Protein Nedir ve 21 Maddede Protein gerçekleri

Protein vücudun en temel yapı taşlarından biridir. Karbonhidrat ve yağ gibi makro besinler sınıflandırılmasında yer alır. Bu makro besinler vücuda enerji ve kalori sağlar. Protein kullanımı canlı vücudu için oldukça faydalıdır. Fakat dozunda olduğu sürece bu bilgi doğrudur. İçerisinde yer alan aminoasit grubu vücudun temel yapısını oluşturmaktadır. Bu nedenle protein almadan yaşamın sürdürülebilmesi neredeyse imkansızdır. Hayatımızda çok önemli bir yere sahip olan proteinler hakkında pek bilmediğiniz bilgiler nelerdir, işte madde madde protein gerçekleri.

Protein Hakkında Bilmeniz Gereken 21 Önemli Bilgi 

Amerika birleşik devletleri tarım bakanlığı verilerine göre günlük protein ihtiyacı, 1 kg için  0,8 gram olarak belirtilmiştir. (Kaynak) buna verilere göre günlük alınması gereken protein miktarı aşağıdaki gibidir.

Yaşa Göre Protein İhtiyacı ne kadardır?

  • Bebeklerde 10 gram.
  • Genç erkeklerde 52 gram.
  • Genç kızlarda 46 gram.
  • Yetişkin erkeklerde 56 gram.
  • Yetişkin kadınlarda 46 gram.
  • Hamile ya da emziren kadınlarda 71 gramdır.

1. Tüm peynir çeşitleri içerisinde en düşük sodyum oranına sahip olan Permasan peyniri, 100 gramlık porsiyon başına toplamda 41.6 gram protein oranı ile en fazla protein içeren peynirdir.

2. Balıklar en fazla proteine sahip canlılardır. Yellowfin Tuna balığının 100 gramlık porsiyonunda 30 gram protein vardır.

3. Keratin adlı bir protein saçın kıvırcık oluşmasında rol oynamaktadır. Bu nedenle kişinin saçları ne kadar kıvırcık ise keratin protein yapısı da o kadar olacaktır.

4. Fasulye büyüklüğü ile protein miktarı arasında orantı vardır. Ne kadar büyükse protein miktarı da o kadar çoktur. Olgun kavrulmuş olan 100 gramlık bir soya fasulyesi içerisinde 39.6 gramlık proteine sahiptir.

5. Kabak ve kabak çekirdeği de protein açısından zengindir. 100 gramlık kabak çekirdeğinde 33 gram protein vardır.

6. Karpuz çekirdeğinin 100 gramında 28 gram protein mevcuttur.

7. Kırmızı et ülkemizde çok tüketilen ve en popüler protein kaynağı olarak bilinmektedir. Fakat protein değeri kümes hayvanlarına göre daha düşüktür.

8. Dünyanın en çok et tüketen ülkesi Luxemburg’dur. Aynı zamanda bu ülke dünyanın en küçük ülkesi olma özelliğini de taşımaktadır.

9. Hindistan’da ise kırmızı et tüketimi dini inançlarından dolayı dünyada en az orana sahiptir. Bu ülkenin toplam nüfusu yaklaşık olarak 1 milyardır.

10. Zaman zaman proteinler tuhaf isimler almaktadır. Hemen hemen herkesin bildiği Pikachurin Pokemon karakterinden sonra Pikachu adını alan bir retina proteini, Sonic Hedgehog isimli protein, Sonic the Hedgehog’den sonra adlandırılmaya başlamıştır. Mavi protein ise şirinlerden sonra Ranasmurfin olarak adlandırılmıştır. Proteinlerin isimlendirilmesinde popüler çizgi film karakterlerinden esinlenilmiştir.

11. İnsan vücudunun şişmesini önleyen protein Albumin’dir.

12. Katarakt göz hastalığının nedeni; gözde yer alan mercekler deki proteinlerin denatürasyonundan kaynaklanmaktadır.

13. Meni içerisinde yer alan bir protein, yumurtlamayı uyarmak için kadın beynine etki etmektedir.

14. Uzman doktorların günlük protein alımının kalori alımına oranla %10 – %35 arasında olması gerektiğini tavsiye etmektedirler.

15. İnsan vücudunda yaklaşık olarak 100 bin farklı protein vardır. Bu proteinler vücudun büyümesinde, yaralanmaların iyileşmesinde ve hemen hemen her kimyasal reaksiyonun sürdürülmesinde önemli rol oynamaktadır.

16. Vücutta yer alan proteinlerin birçok şekli ve boyutu vardır. Bu proteinler içerisinde en basit olanı birbirine bağlanmış çok sayıda vagonu olan küçük bir trene benzemektedir. Bu küçük trende yer alan her bir vagona ise aminoasit adı verilmektedir.

17. İnsan vücudundaki trilyonlarca hücrenin her birinde olan protein, yaşam için oldukça önemlidir. Proteinsiz yaşam düşünülemez.

18. Öğünün daha doygun hale getirilmesini sağlar. Bu sayede insanın sağlıklı kilo almasına yardımcı olur.

19. Gelişmiş ülkelere bakacak olursak protein eksikliği neredeyse yok denecek kadar azdır. Örneğin; Bir vejeteryan diyetinde bile çok çeşitli bitki besinleri içerdiğinden, vücudun ihtiyaç duyduğu tüm proteini bitkinin içerisinde yer alan proteinden sağlamış olur.

20. Protein vücudun temel yapısıdır. Tüketilmesi gerekmektedir fakat fazla tüketildiğinde ise çeşitli problemlere yol açmaktadır. Bu problemlerin başında; kilo alımı, karaciğeri ve böbrekleri kötü yönde etkilemektedir. Çünkü bu organlar fazladan alınan proteini parçalamak ve atmak için gereğinden fazla çalışmak zorunda kalırlar.

21. İnsan eti en yüksek kalitede protein içermektedir. Fakat yamyamlık tarihine bakacak olursak insan eti yiyenlerin amacı açlıktan dolayı değildir. Daha çok, dini ritüeller sırasında yenilir bu sayede tanrı ile iletişim kurduklarına inanırlarmış. Yakın tarihe göz atacak olursak, insan eti yiyenler sapık ruhlu ve tamamen zevk amaçlı bu eylemi gerçekleştirmişlerdir.

Yazar: Bilgi Kurdu

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.