Romandan uyarlanmış 42 süper film önerisi

Romandan uyarlanmış 42 süper film önerisi : Roman uyarlaması filmler genellikle o kitapların okurlarını pek tatmin etmez. Ama bazı uyarlamalar var ki, hem okurlarını hem de izleyicileri tam anlamıyla memnun etmektedir. Sıralamamızda uyarlandıkları kitaplar kadar beğeni kazanan, belki de elde ettiği başarıları ile uyarlandıkları romanları bile gölgede bırakmış olan filmleri derlemeye çalıştık. Listemizdeki sıralama IMDb puanlarına göre yapılmıştır. İşte, roman uyarlaması 42 harika film;

1- Manhunter / İnsan Avcısı – IMDb: 7,2 ( 1982 )

Thomas Harris’in 1981 yılında yayımlanan Red Dragon adlı kitabından sinemaya uyarlanmıştır. Filmde Will Graham özel olarak görevlendirilerek yeniden eski işine geri dönmüştür. Will Graham, FBI ajanı olarak uzun yıllar çalışmış ve yaşı gereği emekli olan gizli bir ajandır. Ancak görevine geri dönmesinin nedeni, bir seri katili yakalamaktır. Psikopat düşünce tarzıyla alakalı konuları çözme kabiliyetine sahip olan Graham, emekli olmadan ince yakalayıp hapse gönderdiği ünlü seri katil Dr. Hannibal Lecter’dan da yardım alıp, kızıl ejder adıyla tanınan seri katili yakalamaya çalışacaktır.

2- Let Me In / Kanıma Gir – IMDb: 7,2 ( 2010 )

John Ajvide Lindqvist’in 2004 yılında yayınlanmış olan Let The Right One In adlı vampir konulu romanından beyaz perdeye uyarlanan filmdir. 12 yaşındaki Owen okulunda ezik, yalnız ve içine kapanık bir çocuktur. Abby adında komşusu olan küçük bir kızla tanıştıktan sonra yaşadıkları anlatılmaktadır. Owen, bir akşam apartmanın önünde otururken Abby yanına gelir ve hemen yakın bir  arkadaşlık kurarlar. Ancak Owen, Abby’nin kendisinden sakladığı sırrı yavaş yavaş öğrenmeye başlayacaktır.

3- Angel Heart / Şeytan Çıkmazı – IMDb: 7,3 ( 1987 )

1978 tarihli William Hjortsberg’in yazdığı Falling Angel adlı romanından uyarlanmıştır. Harry Angel, özel bir dedektiftir ve bir gün Louis Cypher adında gizemli bir müşteri gelir ve bir adamı bulması için onu tutmak ister. Özel dedektif Angel kendisine verilen ipuçlarını inceleyip hedefine doğru giderken, karşısına bazı doğaüstü olaylar çıkar. Ayrıca aradığı kişiyle ilgili kiminle görüşse ardından vahşice öldürülmektedirler. Yaşananlar nedeniyle polisin kendisini suçlayacağını düşünse de, aldığı işi yerine getirmeye kararlıdır.

4- Wild At Heart / Vahşi Duygular – IMDb: 7,3 ( 1990 )

Barry Gifford’un aynı adlı 1990 tarihli Wild At Heart kitabından sinemaya uyarlanmıştır. Lula ile Sailor birbirlerine sırılsıklam aşıktırlar. Lula’nın annesi biraz delice hareketleri olan biridir ve Sailor’dan nefret etmektedir. Sailor’un üzerine çok sorunlu birini salmıştır. Ancak Sailor, bu adamın ölümüne neden olup tutuklanır. Hapisten çıktığında ise uzun zamandır onu bekleyen Lula’yı da alarak California’ya gider. Ancak peşlerinde bir özel dedektif ve bir kiralık katil vardır.

5- The Talented Mr. Ripley / Yetenekli Bay Ripley – IMDb: 7,3 ( 1999 )

Patricia Highsmith’in 1955’te yayınlanan aynı adlı romanından beyazperdeye uyarlanmıştır. Tom Ripley, hayatta çok daha iyi bir konumda olabilmek adına başkasının hayatını çalmaktan çekinmeyen çıkarcı bir kişiliktir. Ripley, Dickie adında bir çocuğu ABD’ye geri döndürmek amacıyla zengin biri tarafından İtalya’ya yollanmıştır. Dickie ise sevgilisiyle birlikte yaşananlardan habersiz bir şekilde huzurlu bir yaşam sürmeye çalışmaktadır, ancak kısa süre sonra içine gireceği maceradan tümüyle habersizdir.

6- The English Patient / İngiliz Hasta – IMDb: 7,4 ( 1996 )

Michael Ondaatje’nin 1992 tarihli aynı adlı romanından sinemaya uyarlanan film, II. Dünya Savaşı sırasında İtalya’dan Kuzey Afrika’nın savaştan evvelki çöllerine dek süren aşk, benlik ve savaşın hikayesini anlatmaktadır. Filmde Hana’nın hastası olan adama duyduğu şefkati, Kip’le yaşadığı çok yoğun duyguların olduğu aşkı, Katherine ile Almasy’nin ilişkileri ve milliyetçi düşünceler nedeniyle Almasy’nin çöle karşı duyduğu yoğun sevgi gözler önüne serilmektedir.

7- The Constant Gardener / Arka Bahçe – IMDb: 7,5 ( 2005 )

John le Carre’nin 2001 yılında yayımlanan aynı adlı kitabından uyarlanan filmde, oyuncu olan Tessa Quayle Kuzey Kenya’nın uzak bir yerinde öldürülmüş olarak bulunmuştur. Oyuncu Tessa’nın arkadaşı olan bir doktorun da olay yerinden kaçtığı gibi bir durum söz konusudur. Elde edilen delillere bakıldığında cinayetin bir tutku nedeniyle işlendiğini göstermektedir. Nairobi’de yer alan İngiliz Yüksek Komisyonu üyeleri de Tessa’nın kocası Justin Quayle’nin cinayeti çözmeleri için kendilerine güveneceğini ve bırakacağını düşünmektedirler. Ama Justin, cinayeti çözmek amacıyla kolları sıvayarak herkesi şaşırtacaktır. Her yere imtiyazlı giriş hakkı olan Justin bu uğurda hayatını riske edecektir. Ama Justin’in haya edebileceğinden daha derin bir komplo söz konusudur.

8- Legends of The Fall / İhtiras Rüzgarları – IMDb: 7,5 ( 1994 )

1979 yılında Jim Harrison tarafından kaleme alınmış olan aynı adlı romandan sinemaya uyarlanan film, 19’uncu yüzyılın son dönemlerinde geçmektedir. Albay William Ludlow savaş gazisi bir hümanisttir. Üç oğlunu anneleri olmaksızın Montana’nın kırsal yerlerinden birinde tek balına büyütmüştür. Tüm çocukları çevrelerindeki insanlar nedeniyle macera sever bir yapıya sahiptirler. Kardeşlerden birinin nişanlısı olan Susannah, şehirden buraya geldiği zaman ailenin hayatına da büsbütün yeni bir hava gelmiştir. Ama I. Dünya Savaşı başlamak üzeredir.

9- Jackie Brown – IMDb: 7,5 ( 1997 )

Elmore Leonard’ın 1992’de yayınlanan kitabı Rum Punch’dan beyazperdeye uyarlanmış bir filmdir. Jackie Brown hosteslik yapmaktadır. Küçük bir Meksika havayolu şirketinde çalışmaktadır ve yakında da emekli olacaktır. Paraya ihtiyaç duyan Jackie, Orell adlı Amerikalı bir silah kaçakçısıyla iş yapmaktadır ve onun için Meksika’dan Amerika’ya para taşımaktadır. Bir gün polis tarafından deşifre edilir ve zamanla patronu olan Ordell’in de hedefi haline gelir. Jackie ile Ordell arasında 500 bin dolar paraya sahip olabilmek için amansız bir mücadele olacaktır.

Stephen King kitaplarından uyarlanan en iyi filmler

10- Gone Baby Gone / Kızımı Kurtarın – IMDb: 7,7 ( 2007 )

Dennis Lehane’in 1998’de yayınlanan aynı adlı eserinden sinemaya aktarılan filmde, dört yaşında olan Amanda kaybolmuştur ve polis onu bulabilmek için yeterli delili toplayamamıştır. Küçük kızın teyzesi olan Mc Cready, Amanda’nın bulunabilmesi için Angie Gennaro ve Patrick Kenzie adlı dedektifleri tutmuştur. Ama dedektifler, Mc Cready’ye bu tür olaylarda fazla tecrübeleri olmadığını da belirtmişlerdir. Ancak küçük kızın ailesi bu dedektifleri iki özellikten ötürü seçmiştir. Polis değildirler ve yaşadıkları yeri çok iyi tanımaktadırlar. Olayı araştıran dedektifler bu süreçte sübyancılar ve uyuşturucu satıcıları ile karşılaşırlar. Neredeyse davayı çözmek üzereyken, bu iki dedektifin birbirinden ayrılmasına neden olacak bir çelişkiyle karşı karşıya kalacaklardır.

11- The Vanishing – IMDb: 7,8 ( 1988 )

Tim Krabbe’nin 1988 yılında yayımlanan The Golden Egg adlı kitabından uyarlanmıştır. Filmde, Rex Hofman ve Saskia Wagter adında Hollandalı bir çift, Fransa’ya tatil yapmak için yola çıkmışlardır. Yolculukları sırasında uyumakta olan Saskia, çok tuhaf bir rüyanın etkisiyle uyanır. Araçlarına benzin almak için bir benzin istasyonuna girerler. Bu sırada Saskia içmek için bir şeyler almak amacıyla istasyonun marketine girer. Ama Saskia epey bir süre geçmiş olmasına rağmen geri gelmez. Çünkü Saskia hiçbir iz bırakmadan birdenbire kaybolmuştur. Bu olayın üzerinden tam üç yıl geçmiştir ve Rex yeni biriyle birliktedir. Ama yine de Saskia’nın izini sürmektedir ve onu unutmamıştır. Günün birinde Raymond’dan, Saskia’ya neler olduğunu açıklayacağını söyleyen mektuplar almaya başlayacaktır.

12- The Verdict / Karar – IMDb: 7,8 ( 1982 )

Barry Reed’in 1980 tarihli aynı adlı kitabından uyarlanmıştır. Filmde; Boston’da hayatını devam ettiren Frank Galvin kariyeri iyi gitmeyen alkolik bir avukattır. Bu durumdan kurtulmak ve etrafına kendisini ispat etmek, kariyerini yeniden yoluna sokabilmek için çok zorlu bir davayı üstlenir. Dava, Katolik kilisesi hastanesinde yanlış yapılan bir ameliyat nedeniyle komaya girmiş bir kadının davasıdır ve eğer bu davayı kazanırsa kariyerini kurtaracaktır. Frank, bu davayı kişisel ve mesleki bir hırsa çevirmiş ve kısa zaman sonra da dava ile arasında duygusal bir bağ meydana gelmiştir. Hastanenin teklif ettiği tazminatı kadının ailesinden habersiz geri çevirince işler daha da karmaşık bir hal alacaktır.

13- Atonement / Kefaret – IMDb: 7,8 ( 2007 )

Ian McEvan’ın aynı adı taşıyan ve 2001 yılında yayımlanan kitabından sinemaya uyarlanmıştır. Film, 1935 yılında sıcak günlerden birinde 13 yaşında olan Briony Tallis, görmemsi gereken bir şeyi görmüştür ve bu da aklında yer etmiştir. Gördüğü şey, ablası Cecillia ile evin hizmetçisi olan ailenin oğlu Robbie’nin gizlice cilveleşmeleridir. Briony’nin çocuk aklı, şahit olduklarını yıllar boyu yanlış yorumlamasına ve çok büyük bir trajedinin yaşanmasına yol açacaktır.

14- Breakfast At Tiffany’s / Tiffany’de Kahvaltı – IMDb: 7,8 ( 1961 )

Truman Capote’nin 1958 tarihli aynı adlı romanından beyazperdeye aktarılmıştır. Holly adındaki genç kadın New York sosyetesinin renkli isimlerinden biridir. Bir gün yan dairesine yeni taşınmış olan birine ilgi duymaya başlar. Aslında Holly, eğer isterse ilgilendiği her erkeği kendine aşık edebilecek tarzda bir kadındır. Holly, dilediği gibi yaşadığım her gecenin sabahında Tiffany adlı bir mücevher mağazasının önünde kahvaltısını yapmaktadır. Bu durum her zaman böyle devam etmektedir ve bu onun rutinidir. Bu sabahlardan birinde yeni komşusu Paul Varjak ortaya çıkar ve Holly’nin içine bir duygusallık oturur. Bu duygusallığı zaman içinde platonik bir aşka dönüşecektir.

15- Drive / Sürücü – IMDb: 7,8 ( 2011 )

James Sallis’in 2005’te yayınlanan Drive adlı eserinden sinemaya uyarlanmıştır. Film, bir araba sürücüsünün yaşamına odaklanmaktadır. Bu sürücü Hollywood’da dublörlük yaparak ve arta kalan zamanlarında da geceleri soygunlara katılarak hayatını kazanmaktadır. Bu kanunsuz yaşantısı, komşusu olan güzel İrene’nin hapiste yatan kocasına yardım etmeye karar vermesiyle çok daha tehlikeli olacaktır. Çünkü kendisini bir anda Los Angeles’in en tehlikeli kanunsuzlarının hedefinde bulacaktır. Artık hem kendi hayatını, hem İrene ve onun oğlunun hayatını korumalıdır ve tek iyi yaptığı şey de araba sürmektir.

16- The Last Of The Mohicans / Son Mohikan – IMDb: 7,8 ( 1992 )

James Fenimore Cooper Jr’ın 1826 tarihli ve aynı adlı kitabından sinemaya uyarlanmıştır. İngilizler ve Fransızlar, 18. Yüzyılda Kuzey Amerika’yı kontrol edebilmek için savaş halindedirler. Bu savaşta Kızılderililer ve yerleşimciler bu mücadelenin tam merkezinde kalırlar. Yerleşimcilerden biri olan Cora ve kardeşi Alice, bir beladan Şahingöz adındaki bir Kızılderili sayesinde kurtulurlar. Bu Kızılderili aslında bir yerleşimcinin çocuğudur, ancak ailesi ölünce Mohikanlar tarafından büyütülmüş biridir.

17- Children Of Men / Son Umut – IMDb: 7,9 ( 2006 )

Film, P.D. James’in 1992 yılında yayınlanan The Children Of Men adlı eserinden sinemaya aktarılmıştır. Filmde, dünyadaki en genç insan 18 yaşındayken henüz daha yeni ölmüştür. İnsanoğlunun nesli tükenme tehlikesiyle yüz yüzedir. Yıl 2027 olmuştur ve insanların anlam veremedikleri bazı olaylar yaşanmaktadır. Dünyada artık insanların üremeleri durmuştur ve bu siyasi olarak da tüm dengeleri alt üst etmektedir. Bazı insanlar kendilerini olayların akışına bırakmış, bazıları da yaşananları değiştirebilmek için mücadeleye başlamıştır.

18- Rosemary’s Baby / Rosemary’nin Bebeği – IMDb: 8,0 ( 1968 )

Ira Levin’in 1967 tarihli aynı adlı eserinden sinemaya uyarlanan filmde, ünlü bir aktör olabilmek için uğraşan Guy ve güzel karısı Rosemary, yeni bir hayata başlamak amacıyla New York’ta eski bir binadaki dairelerine yerleşirler. Bu genç çiftin yeni şehre alışmalarında en büyük destekçileri üst kat komşusu olan yaşlı Castavet çiftidir. Bu yaşlı çift oldukça misafirperver bir yapıya sahiptirler. Bu yaklaşımları Rosemary’yi şüphelendirirken Guy’ın hiçbir şeyden haberi yoktur. Rosemary’nin şüpheleri giderek artmakta ve bir gün gördüğü ürkütücü bir rüyayla derin bir sarsıntı yaşar. Rosemary, gördüğü rüyada şeytani bir varlığın tecavüzüne uğramıştır, ancak gerçek hayatta da hamile olduğunu öğrendiğinde olayın gizemi daha da artacaktır.

19- The Exorcist / Şeytan – IMDb: 8,0 ( 1973 )

William Peter Blatty’nin 1971 tarihli aynı adlı kitabından beyazperdeye uyarlanmıştır. Filmde, aktris Chris MacNeil, film çekimleri esnasında 12 yaşında olan kızı Regan’daki tuhaflıkları fark eder ve onu hastaneye götürür. Regan’ı muayene eden doktorlar, kızın beyninde geçici bir hasarın olabileceğini söylerler, ancak kızın durumu daha önceki vakalara hiç benzememektedir. Yapılan testler neticesinde kızın sağlığında hiçbir şeyin olmadığı kanaatine varırlar. Fakat Regan’ın durumundaki tuhaflıklar son bulmaz. Kız çok şiddetli titremeler geçirmekte, garip bazı sesler çıkarmakta ve anlamsız hareketler sergilemektedir. Kızının bu durumu karşısında çaresiz kalan Chris, psikiyatrlık da yapan peder Merrin’e gider. Peder Merrin, kızın içine şeytanın girdiğini anlar ve bu durumdan kurtulmak için çalışmaya başlar.

20- Jaws – IMDb: 8,1 ( 1975 )

Peter Benchley’in aynı adlı 1974 tarihli romanından uyarlanan filmde, Amity Adası adında küçük bir tatil yöresi beyaz bir köpekbalığının ziyaretine sahne olmaya başlamıştır. Köpekbalığının neden olduğu birkaç ölüme rağmen belediye başkanı turizmin baltalanacağı bahanesiyle bu olayları pek gün yüzüne çıkarmaz. Plajın kapatılması da başkan tarafından yasaklanmıştır ve bir gün bir çocuğun ölmesiyle artık herkes köpekbalığını bulup avlamak için çalışmalara başlar.

21- The Bourne Ultimatum / Son Ültimatom – IMDb: 8,1 ( 2007 )

Robert Ludlum’un 1990’da yayımlanan aynı adlı romanından sinemaya uyarlanmıştır. Filmde, Jason Bourne ABD’nin kirli oyunlarına alet ettiği bir ajandır. Bourne, çok gizli olarak yürütülen bir projenin kobayıdır. Ancak oldukça üstün bir savaşma becerisinin yanı sıra deha sayılabilecek bir zekaya da sahiptir. Bourne, zihninde kalan parça parça bir takım anıları birleştirerek gerçekte kim olduğunu öğrenmeye çalışmaktadır. Bunu yapmaya çalışırken peşinde de onu bu deneyde kullanan kişiler de takip etmektedir. Bu çok yetenekli ajanı yakalamaya çalışan yetkililer, acaba Bourne’u kendi geçmişinden uzak tutabilecekler mi?

22- Shutter Island / Zindan Adası – IMDb: 8,1 ( 2010 )

Dennis Lehane’in 2003 tarihli aynı adlı kitabından sinemaya uyarlanmıştır. Teddy Daniels ile Chuck Aule iki polis memurudurlar. Shutter Island adındaki yerde bunan Ashecliffe Hastanesinde Rachel Solando adında bir akıl hastası birden bire ortadan kaybolmuştur. Bu iki polis memuru da kayıp olayını soruşturmak amacıyla adaya giderler ve sonrasında da esrarengiz bazı olaylar gelişmeye başlar. Adadaki hastanede yaşanan isyan ve tamamen çığırından çıkmış olan işler, soruşturdukları davayı giderek zora sokacak, zaman içinde gerçekle rüya arasındaki sınırlar bile zorlanmaya başlayacaktır.

23- There Will Be Blood / Kan Dökülecek – IMDb: 8,1 ( 2007 )

Upton Sinclari’in 1927 yılında yayımlanan “Oil!” adlı eserinden sinemaya uyarlanmıştır. 1900’lü yılların ilk dönemlerinde Daniel Plainview, petrol arama çalışmaları yapan bir şirketin sahibi olup, çok daha fazlasını elde etmek istemektedir. Oldukça hırslı bir yapıya sahip olan Daniel’in hayatındaki tek varlık küçük oğludur. Petrol araması yaptıkları bölgeyi yöredeki yerlilerden izin alıp arama iznini satın almıştır. Daniel, hırsının götürdüklerine tanıklık edecek ve kasabanın genç rahibinin hayatındaki hırs faktörü de tıpkı Daniel’deki gibi sahip olduğu tek şeyin de mahvına yol açacaktır.

24- No Country For Old Men / İhtiyarlara Yer Yok – IMDb: 8,1 ( 2007 )

Cormac McCarthy’nin 2005 yılında yayınlanan aynı adlı eserinden uyarlanmıştır. Bir olay yerinde bulduğu çantayı alan Moss, büyük bir belaya bulaşacaktır. Peşine bir kiralık katil takılmıştır. Vietnem gazisi olan Moss, uyuşturucu ile ilgili yaşanan olayların içinde sorun olan bir duruma karışmıştır. Peşine düşen kiralık katil Anton Chigurh ise yaptığı planı uygulamakta ve işini yarım bırakmamakta kararlıdır. Ama olayların içine pek çok masum insan karışacağı gibi, suçluların da yer aldığı nefes kesen bir takip yaşanacaktır.

25- The Princess Bride / Prenses Gelin – IMDb: 8,2 ( 1987 )    

William Goldman’in 1973 tarihli The Princess Bride adlı kitabından sinemaya uyarlanmıştır. Hasta torununa yatağında masal anlatan dedenin anlattığı masalın beyaz perdeye aktarıldığı filmde, Florin adlı hayali bir ülkede çiftlikte hayatını sürdüren Buttercup ile çiftlikte çalışanlardan birinin arasında masum bir aşk yaşanmaktadır. Buttercup ile aşkı için yaşadığı yeri terk eden Westley, evlenmek ve iyi bir geleceğe kavuşabilmek için bir gemiye binerler. Gemi, seyir halindeyken korsan saldırısına uğrar ve aşıklar birbirlerinden ayrılırlar. Buttercup, Westley’in öldüğünü düşündüğü için umutsuzluğa ve derin bir hüzne kapılmıştır. Buttercup çaresizce bir prensle evlendirilir, ancak yakın gelecekte kaderin getirdikleriyle karşılaşıp hayatı hiç ummadığı biçimde değişecektir.

Kitaptan filme uyarlanan İMDb puanı yüksek en iyi aşk filmleri

26- Trainspotting – IMDb: 8,2 ( 1996 )

Irvine Welsh’in 1993 yılında yayınlanan aynı adlı kitabından sinemaya uyarlanan filmde, 20’lerinde olan Mark Renton ve arkadaşlarının uyuşturucu bağımlılıkları ve Renton’un hikayesi konu edilmektedir. Genç Renton’un hayattaki tek amacı uyuşturucu kullanmaktır ve arkadaşlarının da ondan farkı yoktur. Hepsinin tek amacı uyuşturucu bulmak, partilerde yer almak ve her gittikleri yerde de problem çıkarmaktır. Her uyuşturucu bağımlısı gibi Renton da sürekli uyuşturucuyu bırakmayı denemiş olsa da başarılı olamamıştır. Bir gün yeniden uyuşturucuyu bırakmayı denemiştir. Ama başarılı olamaz ve bir altın vuruş deneyimi de yaşamıştır. Bu halde hastaneye yatırılan Renton, bundan sonra başka biri olma yoluna girmiştir.

27- Blade Runner / Bıçak Sırtı – IMDb: 8,2 ( 1982 )

Philip K. Dick’in 1968 yılında yayımlanan “Androidler elektrikli koyun düşler mi?” adlı kitabından sinemaya uyarlanmıştır. Film, dünyanın distopik bir yer olduğu 2019 yılında geçmektedir. Tyrell adlı büyük bir şirket, replikant adlı görünüm olarak tıpkı insana benzeyen ve ayırt etmesi imkansız robotları üretmektedir. İnsanların dünya dışı kolonilerde illegal ve tehlikeli işlerinde kullanılmakta olan replikantlar, Blade Runner adındaki özel eğitimli polislerce yakalanmaktadır. Rick Deckard da uzman bir Blade Runner’dır ve görevini bırakacağı esnada Los Angeles’e kaçak olarak gelen bir grup replikantı yakalama görevini kabul eder. Ama bir problem vardır. Yaklaşık iki milyon kişinin yaşadığı Los Angeles’te insandan hiçbir farkı olmayan bu replikantları bulmak ve yakalamak hiç de düşündüğü kadar kolay değildir.

28- Gone With The Wind / Rüzgar Gibi Geçti – IMDb: 8,2 ( 1939 )

Margaret Mitchell’ın 1936 tarihli aynı adlı kitabından sinemaya uyarlanan film, Amerikan Sivil Savaşının başlamak üzere olduğu dönemde, Georgia’nın kırsal kesiminde geçmektedir. Scarlett, İrlanda göçmeni olan bir ailenin kızıdır ve kardeşleri Suellen ve Careen ile birlikte hayat sürmektedir. Çok güzel bir kız olan Scarlett, adları Brent ve Stuart olan iki erkek kardeşle görüşmektedir. Bu kardeşler ise Scarlett’ten sakladıkları bir şey vardır. Ashley Wilkes adlı adam güzliden gizliye Scarlett’e aşık olsa da, Melanie adlı başka biriyle evlenmeye karar vermiştir. Bu evliliği kimse bilmese de yakında herkes öğrenecektir. Scarlett, ilerleyen zamanda Rhett Butler adında başka bir adama aşık olsa da Ashley’i hiçbir zaman aklından çıkaramayacaktır.

29- L.A. Confidential / Los Angeles Sırları – IMDb: 8,3 ( 1997 )

James Ellroy’un 1990’da yayımlanan aynı adlı romanından sinemaya aktarılmıştır. Film, 1950’li yıllarda Los Angeles’te geçmektedir. Mickey Cohen, şehrin yer altı dünyasının patronu kabul edilmektedir ve hapse atılmasıyla yer altı dünyasında bir boşluk doğmuştur ve diğer suç örgütleri arasında bir liderlik mücadelesi yaşanmaya başlamıştır. Bir gün Cohen’in gerideki adamlarına baskın yapılır ve tümü öldürülür. Öldürülen kişilerin içinde bir de eski polis bulunmaktadır. Yaşananları soruşturmak amacıyla L.A. polis teşkilatı üç polis memurunu görevlendirmiştir. Bu polislerin hepsinin ayrı karakterleri vardır.

30- Full Metal Jacket – IMDb: 8,3 ( 1987 )

Gustav Hasford’un 1979 yılında The Short-Timers adlı kitabından uyarlanmıştır. Filmde bir grup acemi Amerikan askeri, nasıl bir eğitim alacaklarından ve ne tür bir işe bulaştıklarından bihaber olarak üslerinin önünde ayakta beklemektedirler. Askerliğin ve savaşın ne olduğunu anlamaları için gerçek bir savaşa girmeleri gerekmeyecektir.

31- The Shining / Cinnet – IMDb: 8,4 ( 1980 )

Stephen King’in 1977 tarihli aynı adlı kitabından sinemaya uyarlanmıştır. Filmde, yazar olan Jack Torrance kış mevsimi boyunca kapalı tutulan Overlook Oteli’nin bakımını üstlenir. Ailesiyle beraber otele yerleşirler ve metafiziksel olaylar da bu şekilde başlar. Jack Torrance’ın doğaüstü sezgileri olan küçük oğlu, otelde kalmaya başladıktan sonra otelde yalnız olmadıklarını, geçmişten ev gelecekten birçok hayaletle yaşadıklarını görmüş ve ailesini de bu duruma inandırmaya çalışmaktadır. Otelin olduğu yerde bir kar fırtınası çıkar ve aile otelde mahsur kalır. Bu sırada ailenin babası olan Jack bu doğaüstü varlıklarca ele geçirilmiştir ve zamanla da aklını kaçırmaya başlamıştır.

32- Requiem For A Dream / Bir Rüya İçin Ağıt – IMDb: 8,4 ( 2000 )

Hubert Selby Jr.’ın 1978 senesinde yayınlanmış aynı adlı romanından beyazperdeye aktarılmıştır. Filmde uyuşturucu bağımlısı olan genç bir çocuk, televizyon bağımlısı olan bir anne ve zamanla da aralarında giderek açılan bir uçurum konu edilmektedir. Harry’nin hayattaki tek amacı daha çok uyuşturucu bulup kullanmak, annesinin de tek tutkusu en sevdiği yarışma programını izlemektir. Günün birinde yarışmaya katılma hakkı kazandığında da tek derdi ödül olarak verilen kırmızı elbiseye sığabilmektir. Yaşlı ve mutsuz bir hayatı olan kadın tek isteğini elde edebilmek için zayıflama hapları kullanmaya başlayacaktır.

33- A Clockwork Orange / Otomatik Portakal – IMDb: 8,4 ( 1971 )

Anthony Burgess’in 1962’de yayımlanan aynı adlı eserinden sinemaya uyarlanmıştır. Film, Britanya’da insani değerlerin neredeyse kaybolduğu bir gelecekte geçmektedir. Şiddet bağımlısı olan gençlerin oluşturduğu bir çete, etrafına dehşet saçmakta ve korku salarak bir korku imparatorluğu yaratmaya çalışmaktadırlar. Bu çetenin lideri olan Alex, olaylar çığırından çıkmaya başladığında yakalanarak gözaltına alınmıştır, ancak Alex hapse atılmayacaktır. Ona bir şiddet deneyine kobay olma cezası verilir. Yapılacak olan deney, insan ve şiddet arasındaki ilişkinin ortaya konmasını amaçlamaktadır ve deneyin kendisi de insan doğasına aykırı bir uygulamadır.

34- Dr. Strangelove / Dr. Garipaşk – IMDb: 8,5 ( 1964 )

Peter George’un 1958’de yayımlanmış olan Red Alert adlı eserinden sinemaya uyarlanmıştır. Stanley Kubrick imzalı olan film soğuk savaşa alternatif bir bakış açısı getirmektedir. SSCB’ne saldırı planlayan kaçık general Jack D. Ripper karakterine odaklanılmaktadır. Bu esrarengiz ve tuhaf general, soğuk savaş döneminde Rusların Amerikan halkının vücut sıvılarını kirlettiğini söylemekte ve SSCB’ne nikleer bir saldırı gerçekleştirmeye karar vermiştir. Bu durum, eski Nazi bilim adamlarından biri olan Dr. Strangelove’ın görüşü ile çok daha tehlikeli bir noktaya gelecektir.

35- The Prestige / Prestij – IMDb: 8,5 ( 2006 )

Christopher Priest’in 2006’da yayımlanan aynı adlı kitabından uyarlanmıştır. Londra’da 19. yüzyılın son dönemlerinde Robert Angier, eşi Julia McCullough ve Alfred Borden arkadaşlardır ve bir sihirbazın da asistanları olarak çalışmaktadırlar. Yaptıkları bir sihirbazlık gösterisi sırasında Julia’nın ölmesi üzerine kocası Robert, ölümünden Alfred’i sorumlu tutar ve birbirlerine düşmanlık beslemeye başlarlar. İlerleyen dönemlerde her ikisi de ünlü birer sihirbaz olmuşlardır ve birbirlerinin gösterilerini sabote etmeye başlarlar. Alfred çok başarılı bir gösteriye imza attığında, Robert onun sırrını öğrenmek ister ve bu noktadan itibaren de trajik bazı olaylar yaşanmaya başlar.

36- Apocalypse Now / Kıyamet – IMDb: 8,5 ( 1979 )

Joseph Conrad’ın 1903’te yayımlanmış olan “Karanlığın Yüreği” adlı kitabından sinemaya uyarlanmıştır. Amerikan Ordusunda Yüzbaşı olan Willard ve askerlerinin görevi, Vietnem’da Amerikan Ordusuna karşı ayaklanan ve vahşi bir orman kabilesini yöneten Albay Walter Kurtz’u etkisiz hale getirmektir. Yüzbaşı Willard, Albay Kurtz’un izini sürerken zamanla öldürmek için peşinde olduğu kişiye benzemeye başlamıştır.

37- The Silence Of The Lambs / Kuzuların Sessizliği – IMDb: 8,6 ( 1991 )

Thomas Harris’in 1988’de yayımladığı aynı adlı romandan uyarlanarak beyaz perdeye aktarılmıştır. Filmde Clarice Starling akademiden yeni mezun olmuş çok genç bir FBI ajanıdır. Kurbanlarının derisini yüzerek öldüren sapık bir katilin elinden masum bir kadını kurtarmak için görevlendirilmiştir. Ajan Clarice, bu sapık katili yakalayabilmek için ünlü ve psikopat bir doktor olan Hannibal Lecter’dan yardım alacaktır. Ancak Dr. Lecter’dan istediği bilgileri alabilmesi için öncelikle onun güvenini kazanması gerekecektir.

38- Psycho / Sapık – IMDb: 8,6 ( 1960 )

Robert Bloch’un 1959 tarihli aynı adlı eserinden uyarlanmıştır. Film, Alfred Hitchcock’un başyapıtlarından biridir. Patronu Marion Crane’e emanet olarak bırakılan parayı verir ve bankaya yatırması için yollar. Yoldayken polisler Marion’un şüpheli davranışları nedeniyle peşine düşer. Ama Marion’un peşinde yalnızca poisler değil, bazı tanıdığı kişiler de vardır. Marion sevgilisiyle buluşmayı planlar ve bu yüzden de geceyi otelde geçirmeye karar vermiştir. Otele girdiğinde bir garipliğin olduğunu hisseder ancak oteli işleten Norman Bates ile bir süre sohbet eder. Sohbeti sırasında adamın annesine ve kuşlara takıntılı olduğunu öğrenmiş olan Marion, uyumadan önce odasında duşa almak ister.

39- One Flew Over The Cuckoo’s Nest / Guguk Kuşu – IMDb: 8,7 ( 1975 )

Ken Kesey’in 1962 tarihli aynı adlı romanından beyazperdeye uyarlanmıştır. Randle, aykırı tavırları olan bir mahkumdur ve bu tavırları da hapishane yetkililerinin gözüne batmaya başlamıştır. Onu, durumunun belirlenmesi için akıl hastanesine yollarlar ve sonucunda da çatlak biri olduğu tespiti yapılır. Randle’ın yeni ikametgahı artık bir akıl hastanesidir. Ancak Randle, burada da kurallara uymaması, aykırılıkları ve diğer hastalarla olan ilişkileri yüzünden yine dikkatleri üzerine çekmiştir. Bu yüzden soğuk tavırlı, otoriter ve suratsız biri olan hemşire Ratched tarafından takibe alınır ve her davranışı izlenmeye başlanır. Hemşire Ratched ile Randle arasındaki gerilim, Randle’ın arkadaşları için gerçekleştirdiği faaliyetler nedeniyle onların iyileşmesine katkı sağlayınca daha da artış gösterecektir.

40- Forrest Gump – IMDb: 8,8 ( 1994 )

Winston Groom’un 1986 tarihli aynı adlı romanından uyarlanarak sinemaya aktarılmıştır. I.Q seviyesi düşük Forest Gump, Jenny adında bir kızla tanışır ve ona aşık olur. Forrest, tamamen tesadüf eseri olarak aralarında Başkan Kennedy, Elvis Presley ve Başkan Nixon gibi tarihsel şahsiyetlerle tanışmış, 1950’li yıllardan 1970’li yıllara gelene dek farklı olayla yaşanmıştır. Forrset, yüne tesadüf eseri askere yazılır ve Vietnam Savaşına katılarak Amerikan yakın tarihinde önemli olaylara tanıklık etme imkanı bulur. Fakat Forrest bu süre zarfına bilmeden yaptığı şeylerin önemli sonuçlar doğuracağından da tamamen habersizdir.

41- Fight Club / Dövüş Kulübü – IMDb: 8,9 ( 1999 )

Chuck Palahniuk’un 1996 yılında yayımladığı aynı adlı romandan sinemaya uyarlanmıştır. Sigorta memurluğu yapan Jack, sıradan bir hayatı olan ve uzun zamandır uykusuzluk hastalığı çeken biridir. Psikolojik sorunlarından sıyrılabilmek amacıyla grup terapilerine katılmayı alışkanlık haline getirmiştir. Katıldığı terapilerin birinde Marla adında biriyle tanışır. Bundan bir müddet sonra da hayatında köklü bir değişikşiğe yol açacak Tyler Durden ile tanışır. Bu adam Jack’in istediği her şeye ahiptir ve hedeflerine ulaşmış biridir. Durden, bir süre sonra Jack’i hakkında konuşmanın yasak olduğu dövüş kulübü organizasyonu ile tanıştıracaktır.

42- The Godfather / Baba – IMDb: 9,2 ( 1972 )

Mario Puzo’nun 1969 tarihli aynı adlı eserinden sinemaya uyarlanmıştır. Film, İtalyan bir mafya ailesinin 40’lar ve 50’lerde Amerika’daki öyküsünü ele almaktadır. Ailenin büyüğü olan Don Carleone’nin kızı Connie evlenmektedir ve düğün sırasında ailenin en küçük ve savaş gazisi olan oğlu Michael babasıyla barışmıştır. Yaşanan bir suikast yüzünden Don Carleone’nin artık aile işlerini yönetemeyeceği görülünce, ailenin başına Michael ve abisi Sonny geçer. Tom Hagen adındaki ailenin danışmanının katkısıyla, rakip ailelere savaş açarlar ve eski moda yöntemlerin de değişmesini sağlarlar.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.