Özdemir Asaf kimdir?

Özdemir Asaf kimdir hayatı eserleri ve kitapları: Ankara’ da 11 Haziran 1923 yılında dünyaya geldi. Özdemir Asaf onun takma ismiydi gerçek adı ise Halit Özdemir Arun’dur. Eğitim hayatının ilköğretimini ve ortaöğretimini Galayasaray Lisesi’nde bir bölümünü tamamladı.

Kabataş Erkek Lisesi’nden 1942 yılında mezun oldu. Liseyi tamamlayan usta yazar, ardından üniversiteyi İstanbul Üniversitesi’nde okudu. Üniversitede önce hukuk fakültesini sonrasında iktisat fakültesine devam etti. Gazetecilik enstitüsüne devam etse bile 1947 yılında yükseköğretimini yarıda bırakarak eğitim hayatına devam edemedi.

Yaşamının bir bölümünde sigorta prodüktörlüğü mesleğini yaptı. Zamanla “Zaman” ve “Tanin” gazetelerinde çevirmen olarak görev aldı. Asaf’ın ilk yazısı 1939 yılında “Servet-i Fünun Uyanış” dergisinde yayınlandı. 1951 yılında matbaacılık işine girerek kendi eserlerini bastığı Sanat Basımevi’ni kurdu. Dört yıl sonra Yuvarlak Masa Yayınları’nı kurarak kendini geliştirmeye devam etti.

Özdemir Asaf’ın Eserlerinin İçeriği Nasıldır?

Özdemir Asaf’ın şiirleri genellikle ikiliklerden ve dörtlüklerden oluşmaktadır. Onun şiirlerinin dikkat çekici özelliği kısa fakat duygusal yoğunluğunun fazla olmasıdır. Şiirlerine egemen olan ögeler; yoğun duygu içermesinin yanında alay ve taşlamalara da yer vermesidir.

Eserlerinde oldukça çok kullandığı ölüm, ayrılık, sevgi temaları zamanla yerini kaçış ve umutsuzluğun vermiş olduğu tedirginliklere bırakmıştır. O yazdığı şiirlerinde bir anlamın olmasını ve belirli bir görüşü yansıtmasını istemiştir. Boş şeyler yazmak yerine yazdıklarında bir anlam olmasını tercih etmiştir.

Batının şiirleri ile geleneksel Türk şiirlerini birleştirip sentezleyerek yeni bir tarz çıkarmıştır. Kendi sanatını elinden geldiğince zenginleştirmiştir.

Usta yazar, günümüzün bilinen sanatçılarından Feridun Düzağaç “Livanya” şiirini bestelemiştir. Birçok müzisyenlere ve sanatla uğraşanlara ilham olarak örnek alınacak kişi olmuştur. Örneğin Duman grubu onun şiirlerinden oldukça etkilenmiştir.

Özdemir Asaf’ın Ailesi 

İlk eşi Sabahat Selma Tezakın’dan Seda isimli bir kız evladı olmuştur. 1962’de ikinci evliliği Yıldız Moran ile olmuştur. Bu evliliğinden ise Gün, Olgun ve Etkin isimli 3 oğlu olmuştur.

Şiir Kitapları Nelerdir?

 • Dünya Kaçtı Gözüme (1955)
 • Sen Sen Sen (1956)
 • Bir Kapı Önünde (1957)
 • Yuvarlağın Köşeleri (1961)
 • Nasılsın (1970)
 • Çiçekleri Yemeyin (1975)
 • Benden Sonra Mutluluk (1983)
 • Yalnızlık Paylaşılmaz (1978)

Asaf’ın Kitapları Hangileridir?

 • Özdemir Asaf’ça (Denemeler-1988)
 • Dün Yağmur Yağacak (Öyküler-1987
 • Oscar Wilde-Reading Zindanı Baladı (Çeviri-1968)

Özdemir Asaf, 23 Ocak 1981 yılında İstanbul’da vefat etmiştir. 58 yaşında yaşamını yitiren usta yazar, şiirlerini günümüze kadar ulaştırmayı başarmıştır.

Yazar: Cengiz İncaman

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.