Leonardo Da Vinci kimdir hayatı eserleri ve hakkında ilginç bilgiler

Leonardo Da Vinci kimdir hayatı eserleri ve hakkında ilginç bilgiler : 1452 yılında İtalya’da doğmuştur. Babasının evlilik dışı çocuğu olduğundan o dönem şartlarında eğitim alamamıştır. Çünkü, o dönem İtalyan yasalarına göre evlilik dışı olan çocukların eğitim, miras hakları yoktu. Amcası dışında kimse Leonardo da Vinci’yi aileden kabul etmemiştir. Tüm bunlara rağmen dehası ve sanatı ile bizi büyüleyen Da Vinci hakkında ilginç bilgileri sizlerle paylaşıyoruz. İşte, Leonardo da Vinci hakkında ilginç bilgiler;

Leonardo da Vinci tüm bu olumsuzluklara karşı, bilim adamı, sanatçı, mimar, ressam, heykeltıraş, mucit, mühendis ve botanikçi olarak hayatını yaşamıştır. O dönem yasak olmasına rağmen akşamları morglarda insan bedenleri üzerinde çalışmalar yapmıştır. O dönem insan anatomisi hakkında çizdiği resimler uzun süre tıp fakültelerinde ders olarak okutulmuştur.

Leonardo da Vinci hakkında ilginç bilgiler

Leonardo doğuştan iki elini kullanabiliyordu. Fakat, bu durum sadece resim yaparken oluyordu. Aslında Vinci solaktır. Bu tıpta çok ender karşılaşılan bir durumdur.

İlk kontak lensi düşünen ve geliştiren kişidir,

Atmosferin güneşten yansıyan ışıkların kırılması ile mavi gözüktüğünü bulmuştur,

Botanikçi yönü çok ağır basan sanatçı, akarsu ve rüzgarları da incelemiştir. Dünyamızın bildiğimizden çok eski olduğunu tespit eden kişidir. Hatta İncil’den bile eski olduğunu söyleyince kilise tarafından çok büyük tepki almıştır.

Leonardo,  Vinci kasabasında doğduğundan Vincili Leonardo olarak bilinmektedir.

Vinci’nin ünlü Mona Lisa tablosunda olan kadının aslında iki yüzün birleşmesi ile oluştuğu söylenmektedir. Vinci’nin tablosu hakkında pek çok söylenti vardır. Bilinen, bu tablonun yaklaşık 35 yıl kadar sanatçı ile gezdiği ve bu sürede bittiği söylenir.

Mona Lisa tablosunda kadının yüz ifadesi mutluluk, endişe, korkmuş ve kızgın hislerinin karışımını verir. Pek çok sanat yorumcusuna göre, Mona Lisa aslında sanatçının kendisinin bir yorumudur.

Sanatçı savaş tankı, makineli tüfek, helikopter, hesap makinesi, paraşüt ve su altı dalış ekipmanları tasarlamıştır. O dönem tasarlanan bu makineler anlaşılamamıştır. Fakat, da Vinci’nin çizimleri günümüze kadar gelmiştir. Bu dönemde tasarladığı tüm makineler yapılmış ve kusursuz çalışmıştır.

Da Vinci’nin tasarımlarını çizdiği defterlerde çizimlerin yanında şifreli yazılar bulunmuştur. Yapılan araştırmalarda sanatçının bu yazıları aynadan okunuş şeklinde yazdığı anlaşılmıştır.

Büyük sanatçının bilinen 15 resmi vardır. Pek çok resmi yarım ya da tamamlanmamış haldedir.

Da Vinci hakkında pek çok söylenti vardır. Fakat pek çoğu sır perdesi halindedir.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.