğiniz varsa, doktora danışarak güneş kremi seçimi yapılmalıdır. Çocuk güneşe çıkmadan 15 dakika kadar önce güneş kremi kullanılır. Açık tenli çocuklara 50 faktör, koyu renkli esmer çocuklara 30 faktör güneş kremi kullanılır. Kremin koruması en fazla 3 saattir.

Çocuklar, 10:00-16:00 saatleri arasında güneşe çıkarılmamalıdır. Hava kapalı bile olsa güneş kremi kullanılmalıdır. Çocuklara sıcaklarda ince, hafif ve pamuklu açık renk kıyafet giydirilmelidir. Çocukta halsizlik ve ateş varsa, hemen doktora gidilmelidir. Çocuklar asla arabalarda tek başlarına bırakılmamalıdır.

Kaynak: Bu yazı, memorial.com.tr/saglik-rehberleri/gunes-carpmasi/ kaynak alınarak özgün olarak oluşturulmuştur.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.