Psikolojik gerilim konulu filmler: Sizi Etkisi Altına Alacak 30 Muhteşem Film

Sizi etkisi altına alması muhtemel, psikolojik gerilim konulu birbirinden güzel filmleri bir araya getirdik. Sinema otoritelerince en etkileyici filmler olarak gösterilen psikolojik – gerilim türü, heyecanı ve adrenalini doruklarda yaşamak isteyenler için vazgeçilmezdir. Bu filmlerden çok sayıda olsa da biz yalnızca 30 tanesini listeye aldık. Şimdiden iyi seyirler dileriz. Sıralamamızı da IMDb puanlarına göre yaptık.

1- Mr. Brooks – IMDb: 7,4 ( 2007 )

Kısa süre ince Portland’da yılın adamı seçilen Earl Brooks, oldukça saygı gören bir iş adamıdır. Bu özelliklerinin dışında hiç kimsenin bilmediği bir sır saklamaktadır. O aslında seri katildir. İki yıl süresince öldürme bağımlılığını kontrol etmeyi başarmıştır aslında. Fakat diğer kişiliği olan Marshall tekrar ortaya çıkmıştır ve onu öldürmeye itmiştir. Bu sırada sevişen bir çifti öldürür, ancak başka bir katil tarafından görülür ve Brooks’un resmini çeker. Cinayetleri soruşturan bir dedektif de boşanmak üzeredir ve kendi sorunlarıyla uğraşmaktadır. Bununla birlikte cani bir suçlu da cezaevinden kaçar ve seneler önce yaşadıklarının intikamını almak istemektedir.

2- Jacob’s Ladder – IMDb: 7,5 ( 1990 )

Evli ve bir çocuğu olan Vietnam gazisi Jacob Singer, uyanık haldeyken bile kabus gören ve aklını kaçırdığını düşünen biridir. Onun yaşadıkları, Vietnam’da askerlerin üstünde yapılan çok güçlü bir uyuşturucunun etkileri mi? yoksa savaş esnasında yaşadığı sıkıntıları daha da mı kötüleşmekte? ya da düşündüğünün daha ötesinde korkunç bir durumla mı yüzleşmektedir? Film, gerçekle gerçeküstünün iç içe geçtiği, izleyenleri sürekli diken üstünde tutan, kurguladığı görkemli bulmacayı sizi şoka uğratacak bir finalle süsleyen nir yapımdır.

3- American Psycho – IMDb: 7,6 ( 2000 )

Genç ve yakışıklı biri olan Patrick Bateman, aileden gelen bir zenginliğe sahip olsa da işinde ve sosyal yaşantısında başarılı biridir. Çok sıradan bir yaşantıya kapılmış gibi görünse de, hayatındaki karanlık taraf çok derindir. Çünkü Bateman, nedensiz yere insanları öldürmekten hoşlanan ve cesetlerinden bir parçayı hatıra olarak alıp evinde saklayan akıl hastasıdır. Bu durumu kendisinden başka hiç kimse bilmemektedir.

4- Primal Fear – IMDb: 7,7 ( 1996 )

Büyük yankı yapan bir psikoposun öldürülmesi sırasında, olay yerinden hızla uzaklaşmakta olan Aaron, görgü tanıklarının ifadesiyle suçlu kabul edilir ve suçu neredeyse kesindir. Martin Vail adındaki prestijli bir avukat, yaşananların bu şekilde olmadığını düşünerek Aaron’un avukatlığını üstlenir. Aaron, eldeki deliller ve görgü tanıklarının ifadeleriyle o denli çıkmazdadır ki, Avukat Vil’in uğraşılarının boşuna olduğu düşünülür. Kısa zaman içinde olayların seyri değişecektir.

5- The Machinist – IMDb: 7,7 ( 2004 )

Trevor, tam bir yıldan bu yana uykusuzluk sorunu yaşamaktadır ve bir fabrikada çalışmaktadır. Uykusuzluktan ve dinlenemediği için vücudu artık bitiktir. Buna rağmen, yaptığı iş çok dikkat gerektiren, en ufak bir hatanın ağır bedelleri olacağı bir iştir. Trevor bu yüzden hemen her şeyde konsantrasyon sağlayamaz haldedir. Kendisine notlar yazan ve aşırı şekilde düşen kilolarını not alıp evinin duvarlarına asmaya meraklı olan Trevor’ın, bir yandan duygusal şeyler yaşamaya başladığı fahişe Stevie ve tutku duyduğu Maria vardır hayatında. Birlikte çalıştığı iş arkadaşları ise, Trevor’a uykusuzluğu ve kilo kaybı yaşaması nedeniyle güven duymamaya başlarlar.

6- Lost Highway – IMDb: 7,7 ( 1997 )

Karısının geçmişiyle ilgili bir şey bilmeyen Fred Madison onunla evlenir. Fakat, karısının geçmişi onları bırakmayacak ve sonucunda da bir cinayete, sonrasında da Fred’in kişilik bölünmesi sorununa kadar uzanacaktır. Film, bir cinayet bilmecesi, bir korku hikayesi, bir aldatma ve psikolojik bozukluğun iç içe olduğu bir yapım.

7- Zodiac – IMDb: 7,7 ( 2007 )

Bir seri katil, San Francisco polisine şifreli mesajlar ve mektuplar göndererek alay etmektedir. Filmin kahramanları dedektifler, gazeteciler ve bu katili yakalamayı görev edinmiş dört kişidir. Bu dört adam, katilin arkasında bırakmış olduğu izleri takip etmektedirler, ancak aslında katilin adımlarını izler şekilde gerçekleşmektedir. Yıllarca ortada görünmeyen bu katil, yeniden ortaya çıktığı zaman öldürdüğü insanlar bir yana tüm toplum için kabus haline gelir.

8- Misery – IMDb: 7,8 ( 1990 )

Misery ( Ölüm Kitabı ), dehşet verici bir öykünün muhteşem şekilde beyaz perdeye aktarıldığı sıra dışı bir gerilim filmidir. Filmin başrolündeki Kathy Bates, Annie Wilkes karakterine verdiği hayatla ya da kabus yaşatan karakteri ile harikalar yaratmış. Aktris, bu filmdeki rolüyle Oscar ödülünü de evine götürmüştür.

Paul Sheldon, popüler roman yazarlarından biridir. Kariyerinde bir dönüm noktasında olduğunu düşünür ve maceralarını yazmakta olduğu Misery Chastain karakterini öldürerek seriye son vermiştir. Taşrada bir araba kazası geçiren Paul, yaralı bir şekilde hayatta kalır. Yazarı bularak ona bakan Annie Wilkes adındaki kadın, tesadüf eseri Paul’ün sadık okuyucularından biridir. Yazarın kitaplarındaki karakteri olan Misery Chastain’in hayranı olan Annie, onun ölmesine sinirlenir ve Paul’ü ayağından yaralayarak yatağa bağlar. Bölge şerifi ve menajeri onu aradığı sırada, Paul Annie için yeni bir Misery macerası yazmaktadır.

9- Blue Velvet – IMDb: 7,8 ( 1986 )

Jeffrey Beaumont, baba evinden bir süredir uzaktır ve babasının kalp krizi geçirmesi nedeniyle geri döner. Döndüğünde evin yakınlarında kesilip atılmış bir kulak bulmuştur. Polise gider, ancak polis pek fazla konuyla ilgilenmez. Jeffrey de konuyu kendisi araştırmaya karar verir ve oldukça karmaşık olayların ortasında kalır. Frank Booth adındaki uyuşturucu bağımlısı bir psikopat, Dorothy adlı şarkıcının küçük oğlunu kadına işkence olsun amacıyla kaçırmıştır.

10- The Game – IMDb: 7,8 ( 1997 )

Nicholas Van Orton, bütün hayatını kontrol ederek yaşayan biridir, ancak önüne geçemeyeceği bir kontrolsüzlük ile karşılaşmak üzeredir. Hayatında elde ettiği başarıları, ilişkileri ve huzurlu yaşamı bir yaş günü hediyesiyle değişecektir. Kardeşi Conrad, ona neticesinde büyük bir ödülün bulunduğu oyun hazırlamıştır. Kardeşinin hazırladığı bu oyun, bir müddet sonra oyun niteliğini kaybedecek ve Nicholas’ın her kararına yansıyacak ölüm kalım mücadelesi şekline dönüşecektir. Fakat Orton, bu oyuna tüm bunlardan habersiz olarak başlamıştır.

11- Black Swan – IMDb: 8,0 ( 2010 )

Genç ve yetenekli bir balerin olan Nina, hayatını New York’ta sürdürmektedir. Tüm yaşamı en büyük tutkusu olan dansı kapsamaktadır. Bale yönetmeni olan Thomas Leroy, kuğu gölü balesini sahneye koymaktadır ve yeni sezonunda beyaz kuğuyu oynayan baş balerinini değiştirecektir. Bu rol için ilk tercihi de Nina’dır. Yönetmen Leroy masum, zarif ve saf beyaz kuğu ile şehvet, kötülük ve bilinmezliği temsil eden siyah kuğuyu birlikte oynayabilecek bir balerin aramaktadır. Nina, bu rolü alabilmek için ne gerekirse yapmaktadır, ancak Leroy’u etkilemeye çalışan başka bir rakibi daha vardır. Nine, beyaz kuğu rolünde mükemmel performansa sergilese de siyah kuğu karakterine bir türlü girememektedir. Rakibi olan Lily ise, siyah kuğuda Nina’dan daha etkili bir performans sergilemektedir. İki rakip balerin arasında gelişen rekabet, zamanla ilginç bir dostluğa dönüşür ve Nina da kendi karanlık yönüyle yüzleşir.

12- Mulholland Dr. – IMDb: 8,0 ( 2001 )

Hayali bir gün Hollywood’da ünlü bir aktris olmak olan Betty Elms, bu hayalini gerçekleştirmek amacıyla Hollywood’a gider. Hollywood’da kariyerinde mükemmel bir noktaya ulaşmış olan bir kadınla tanıştığında onun başarılarına hayranlık duyar. Bu kadın da Betty’den hoşlanmaya başlamıştır ve iki kadın arasında ilginç ve erotik bir ilişki gelişir. Mulholland kavşağında yaşanan bir trafik kazasından sonra, bilinç ve bilinç altı birbirine karışmıştır ve tüm hayatlar birbirine girer.

13- Shutter Island – IMDb: 8,1 ( 2010 )

Polis memuru olan Teddy Daniels ve Chuck Aule, Rachel Solando adında bir akıl hastasının Shutter Island’da bulunan Aschecliffe Hastanesinde ortadan kaybolması üzerine soruşturma için bu adaya giderler. Hastaneye ulaştıklarında, karşılarına çıkan isyan tablosu soruşturmayı daha da zora sokacak, giderek gerçekle rüya arasındaki sınırlar zorlanacaktır.

14- Donnie Darko – IMDb: 8,1 ( 2001 )

1988 senesinde Donnie Darko adında bir genç, odasından insan-tavşan karışımı bir varlık tarafından çıkarılarak bilinmeyen bir sırra doğru götürülür. Bu yaratık 28 gün, 6 saat, 42 dakika ve 12 saniye sonra dünyanın sonunun geleceği ile ilgili bir şeyler söylemiştir. Şok yaşayan genç Darko, bu sırrın ağırlığı altında bütün yaşantısını geride bırakarak, bu insan-tavşan karışımı yaratığı izlemeye başlar.

15- Stalker – IMDb: 8,2 ( 1979 )

Adı bilinmeyen bir ülke, oldukça farklı bir hayat düzeni ve oldukça uzak bir gelecekteyiz. Büyük bir göktaşı dünyaya düşmüş, yeryüzündeki tüm yaşamı ters yüz etmiş ve Zone adlı esrarengiz yeni bir bölge meydana getirmiştir. Bu bölgeye giren insanların tutkularının gerçekleşeceği ile ilgili bazı söylentiler dolaşmaktadır. Zone bölgesinde bulunan “güç”, insan zihni tarafından hayal bile edilemeyecek bir güce sahip varlıktır. Bu bölge askerlerce korunmaktadır ve ancak cesur Stalker’lar girebilmekte ve buraya girebilen insanlara eşlik etmektedirler. Filmin kahramanı Stalker da, aşilesinin itirazlarına karşın bölgeye girmeye çalışan bir bilim insanı ile bir yazara eşlik edecektir.

16- The Sixth Sense – IMDb: 8,2 ( 1999 )

Bir psikiyatr olan Crowe, uzun süredir mesleğini yapmayan geçmişte yaşamış olduğu korkunç tecrübenin canlı anılarını halen taşıyan biridir. Yıllar evvel bir saldırıya uğramış ve ölümden dönmüştür. Şimdi ise, Cole adında bir çocuğun doktorluğunu yapmakta, zamanla çocukla yakınlaşarak çocuğun daha evvel kimseyle paylaşmadığı bir sırrı öğrenir. Çocuğun bu sırrı, Dr. Crowe’un yanı sıra çocuğun hayatında da fırtınalar koparacaktır. Film, korku gerilim türünün önde gelen filmlerinden olup, yapıldığı dönemde sürpriz finaliyle ardından gelen filmlere öncülük etmiştir.

17- Vertigo – IMDb: 8,4 ( 1958 )

Dedektif Scottie Ferguson, bir suçlunun kovalanması sırasında çatıdan düşen ortağını kurtaramamış ve sonrasında da yükseklik korkusu yaşamaya başlamıştır. Bu hastalığı vertigo’ya dönüşür ve mesleğini bırakmak zorunda kalır. Ferguson, eski bir arkadaşı karısı Madeleine’in ruhsal sağlığından şüphe duyduğu için onu karısını izlemesi için tutar. Madeleine’i izlemeye başlayan Ferguson, bazı şeylerin yolunda olmadığını anlayacaktır. Hatta kadının intihar etmeye meyilli biri olduğunu görür. Kadını uzaktan takip etmek işleri yoluna sokmak için yeterli olmayacak, Ferguson’u da kendi korkularıyla yüzleşmek zorunda bırakacak bir mücadeleye sokacaktır. Sinema tarihinin en önemli başyapıtlarından biri olan Vertigo, Alfred Hitchcock imzalı.

18- Oldeuboi – IMDb: 8,4 ( 2003 )

Oh Dae-Soo, günün birinde kaçırılmış ve 15 yıl süreyle bir hücrede tutulmuştur. Kendisine hiçbir açıklama yapılmayan adam, bir gün gelir eline para, pahalı kıyafetler ve cep telefonu verilerek serbest bırakılır. Ancak Oh Dae-Soo, bu durumun başına neden geldiğini öğrenmek ve intikamını alma konusunda kararlıdır. Bu sırada kendisini kaçıranların aslında daha büyük planlarının olduğunu anlar. Fakat bu planın özünde acı vardır ve gerçek yolun kendisidir.

19- Taxi Driver – IMDb: 8,4 ( 1976 )

Vietnam Savaşının üzerindeki etkilerini bir türlü atamayan bir askerin, gece taksi şoförlüğü yaparak, tecrübe ettiği kirli ve adaletsiz dünyaya uyum göstermeyi reddetmesini anlatan bir filmdir. Taksici rolünde Robert De Niro’yu izlediğimiz filmin yönetmenliğini Martin Scorsese yapmış. Travis, sosyal yaşantısındaki başarısızlığını saplantılı olduğu Bickle ile tersine çevirmeye çalışmış ancak umduğu karşılığı elde edememiştir. Daha sonra bir silah edinerek sokakları pisliklerden temizlemeye karar verir. Bu sırada da bir fahişeyi kurtarmaya adar kendisini.

20- Requiem for a Dream – IMDb: 8,4 ( 2000 )

Televizyon bağımlısı bir anne ile uyuşturucu bağımlısı bir gencin aralarında giderek artan bir uçurum. Harry’nin amacı daha fazla uyuşturucu iken, annesinin de onu hayata bağlayan en sevdiği yarışma programıdır. Günün birinde yarışmaya katılma hakkı kazandığında, ödül olarak verilen kırmızı elbiseye girebilmek onun tek derdidir. Mutsuz ve yaşlı kadın, bu kırmızı elbiseye girebilmek adına zayıflama hapları kullanmaya başlamıştır.

21- A Clockwork Orange – IMDb: 8,4 ( 1971 )

Film, Britanya’da insani değerlerin ortadan kalkmaya başladığı bir gelecekte geçmektedir. Şiddet bağımlısı olan gençlerin oluşturduğu bir çete, çevrelerine korku ve dehşet saçmakta, bir korku imparatorluğu yaratmaktadırlar. Bu çetenin lideri olan Alex, yakalanarak gözaltına alınır. Ceza olarak hapse atılmaz, ancak onun cezası bir şiddet deneyinde kobay olmaktır. Deneyin amacı, şiddet ve insan arasındaki ilişkiyi ortaya koymak olsa da, yapılacak olan deneyin kendisi bile insan doğasına aykırıdır.

22- Memento – IMDb: 8,5 ( 2000 )

Pahalı kıyafetler giyip, Jaguar marka otomobil kullanan Leonard Shelby, dışarıdan bakıldığında bir iş adamı görüntüsü verse de, ucuz otellerde konaklayan ve yalnızca nakit kullanan birisidir. Aslında Leonard, karısına tecavüz edip öldüren caniyi bulabilmek için tüm hayatını adamış biridir. Ancak Leonard’ın çok önemli bir engeli söz konusudur. Nadiren görülen ve tedavisi olmayan bir hafıza kaybı yaşamaktadır. Hayatındaki travmadan öncesine ait dönemleri hatırlayabilse de, sıklıkla 15 dakika öncesine ait bilgileri unutabilmektedir.

23- The Shining – IMDb: 8,5 ( 1980 )

Film, Stephen King’in aynı adlı romanından alınarak, Stanley Kubrick tarafından sinemaya aktarılmıştır. Filmde, yazar olan Jack Torrance, kış aylarında hizmet vermeyen Overlook Oteli’nin bakımını üstlenir ve ailesiyle birlikte otele yerleşirler. Jack’in sezgileri çok güçlü olan küçük oğlu otelde yalnız olmadıklarını, geçmiş ve gelecekten hayaletlerin otelde yaşadıklarını söyleyerek, tüm ailesini buna inandırmaya çalışmaktadır. Bütün aile meydana gelen bir kar fırtınası yüzünden otelde mahsur kaldığında, ailenin babası olan yazar Jack Torrance bu varlıklar tarafından ele geçirilir ve giderek aklını yitirmeye başlar.

24- Rear Window – IMDb: 8,6 ( 1954 )

New York’ta oturan ve fotoğrafçılık yapan L.B. Jeffries, biz kaza neticesinde bacağını kırmıştır. İyileşme sürecini mecburen oturduğu dairesinde ve dairesinin arka penceresinden teleskopla komşularını izleyerek geçirmektedir. Yine bir gün etrafı seyrederken, komşularından birinin karısını öldürdüğünden şüphe duyar. Olayın araştırılması için hemşiresi Stella ile sevgilisi Lisa’dan yardım talep eder. Film, bir Alfred Hitchcock klasiği olup, mutlaka izlenmesi gereken filmlerden biridir.

25- The Usual Suspects – IMDb: 8,6 ( 1995 )

Polis, San Pedro’da patlayan bir tekneyi incelerken 27 ceset ve uyuşturucu parası olduğu düşünülen 91 milyon dolar nakit bulurlar. Teknede yaşanan bu faciadan yalnızca iki kişi kurtulmuştur. Bunlardan biri korkmuş bir Macar terörist, diğeri de adı Verbal Kint olan bir tetikçidir. Kint poliste sorguya alındığında, altı hafta önceden itibaren yaşanan tüm gelişmeleri anlatır. Beş suçlunun ne şekilde bir araya geldiklerini, kamyon kaçırılması olayını ve bir suç lordu ile ilgili pek çok bilgi verir.

26- Psycho – IMDb: 8,6 ( 1960 )

Bir Alfred Hitchcock başyapıtı daha… Patronuyla iş yapan bir adam, Marion Crane’e yüklü miktarda para emanet eder ve Marion bunun üzerine yola çıkar. Marion’un şüpheli hareketlerinden şüphelenen polisler onun peşine takılmıştır. Fakat onun peşinde sadece polisler değil, Marion’un tanıdığı bazı isimler de takılmıştır. Sevgilisiyle buluşma planı olan Marion, o geceyi bir motelde geçirmeye karar vermiştir. Bates Otelinden içeri girdiği ilk andan itibaren garip bazı şeyler hisseden Marion, odasına çekilmeden evvel otelin sahibi olan Norman Bates ile sohbet eder. Sohbeti sırasında Norman’ın kişilik sorunları olan biri olduğunu düşünür. Çünkü annesi ve kuşlarla ilgili takıntıları vardır. Sohbetin sonunda odasına giderek duş almak ister.

27- The Silence of the Lambs – IMDb: 8,6 ( 1991 )

Clarice Starling akademiyi yeni bitirmiş bir FBI ajanıdır. Görevi, bir kadını kurbanlarının derisini yüzen sapık bir katilin elinden kurtarmaktır. Ajan Starling, katile ulaşabilmek amacıyla diğer bir psikopat katil olan ünlü doktor Hannibal Lecter ile görüşür. Clarice’in Lecter’dan bilgi alabilmesi için öncelikle güvenini kazanması gerekir.

28- Seven – IMDb: 8,7 ( 1995 )

Yedi ölümcül günahı işleyenleri öldüren bir seri katil… Hıristiyanlıktaki bu günahlar; Kibir, açgözlülük, şehvet düşkünlüğü, oburluk, kıskançlık, tembellik ev yıkıcılıktır. İki dedektif bu katili yakalamak için çalışmaktadır. Filmin yönetmenliği David Fincher imzalı. Başrollerinde Morgan Freeman, Brad Pitt ve Gywneth Paltrow yer almaktadır.

29- Inception – IMDb: 8,8 ( 2010 )

Dom Cobb’un uzmanlığı, zihnin derinliklerinde bulunan sırları en savunmasız olunan rüya görme anında bulup çalmaktır. Cobb’un bu sıra dışı yeteneği, onu kurumsal casusluk alanında aranan bir isim haline getirmiştir. Ancak bu işi, onu uluslar arası bir kanun kaçağı durumuna düşürmüş ve sevdiği her şeye mal olmuştur. Ancak Cobb’a bu durumdan kurtulabilmesi için bir şans verilir. Buna göre son bir iş daha yapması gerekmektedir. Tabi, şayet imkansız başlangıcı tamamlarsa… Mükemmel bir soygun yerine, yaptığının tam tersini yapacak, bir fikri çalmak yerine bir fikri yerleştirmektir. Bunu başarabilirlerse, mükemmel suç bu yaptıkları olacaktır.

30- Fight Club – IMDb: 8,9 ( 1999 )

Bu dövüş Kulübünün ilk kuralı “Asla dövüş kulübü hakkında konuşma”, ikinci kuralı da “Asla dövüş kulübü hakkında konuşma”’dır. Sıradan bir hayat süren sigorta memuru Jack, uzun zamandır İnsomnia ( Uykusuzluk ) hastalığından muzdariptir. Psikolojik sorunlarını hafifletmek amacıyla grup terapilerine katılmaya başlamıştır. Bu terapiler esnasında Marla adında bir kızla tanışmıştır. Bir müddet sonra da Tyler Durden adlı bir adamla tanışır.

Durden, Jack’in ulaşmayı hayal ettiği her hedefe ulaşmış biridir. Jack’i hakkında asla konuşmaması gereken dövüş kulübü organizasyonu ile tanıştırır. Filmin yönetmenliğini David Fincher yapmış, başrollerini Brad Pitt, Edward Norton ve Helena Bonham Carter paylaşmıştır.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.