Şimdiye Kadar Yapılmış Sinema tarihinin en iyi 17 boks filmi

Sinema tarihinin en iyi ve en başarılı boks filmleri. Boks sporu, özellikle erkeklerin heyecanla takip ettikleri spor aktivitelerindendir. Boks hakkında yapılan filmler büyük ilgi çekmektedir. Bu durum daha çok Rocky serisi filmlerin etkisiyle oluşmuşsa da, diğer filmler de bunda etkili olmuştur.

Film sıralaması IMDb puanına göre yapılmıştır.

1- Ali – IMDb: 6,7 ( 2001 )

O zamanlar adı Cassius Clay olan Afro Amerikalı boksör, rakibi Sonny Liston’ı yenerek dünyanın en iyisi olur. Sonrasında 10 yıl boyunca elde ettiği başarılarla bütün dünya tarafından bilinen efsane bir boksör haline gelmiştir. Dünyanın tanıdığı bu efsanevi boksör, daha sonrasında Müslümanlığı seçer ve yeniden tüm dünyanın ilgisini çeker. Onun adı artık Muhammed Ali olmuştur. Bu isimle de dünya boksunda mucizelerin altına imza atmaktadır. Ancak bu durum Vietnam Savaşı’na katılmayı reddettiği zamana kadar sürer.

2- Rocky II – IMDb: 7,2 ( 1979 )

İlk Rocky filminden 3 yıl sonra çekilmiş olan Rocky II, ilk filmle benzerlikler taşımaktadır. Filmin yönetmenliğini ve senaristliğini Sylvester Stallone kendisi yapmıştır. Eğer şimdiye kadar izlemediyseniz ilk filmden başlayarak izlemeye başlayın.

3- Rocky Balboa – IMDb: 7,2 ( 2006 )

Bir boks efsanesi olan Rocky Balboa şimdilerde nerede ve nasıl bir yaşam sürmektedir? Yaklaşık 30 yıl kadar evvel İtalyan Aygırı lakaplı Rocky Balboa, şimdilerde yaşlandığı için bir köşeye çekilmiş haldedir. İşlettiği restoranında eski anılarını paylaşarak hayat sürmektedir. Ama ruhunda hiçbir şey değişmemiş, hala aynı savaşçı ruha sahiptir fakat vücudu eski günlerdeki gibi değildir. Diğer yandan hayatı oğlunun etrafında dönen biri olmuştur. Günün birinde bir bilgisayar oyunu sayesinde Dixon adlı bir boksörle karşılaşacaktır. Dixon’ın menajeri Rocky ile gerçek bir maç yapmak istemektedir. Bu Rocky için kendisini gösterebilmesi için eline geçebilecek en son şanstır ve onun için zafer zamanıdır.

4- Somebody up There Likes Me – IMDb: 7,5 ( 1956 )

Boksör Rocky Graziano’nun çocukluğundan başlayarak, Dünya Orta sıklet şampiyonluğunu kazandığı 1947’ye kadar olan otobiyografisini içeren bir filmdir. Graziano bu unvanı kazandığında 28 yaşındadır.

5- Champion – IMDb: 7,5 ( 1949 )

Boksör Midge Kelly hızlı bir şekilde şöhrete kavuşmuştur, ancak bu şöhretini ağırlıklı olarak başkalarının üzerine basarak yakalamıştır. Filmin başrollerinde ünlü aktör Kirk Douglas, Arthur Kennedy ve Marilyn Maxwell yer almaktadır. Film en iyi film kurgusu Oscar’ına ve en iyi siyah beyaz görüntü yönetmeni altın küre ödülüne aday gösterilmiştir.

6- Fat City – IMDb: 7,5 ( 1972 )

Amatör boksta bireysel zaferlerin ve yenilgilerin anlatıldığı, sizi derinden ve güçlü bir şekilde etkileyecek bir hikayedir. Alkol bağımlısı bir boksör, oldukça idealist genç bir çocuk ve yalnız bir kadın. Bu karakterler sınırları zorlayan hayallerinden vazgeçmeyen insanlar olarak muhteşem bir portre çizmektedirler. Kısaca Fat City, sıradan insanların sıra dışı olayların üstesinden gelmek için verdikleri mücadelelerin, çarpıcı, keskin ve zorlu hikayesi olarak karşımızda.

7- The Hurricane – IMDb: 7,6 ( 1999 )

Siyahi bir boksör olan Rubin Carter “Hurricane”, orta sıklet boks şampiyonluğuna doğru yürümektedir. Ancak bir cinayetin sanığı olarak suçlu bulunur ve ömür boyu hapse mahkum edilir. Şampiyonluk hayalleri bir yana tüm hayatı buharlaşmıştır artık. Hapiste “The Sixteenth Round” adında bir kitap yazar. Bu kitabını okuyan Larsin Martin adındaki genç çocuk, onun masumiyetine inanmıştır ve onunla birlikte olan üç arkadaşıyla ona yardım etmek isterler. Bu çabalara ilgisiz kalamayan Carter, yeniden özgürlüğe kavuşabilmek için mücadele etmeye karar verir.

8- The Harder They Fall – IMDb: 7,6 ( 1956 )

Türkçe adı Şöhretin Sonu olan bu 1956 yapımı film, 1947’de Budd Schulberg’in romanından uyarlanmıştır. Yapımcılığı Philip Yordan tarafından gerçekleştirilmiştir. Eski spor yazarı Eddie Willis şans eseri organizatör Nick Benko tarafından işe alınır. Bir takım moral ikilemlerle uğraşan spor yazarının ardından şimdiye dek yapılmış en iyi boks filmlerinden biridir. Filmin başrolünde ünlü aktör Humphrey Bogart bulunmaktadır.

9- Gentleman Jim – IMDb: 7,7 ( 1942 )

Çıplak el boksu modern çağa girerken, küstah ve dışa dönük Jim Corbett, boks dünyasının en tepesine yükselebilmek için, yeni kurallar ve göz kamaştırıcı ayak oyunlarını kullanıyor.1942 yapımı filmin başrollerinde Errol Flynn, Alexis Smith ve Hack Carson yer almaktadır.

10- The Set-Up – IMDb: 7,8 ( 1949 )

Geçmişteki nerdeyse tüm maçlarını kaybetmiş olan Bill Thompson  artık yaşlanmaya başlamıştır. Yozlaşmış menajeri Thompson’a bir şey söylemeden, bir bahis gangsterinden sonraki maçta yenilmesini sağlamak için rüşvet almıştır.

11- Body and Soul – IMDb: 7,8 ( 1947 )

Charley Davis, amatör bir boks maçını kaznır ve sponsor Quinn tarafından alınır. Charley’in annesi onun dövüşmesini istemez, ancak Charley’in babası kazayla öldürülünce para için mücadele etmesi gerekir. Boks kariyeri dövüştükçe yükselir, ancak Roberts adındaki etki olmayan bir girişimci Charley’le ilgilenmeye başlamıştır. Charley ise, kendini giderek daha zor seçimlerle karşı karşıya bulacaktır.

12- The Fighter – IMDb: 7,9 ( 2010 )

En iyi film dalında Oscar adaylığı bulunan film, gerçek bir hikayeden alıntı yapılarak çekilmiştir. İki kardeş parçalanan ailelerini bir araya getirmek amacıyla mücadele vermektedirler. Dicky, gençliğinde yeteneklerini boşa harcamış, başarı şansı kalmamış ancak efsane bir boksördür. Mickey onun üvey kardeşidir ve artık onun eğitmenliğini yapmaktadır. Unvan maçına çıkacak olan Mickey, hem bu maçı kazanmak hem de ailesini bir araya getirmek ister.

13- Requiem for a Heavyweight – IMDb: 7,9 ( 1962 )

Yer Mountain Rivera, ahlaksız bir menajer Maish tarafından yönetilen bir dövüşçü, yaptığı bir dövüş sırasında yaralanır ve boksu bırakmak zorunda kalır. Sempatik bir sosyal hizmet görevlisi onun hayatına yardımcı olabilecek mi, yoksa ahlaksız Maish onu bir kez daha sömürecek mi? Filmin başrolünde ünlü aktör Anthony Quinn yer almaktadır.

14- Cinderella Man – IMDb: 8,0 ( 2005 )

Yer Amerika, tarih 1930’lu yıllar ve ekonomik krizin yaşandığı büyük buhran dönemi. Bir boksör olan Jim ailesini geçindirebilmek için limanlarda çalışmaktadır. Ancak boks yapamamaktadır. Bir tesadüf eseri boks şampiyonu olan Max ile ringe çıkma şansı yakalamıştır. Tam bir unvan maçı olan bu dövüşü kazanırsa ı-onun için her şey değişecektir. Filmin başrolünde Oscarlı oyuncu Russell Crowe oynamaktadır.

15- Million Dollar Baby – IMDb: 8,1 ( 2004 )

Frankie Dunn, uzun yıllar boks ringlerine müthiş boksörler yetiştirmiştir. Yaşamış olduğu acı bir deneyim sonucu kızından soğuyan Dunn, kimseyle de yakın bir ilişki kurmamaktadır. En yakın arkadaşı Scarp’tır ve onun spor salonuna bakmaktadır. Günün birinde spor salonuna Maggie Fitzgerald adında genç bir kız gelip, boks yapmak istediğini söyler. Olaylar bu aşamadan sonra daha da ilginç hale gelecektir.

16- Rocky – IMDb: 8,1 ( 1976 )

Yoksul ve kimsesiz biri olan Rocky Balboa, gün gelir Dünya ağır sıklet boks şampiyonu Apollo Creed ile maç yapma şansı yakalar. Bu maç Apollo Creed açısından yalnızca bir gösteri maçı özelliğindedir. Ancak Rocky Balboa için durum bunun tam tersidir ve hayatında kariyeri için yakaladığı en büyük şanstır.

17- Raging Bull – IMDb: 8,3 ( 1980 )

Bir boksörün kariyer hırsı ve bu hırsının hayatına olan etkileri anlatılmaktadır. Jake La Motta, çok hırslı ve agresif bir boksördür. Bu agresifliği sadece ringlerde değil, sosyal yaşantısında da onu etkilemektedir. Bu özelliği nedeniyle kariyerini zaman içinde yok etmekte, hatta yakın çevresini bile kendisinden uzaklaştırmaktadır. Bir boksörün yükselişini ve düşüşünü anlatan, protesto için de siyah beyaz olarak çekilen bir Martin Scorsese yapımıdır. La Motta rolünde Robert De Niro müthiş bir performans sergilemiştir.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.