Sistit (Mesane iltihaplanması) nedir sistit nedenleri nelerdir nasıl tedavi edilir?

Sistit () nedir sistit nedenleri nelerdir nasıl tedavi edilir? Kadınlar arasında en sık görülen hastalık sistittir. Sistit aslında mesane iltihabı olarak da bilinir. Kadınlar arasında sık olmasının sebebi, idrar yolu ile mesanenin mesafesinin kısa olmasıkaynaklıdır. Çok tehlikeli olabilen bir hastalıktır. Tedavi edilmediğinde böbreklere atlayarak ciddi sorunlara neden olabilir. Menopoz dönemi, antidepresan kullanımı ve gebelik gibi durumlarda sistit oldukça sık görülür. İşte, ve nasıl tedavi edilir?

Sistit belirtileri nelerdir?

Sürekli olarak idrar yapma isteği, idrar yaparken yanma ve şiddetli ağrı, sık ve az idrar yapma, idrarda kan, bulanık ve kokulu idrar yapma, basınç hissi ve hafif ateşlenme başlıca belirtilerdir. Çocuklarda halsizlik, sinirlilik, iştahsızlık ve kusma oluşabilir. Yaşlı hastalarda bilinç bulanıklığı, halsizlik, ateş ve bayılma oluşabilir. Yaşlıların ve çocukların bağışıklığı daha düşük olduğundan hızla tedaviye başlanmalıdır.

Sistit neden olur?

Sistit, E.Coli kaynaklı oluşan bir hastalıktır. Bu bakteri, kalın bağırsaklarımızda normal olarak bulunabilir veya cinsel ilişki sırasında bize geçebilir. Bazen bu bakteriler, alt idrar yolunu aşar ve mesaneye ulaşır. Aslında idrar yaptığınızda dışarıya atarsınız, fakat üreyen bakteriler atılandan daha fazla olduğunda sistit meydana gelir.

Genital temizliğin iyi olmadığı, cinsellik, uzun süre idrar tutmak, idrar yolunu daraltan hastalıklar ve menopoz süreci sistitin oluşmasını hızlandırır. Özellikle kadınlarda üretra çok kısadır. Bu nedenle de bakteriler mesaneye çok daha kolay ulaşırlar. Çok nadir olarak lenf yolu ile mesaneye ulaşabilirler. Kadınların hemen hemen %20’si hayatları boyunca mutlaka sistite yakalanır.

Arkadan öne doğru tuvalet temizliği yapmak, idrar kesesinde sarkma olması, kanser ve HIV, kronik enfeksiyon olması, deodorant ve sabun kullanılan genital bölgeler, yeterli su içilmemesi diğer sistite neden olan faktörlerdir.

Sistitten korunmak için yapılacaklar;

Tuvalette temizlik yaparken mutlaka önden arkaya doğru yapmak gerekir. İdrar asla tutulmamalıdır, sık idrara çıkılmalıdır. Gün içinde mutlaka 8-10 bardak kadar su içilmelidir. Cinsellik sonrası mutlaka idrar yapılmalı, anal ilişkiden uzak durulmalı, kahve, çay ve alkol alımı sınırlanmalı, naylon iç çamaşırı giyilmemeli ve genital bölge uzun süre nemli kalmamalıdır. Hergün çamaşır değiştirilmeli ve mümkünse pamuklu çamaşır kullanılmalıdır. Genital bölgeye sabun, parfüm ve pudra sürülmemelidir. Kesinlikle tuvaletler hijyenik şekilde temizlenmelidir.

Erkeklerde sistit;

Erkelerde sistit çok nadir görülmektedir. İdrar yoluna baskı yapan prostat kaynaklı oluşabilir. Sık idrara çıkmak, bulanık kokulu idrar yapmak ve bazen hafif ateşlenme oluşabilir. Bu şikayetler olduğunda gidilecek olan ürolog teşhisi koyabilir. Erkeklerde sistit çok az görülse de mutlaka tedavi edilmelidir, çünkü böbrekleri etkileyerek büyük sıkıntıya neden olabilir.

Sistit teşhisi nasıl koyulur?

İdrarda yapılan bakteri taraması veya sistoskopi denilen ince bir tüp içinde kamera ile görüntüleme ile sistit teşhisi tam olarak koyulur. Hastanın 1-2 gün içinde şikayetlerinin geçmemesi, sürekli olarak sistit oluşması durumunda kesinlikle doktora gitmesi gerekmektedir.

nasıl yapılır?

Hafif oluşan sistit kendiliğinden iyileşir, fakat gene de doktora gitmekte fayda vardır. Hastaya parasetomol içeren ağrı kesiciler verilir. Bol miktarda su içmesi önerilir. Doktorun önerdiği antibiyotik tedavisi ile hastalık tam olarak tedavi edilir. Bu süreçte cinsellikten, alkol ve kafeinden uzak durmak gereklidir. Tüm bunlara rağmen hastalık düzelmiyorsa, antibiyotiğe karşı direnç geliştirmiş bakteriler olduğundan şüphenelinir ve hastaya idrar kültürü yapılır. İdrarda olan bakterinin türüne göre ilaç düzenlemesi yapılarak tedavi sonuçlanır.

Kaynak: Bu yazı, milliyet.com.tr/kadinlarin-sinsi-dusmani-sistit-pembenar-detay-kadinsagligi-1588280/ kaynak alınarak özgün olarak oluşturulmuştur.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.