Orta çağ temalı fantastik ve aksiyon dolu 10 televizyon dizisi

Televizyonlarda konusunu tarihten alan dizilerin sayısında giderek bir artış yaşanmakta. Bu tarihi diziler arasında orta çağ konulu diziler öne çıkmaktadır.

Orta çağın çok bilinmedik karanlık dönemleri bol aksiyon ve dramatik entrikaların da ortaya çıkmasına yol açmaktadır. Özellikle ABD’de yayınlanan bu dizilerin bir kısmı Türk televizyonlarında yayınlansa da, birçoğunu alternatif yöntemleri kullanarak izleyebiliyoruz.

Orta çağ tarihine meraklı olanların izlemesi gereken televizyon dizilerini sizler için derlemeye çalıştık. Listeye almadığımız dizilerin de olabileceğini biliyoruz. Sıralamamızı en düşük IMDb puanından en yükseğe doğru yaptığımızı da belirtelim. İşte, orta çağ temalı 10 televizyon dizisi;

1- Robin Hood – IMDb: 7,6

BBC televizyonunun 2006 – 2009 yılları arasında yayınladığı Robin Hood dizisi, Orta çağı yansıtan folklorik öğeye sahip bir tarihsel dizidir. Robin Hood, Haçlı Seferleri sonrasında ülkesine döndükten sonra emrinde olan neşeli bir grup adamı ile yol kesen ve haraç alan biriyken, yerel efsaneler sayesinde popüler bir halk kahramanı olmuştur. Hikayesi Baladlar ve Destanlarla anlatılsa da, bu destansı öykünün tarihsel gerçekliği hala tartışma konusudur. Her ne olursa olsun, Orta çağı anlamanıza katkı sağlayabilecek özgün bir hikaye olarak karşımıza çıkmaktadır.

2- Borgia – IMDb: 7,9

Amerika’da da çekilmiş olan dizinin Fransız, İtalyan, Alman ve Çek ortak yapımı versiyonunda, çok daha bir sivri dil ve cesur sahneler yer almaktadır. 2011 – 2014 yılları arasında üç sezon olarak gösterilen dizinin başrollerinde Marc Ryder ve Isolda Dychauk yer almaktadır. Orta çağdaki türlü entrikaların güçlü bir biçimde ekranlara yansıtıldığı bir dizidir.

3- Merlin – IMDb: 7,9

Toplam beş sezon olarak 2008 – 2012 yılları arasında yayınlanan Merlin, Kral Arthur ile büyücü Merlin arasındaki ilişkiye odaklanmaktadır. Arthur ve Merlin yarı efsanevi birer karakter olup, Orta çağ döneminde anlatılan öyküleri nedeniyle gerçek karakterler olarak addedilmiştir. BBC televizyonunun bu yapımı, Orta çağ tarihinin anlaşılması ve Orta çağın kendi içsel iklimine daha yakından temas etmeyi mümkün kılmıştır.

4- Marco Polo – IMDb: 8,1

2014 yılında yayınlanmaya başlayan dizide, Orta çağın ünlü gezgini olan Marco Polo’nun 14. Yüzyıldaki seyahatleri ele alınmaktadır. Dizi, Marco Polo’nun Kubilay Han’ın sarayında geçirdiği ilk günlerden başlamakta ve gezileri sırasında yazdıkları şeylere dayandırılmaktadır. Marco Polo dizisi, Game of Thrones dizisinden sonraki en yüksek maliyetlere sahip dizilerden biridir.

5- The Tudors – IMDb: 8,1

Dizi, İngiltere Kralı VIII. Henry’nin yaşamına, siyasal ve dinsel düşüncelerinin oluşma aşamasına, kişisel aşk hayatına odaklanmaktadır. İngiltere ve Kanada ortak yapımı olup, 2007 – 2010 yılları arasında gösterilen dizinin başrolünü Jonathan R. Meyers üstlenmiştir. Dizi ayrıca Boleyn kızlarının dramını yeniden gözler önüne taşımaktadır. The Tudors dizisi gösterildiği ülkelerde çok fazla hayran kitlesi elde edemese de, ülkemizde çekilen saray dizilerine ilham vermiştir diyebiliriz.

6- Da Vinci’s Demons – IMDb: 8,1

ABD ve İngiltere ortak yapımı olan Da Vinci’s Demons, Leonardo da Vinci’nin hayatını kurgusal bir şekilde işlemektedir. Dizi 2013 – 2015 arasında toplam üç sezon olarak yayınlanmıştır. Dizinin birçok sahnesinde fantastik öğeler olsa da, genellikle tarihsel çizgisini izlemekte, Leonardo’nun hayatını aslına uygun olarak anlatmaya özen göstermektedir.

7- The Black Adder – IMDb: 8,2

Dizi, Orta çağ İngiltere’sini anlatan Rowan Atkinson’a hak ettiği takdiri kazandıran alternatif bir tarih anlatımıdır. Diziyi hem yazıp hem de oynayan Atkinson’ın bu muhteşem güldürüsü III. Richard’ın hayatına odaklanmaktadır. Atkinson bu diziyi, BBC’de yayınlanan diğer şovlarının tutması sonucu yazmıştır. Yazar Orta çağa ait olan pek çok kavramı güldürü konusu haline getirmiş, bir yandan tartışmaya açmış ve izleyicilerini de gülmekten kırıp geçirmiştir. Listemizdeki tek komedi dizisi olan The Black Adder, Orta çağın karanlık karakterini sorgulamamıza ve algılamamıza imkan sağlamaktadır.

8- Isabel – IMDb: 8,3

Kastilyalı I. Isabella’nın hayatının anlatıldığı dizinin başrolünde Michelle Jenner var. Kraliçe İsabella, İspanyanın siyasal birliğini sağlamış, Reconquista’yı (Hristiyan olmayanların tasfiyesi) tamamlamış ve Kristof Colomb’un keşif gezilerini desteklemiştir. Bu dünyayı değiştiren Kraliçe’nin hayatı kurgusal bir şekilde ekranlara gelmektedir. Dizi 2012 – 2014 yılları arasında toplamda üç sezon olarak yayınlanmış, İspanyol orta çağını yansıtan önemli bir dizidir.

9- The Last Kingdom – IMDb: 8,3

2015 yılında BBC’nin yayınlamaya başladığı dizi, Vikinglerin bir tasvirini yapmaktadır. The Saxon Series adlı Bernard Cornwell’in tarihi roman serisine dayanmaktadır. İngilizlerin Viking istilasına karşı verdikleri mücadele anlatılmaktadır. Olaylar 9. Yüzyılda başlamakta ve tarihi gerçekliğinin yanı sıra, Vikings’i izleyenlere o dönemde yaşananlara başka bir bakış açısı sağlamaktadır.

10- Vikings – IMDb: 8,6

MGM ve History Channel ortak yapımı olan bu kurgu dizi, Orta çağdaki en merak edilen toplumların başında gelen Vikinglerin yaşantılarına odaklanmaktadır. 2013 yılında yayınlanmaya başlayan ve halen devam eden dizi, bütün Viking tarihini baştan sonra izleyicilerine aktarmaktadır.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.