LGBT Nedir Ne Anlama gelir ve LGBT’nin açılımı

LGBT Nedir Ne Anlama gelir ve LGBT’nin açılımı : LGBT; Lezbiyen, Gey, Biseksüel ve Transgender kelimelerinin baş harfleri ile oluşmuştur. Eşcinsel hakları koruma mücadelesinde 1900 yılından itibaren kullanılmaya başlanmıştır.

Eşcinsel hareketi olan LGBT hareketi travesti, transeksüel ve biseksüelliği içermediğinden dolayı çatı kelime olamamıştır. L harfinin önde olması kadınlara sağlanılan önceliği göstermektedir. Bu hareket eskiden GLBTT olan ismi “lezbiyenlerin toplumda yok sayılıyor” fikri ile LGBT’ye dönüşmüştür. Bununla birlikte kadınlara pozitif ayrımcılık sağlanmıştır.

Daha sonrasında yurdışında yer alan bazı örgütler LGBT’ye interseksüelleri temsilen I ya da queeri temsilen Q harflerini dahil etmişlerdir.

Bu hareketin etkisi son yıllarda ülkemizde de artmıştır. LGBT hareketi eylemlerinde bir artış olmuştur. Bu artış ile birlikte ülkemizde bu eylemlere sert ve olumsuz eleştirilerde gelmiştir.

LGBT üyeleri ülkemizde daha çok İstanbul’da örgütlenmektedirler. Beyoğlu’nun İstiklal ve çevresinde yoğun olarak bulunmaktadırlar.

Amerika Birleşik Devletleri Yüksek Mahkemesi’nde eşcinsel evliliğin yapılabilir olduğunu açıkladı. Bu açıklamanın ardından hem dünyada hemde ülkemizde bütün LGBT üyeleri tarafından sevinçle karşılandı.

Yılın belirli dönemlerinde “Onur Yürüyüşü”nü gerçekleştirmekteler. İstiklal Caddesi’nde eylemi gerçekleştiren bu insanlar ayrıca İslam’ın kutsallarına karşı da büyük saygısızlıkta bulunmuşlardır.

Yazar: Bilgi Kurdu

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.