Hiç Düşünmeden Attığımız Yumurta kabuğunun faydaları

Hayatımızın vazgeçilmezleri arasında bulunan yumurtayı her gün tüketiriz. Kalsiyum deposu olduğu bilinen yumurta kabuklarını nasıl  değerlendireceğimizi bilmediğimizden bunları çöpe atarız. Yazımızda yumurta kabuklarından nasıl faydalanılabileceği ile ilgili bilgiler vermeye çalışacağız. İşte, yumurta kabuğunun faydaları ve kabukları kullanmanın kolay yolları;

%95’i kalsiyum karbonattan meydana gelen yumurta kabuğu, ihtiyacınız olan kalsiyumun karşılanmasında çok önemli bir rol üstlenecektir.

* Yumurta kabuklarının biriktirilmesi;

Yumurta kullanımından sonra geriye kalan kabukları, bir buzdolabı poşetinin içine koyarak buzdolabında muhafaza edin. Bunları çiğ çiğ yiyecek değilsiniz. Yeterli miktarda yumurta kabuğu biriktirdiğinizde yapacağınız işlemlerle ilgili önünüzde bir engel kalmayacaktır.

* Yumurta kabuğundaki bakteri ve risk oluşturabilecek etkenleri yok edin;

Buzdolabında biriktirmiş olduğunuz yumurta kabuklarını, bakteriler ve diğer sağlık risklerinin yok edilmesi için 10 dakika kadar kaynatın. Kaynattığınız suyun içerisine bir miktar sirke ilave ederseniz daha etkin bir sonuç elde edebilirsiniz.

* Fırınınızı 100 derecede ısıtın;

Kaynattığınız yumurta kabuklarını kuruttuktan sonra önceden ısıttığınız fırında 10-15 dakika kadar pişirin. Daha sonra kabukları mutfak robotuyla ya da bir blender yardımıyla öğüterek toz haline getirin. İçinde keskin kabuk parçalarının kalmamasına dikkat edin. Artık hazırlayacağınız yemeklerinizi kalsiyum deposuna çevirecek malzemeniz hazır durumdadır. Bu arada günde 1 çay kaşığından fazla tüketilmesinin sakıncalı olabileceğini de belirtmek gerekir.

* Kabukları serin ve kuru bir yerde muhafaza edin;

Yemek tariflerinizde kullanacağınız toz halindeki yumurta kabuklarını, saklama kabında ya da streçle kapatılmış kaselerde muhafaza edilebilir. Buzdolabında saklamanız mümkün değilse, serin ve kuru bir yerde muhafaza etmelisiniz. Hazırlanan toz yumurta kabuklarını nerelerde kullanabilirsiniz? Şimdi bunlara bir göz atalım;

* Kendi yaptığınız ekmeğin besin değerini arttırabilirsiniz;

Katkı maddeleri ile hazırlanan ekmekleri tüketmek istemiyorsanız, kendi ekmeğinizi yapabilir ve buna yumurta kabuklarını ekleyerek besin değerini arttırabilirsiniz. Ekmek hamurunu hazırlarken içerisine 1 çay kaşığı toz yumurta kabuğu koymak yeterlidir. Bunu kimseye söylemezseniz kimse içerisinde ne olduğunu bilemez.

* Pizzalarınızı kalsiyumla zenginleştirebilirsiniz;

Pizzalarınızda sağlıklı sebze ve diğer besin öğelerini kullanabileceğiniz gibi, hazırladığınız yumurta kabuklarıyla kalsiyum yönünden de zengin hale getirebilirsiniz. Ekmek hamurunu hazırlarken uygulandığı gibi pizza hamuruna da 1 çay kaşığı yumurta kabuğu eklemeniz yeterli olacaktır. Bu uygulamayı her türlü hamur işlemlerinizde uygulayabilirsiniz.

* Bahçe tarımı için ideal bir materyal;

İçeriğindeki yüksek kalsiyum sayesinde oldukça mükemmel bir gübre görevi de görebilir. Yetişmesi sırasında bol miktarda kalsiyum ihtiyacı duyan domates gibi bitkiler için faydalıdır. Domates fidesini ekerken toprağın altına koyacağınız bir miktar yumurta kabuğu ihtiyaç duyduğu kalsiyumu sağlayacaktır. Yetişme sürecinde kalsiyum ihtiyacı duyan her türlü bitki için kullanılabilir.

* Zararlıları bitkilerden uzak tutar;

Bitkilerde kullanılacak olan yumurta kabuklarını toz haline getirmeye gerek yoktur. Kabuklar elle ufak parçalara ayrılır ve bitkilerin diplerine yerleştirilir. Bu sayede sümüklü böcek, salyangoz ve zararlı yumuşak gövdeli canlıların bitkilerinize zarar vermesini engellersiniz.

* Tavuklar da yumurta kabuğunu sever;

Kendinize ait bir kümesiniz varsa ve tavuk besliyorsanız şanslısınız. Çünkü toz haline getirmiş olduğunuz yumurta kabukları tavuk yemine katılabilir ve hayvanlarınızın kalsiyum ihtiyaçlarını karşılayabilir.  Bu şekilde tavuklarınızın daha sağlıklı olmasını ve daha verimli hale gelmesini sağlayabilirsiniz.

2 Comments

  1. H.ibrahim ERGİN
    • H.ibrahim ERGİN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.