Senaryosu çok katmanlı gerçekliğe adanan 12 süper film

Senaryosu çok katmanlı gerçekliğe adanan 12 : Bir akış şemasını takip eden olayların bütününe çok katmanlı gerçeklik adı verilir. Listemizde bu şemayı takip eden filmleri derlemeye çalıştık. Sıralamada her hangi bir kriteri baz almadığımızı belirtelim. İşte, senaryosu çok katmanlı gerçekliği işleyen 12 film;

1- Predestination / Kader – 2014

Başrolündeki Ethan Hawke’a bir kere daha hayran olacağınız Predestination, izleyeceğini en iyi bilim kurgu filmlerinden biridir. yaparak kendi çocukluğuna dek giden birinin başından geçen olaylar konu edilmektedir. Filmi tam olarak özümseyebilmek için ikinci kez izleyebileceğiniz bir film diyebiliriz.

2- Coherence / Paralel Evren – 2013

Peşi sıra esrarengiz olaylara şahit olan bir arkadaş grubunun yaşadıklarının konu edildiği film, çözülmesi imkansız bir muammanın içine düşüşü ele almaktadır. Film, alacakaranlık serisinden esinlenmiş, düşük bütçeli, insanı içine alan ve doğaçlamaya dayalı senaryosuz bir bilimkurgu türüdür.

3- Brick / Asi Gençlik – 2005

Liseli bir gencin eski kız arkadaşı kaybolmuştur. Bunun üzerine olayı araştırmaya başlar ve aslında bu işin arkasında daha başka şeylerin olduğunu anlar. Film, oldukça sürükleyici bir macerayı konu etmektedir.

4- Mr. Nobody / Bay Hiçkimse – 2009

Yıl 2092, 117 yaşındaki Nemo dünyada hayatta kalan en son ölümlüdür. İki sorunun tam ortasında sıkışan Nemo, ölüm döşeğinde çocukluğunu hatırlar. Çocukken bir tren istasyonunda peronda durmaktadır. Perondaki tren kalmaya hazırlanmaktadır. Nemo annesiyle mi gitmeli, yoksa babasıyla birlikte mi kalmalıdır?

5- Inception / Başlangıç – 2010

En çok hasılat yapan filmler arasında yer alan Başlangıç, Leonardo DiCaprio’ya Oscar getirmesi beklenen bir filmdi. Ama maalesef bu beklentileri karşılayamadı. Film, insanların rüyalarına girip bilinçaltındaki sırları çalan bir adamı ve rüya içinde rüyalara yolculuk eden insanların hayal güçleriyle neleri başarabileceklerini anlatmaktadır.

6- Primer / Kapsül – 2004

Düşük bütçeli bir bilim kurgu filmi olan Primer, kurgusu güçlükle takip edilebilen ve içindeki diyalogların anlaşılması oldukça zor olan filmlerden biri. Filmi izlerken dikkatli olmanın yanı sıra, teknik bilgi de gerektiren özgün bir yapım olarak karşımıza çıkmaktadır. Film, tamamen tesadüf eseri zaman makinesini bulan iki mühendis arkadaşın başından geçen maceralar ele alınmaktadır.

7- Shutter Island / Zindan Adası – 2010

İki dedektif, Shutter Adasında bulunan tehlikeli akıl hastalarının tedavi edildiği Ashecliffe Akıl Hastanesine giderler. Burada bir akıl hastası odasından kaybolmuştur ve bu konuda soruşturma yapacaklardır. İki dedektifin adaya ulaşmasıyla birlikte, yaşadıkları esrarengiz olaylar konu edilmektedir.

8- The Thirteenth Floor / Onüçüncü Kat – 1999

Özellikle Matrix hayranı olanların keyifle izleyeceği bir film diyebiliriz. Film, Matrix gibi ama çok daha mantıklı bir kurguyla izleyicilerin karşısına çıkıyor. Geliştirilen sıra dışı bir sanal ortam simülatörü kullanılarak, 1930’lu yılların Los Angeles’inde nefes kesen maceraları izleyeceksiniz.

9- Absurdistan – 2008

Azerbaycan yapımı olan film, 28, Uluslar arası İstanbul Film Festivali’nde de gösterilmiştir. Filmde sadece Azeri oyuncular yer almamakta, onlarla birlikte 18 farklı ülkenin oyuncuları da rol almış. Filmin teması ise susuzluk.

10- Battle in Heaven / Cennette Savaş – 2005

Bir aile, daha rahat bir hayat sürdürmek amacıyla komşularının çocuğunu kaçırır. Ancak çocuk ani şekilde hayatını kaybeder ve büyük bir trajedi yaşanmaya başlar. Film, oldukça sıra dışı içsel bir yolculuğu anlatıyor.

11- Tree of Life / Hayat Ağacı – 2011

Film, izleyicisini acının en duysal haliyle buluşturmaktadır. Filmin başrollerini Brad Pitt, Sean Pen ve Jessica Chastain paylaşmaktadır.

12- Cloud Atlas / Bulut Atlası – 2012

Yönetmenliğini Wachowski kardeşler ve Tom Tykwer’in yaptığı filmde, başrollerde Tom Hanks ve Halle Berry yer almaktadır. Bulut Atlası, sıra dışı bir geriye dönüş ve ileriki zamana atlama teknikleri ile farklı zaman dilimlerinde yaşamış olan 6 farklı karakterin hikayesini konu almaktadır.

Bu liste onedio.com/haber/senaryosu-cok-katmanli-gerceklige-adanan-12-film-625365 başlıklı listeden esinlenerek özgün olarak yazılmıştır.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.