İdrar Kaçırma idrar tutamama nedenleri ve çözüm için 9 tavsiye

İdrar kaçırma durumu kadınlarda sıklıkla görülen bir rahatsızlıktır. İdrar kaçırma sorunu yaşayan pek çok kadın utandığı için bu sorunu doktora söylemiyor, fakat ciddi sıkıntılar da yaşıyorlar. Sürekli ıslak olma ve tahriş yaratması, giyilen kıyafetten ıslaklığın görülmesi stresiyle bunalıma kadar giden bir sorundur. Bu sorun, cerrahi ve yaşam tarzında yapılan bazı değişiklikler ile çözümlenebiliyor.

İdrar kaçırma neden oluşur?

İdrar kaçırmanın birinci sebebi aktif bir mesaneye sahip olmanızdır. İdrar kaçırma, aksırma ve öksürme sırasında ani şekilde ortaya çıkar. Kadınlarda çok sık olan bu durum; yaş, doğurulan çocuk sayısı, şişmanlık, sigara kullanımı, kronik öksürük olması, kabızlık, anal yetmezlik, mesane sarkması, pelvik cerrahi geçirmek, yaralanma, üriner sistem enfeksiyonları ve menopoz kaynaklı oluşmaktadır.

İdrar kaçırmada tedavi:

İdrarın sağlıklı olarak çıkması için kemik, kas ve bağ dokusu, preferik sinir sisteminin sağlıklı çalışması gerekmektedir. Bağ dokusunda olan hasar veya kopmalar, aşırı aktif mesaneye ve idrar kaçırmaya neden olmaktadır. Mesanenin rehabilite edilmesi tedavide ilk önceliktir. Mesanenin rehabilite edilmesi için, stres tipi idrar kaçırma, hafif ve orta derece idrar kaçırma, gebelik planlayanlar ve cerrahi tedaviye uygun olmayan hastalarda kullanılan bir yöntemdir.

Mesane rehabilitasyonunda yaşam tarzında yapılan değişiklikler, mesanenin eğitilmesi, pelvik kasların gelişmesi için uygulanan egzersizlere, idrar çıkarma programlarına kadar bir dizi işlem vardır. Tedavi başlamadan önce, 1 gün boyunca hastadan idrara çıktığı zamanları not etmesi istenilir. Aldığınız sıvı da bu listeye eklenir. Bu arada, idrarın kaçması da not olarak alınır. Hastadan alınan bu listeyle idrara çıkma sıklığı, ne kadar idrar yapıldığı, arttıran ve azaltan nedenler ortaya çıkar. Sağlıklı insanlarda günde 4-6 kez, gece1-2 defa idrara çıkılmaktadır.

Mesane eğitim programında dikkat edilecekler:

Aşırı sıvı alımı azaltılmalıdır, yeterli derecede sıvı alınmalıdır. günde 1.5-2 litre kadar sıvı alınması normaldir.

Gece uyumadan 4 saat önce sıvı alınmamalıdır ve yatmadan mutlaka tuvalete girilmelidir.

Akşam saatlerinde meyve ve sebze tüketilmemelidir.

Kafeinli, asitli, baharatlı yiyecekler ve içecekler, alkol alımı yapılmamalıdır.

Fiziksel aktivite arttırılmalı ve kilo verecek gibi dengeli beslenmeye geçilmelidir.

Sigara bırakılmalıdır, bol lifli gıdalar tüketilmelidir,

Rutin ve saati belli olarak tuvalete gitme programı oluşturulmalıdır.

Mesanede kapasite arttırılması:

Mesane eğitiminde uygulanacak yöntem, idrar yapma hissini azaltmak, mesane kapasitesini arttırmak ve 3-4 saatte bir defa idrar yapmak amaçlanır. Mesane eğitiminde kegel egzersizleri, vajinal ağırlık uygulaması, pelvik tabanın elektriksel uyarımı tedavileri de yapılmaktadır. Kegel egzersizi bu durumda çok faydalıdır. Egzersiz ile çizgili kasların dayanıklığının ve gücünün arttırılması sağlanır. Bu egzersizlerin çok faydası vardır. Vajinal ağırlık kaldırılması tedavisinde, 20-100 grlık ağırlıklar taşınır. Pelvik tabana düşük doz elektrik akımı verilmesi ile oluşmaktadır. Tüm bu egzersizlerin tamamı yapıldığında, hastada idrar kaçırmanın önüne geçilmektedir ve mesane kapasitesi artmaktadır.

Kaynak: Bu yazı, memorial.com.tr/saglik-rehberleri/idrar-kacirma-sorununa-karsi-9-oneri/ kaynak alınarak özgün olarak oluşturulmuştur.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.