Telefonu icat eden mucit Alexander Graham Bell kimdir hayatı ve buluşları

Herkesin bu gün cebinde taşıdığı ve hayatımızın bir parçası olan telefonu icat eden mucit Alexander Graham Bell kimdir, biyografisi, buluşları ve çalışmaları nelerdir. Haberleşmemizi sağlayan en önemli iletişim aracı hiç şüphesiz telefondur.

Telefonun mucidi olan A. Graham Bell, özellikle sağırlar ile ilgili 18’i aşkın patentli ürün icat etti ve önemli çalışmalarda bulundu. Eğitim aldığı süre boyunca çok miktarda ses denemesi yaptı ve annesinin sağır olmasından dolayı duyma engeli bulunan kişilerin iletişiminde öncülük etti. Bütün işitme engelliler için görünür konuşma üzerine çalışmalarını ilerletmiştir. İlk pratik telefonun tasarımı ve patenti ile ilgili çalışmalarını Thomas Watson ile beraber yaptı. Alexander Graham Bell kendi adına 18 adet, ortak çalışmalar yaparak da 12 adet patent almıştır.

Alexander Graham Bell kimdir?

03 Mart 1847 tarihinde İskoçya’nın Edinburg kentinde dünyaya gelen Alexander Graham Bell, telefonun icadını yapan mucittir. Eliza Grace Symonds ve Alexander Melville Bell’in ikinci oğlu olup ona dedesinin adı verilmiştir. Graham adı ise 10 yaşındayken ismine eklenmiştir. Melville James ve Edward Charles adında iki kardeşi vardı ve her ikisi de tüberküloz nedeniyle hayatlarını kaybetti.

Edinburg, zengin sanat ve bilim kültürüne sahip bir kentti ve Kuzey Atina olarak adlandırılırdı. A. Graham Bell’in dedesi ve babası ses ve elyazması mekaniği konularına uzmandılar. Ağır işitme engeli olan annesi çok başarılı bir piyanistti ve Alexander’a zorluklara göğüs germesi noktasında büyük bir ilham kaynağı olmuştur. Çocukluğunda bir tahıl fabrikasında arkadaşlarıyla oyun oynarken buğdayın yetişme sürecini incelemiş ve öğrenmişti. Bunun sonucunda da dönen kürekler ve tırnak fırçaları kullanarak tahıldan kabuğun ayrılmasını sağlayan bir alet yapmıştı. Graham Bell bunu yaptığında henüz 12 yaşındaydı.

Hayatı;

1871 yılında Boston’a yerleşen Alexander Graham Bell, değişik frekanslara ayarlanmış olan birkaç mesajın telgraf yolu ile iletilebilmesi amacıyla bir alet üzerinde çalışmaya başlamıştır. Bu çalışmalarına yerel yatırımcılar olan Gardiner Hubbarda ve Thomas Sanders mali destek sağladılar. 1873-1874 yıllarında harmonik telgrafın mükemmelleştirilmesi amacıyla çok uzun çalışmalar yaptı. Çalışmaları esnasında insan sesinin teller üzerinden iletilmesi fikri ilgisini çekmeye başladı. Yatırımcıları tarafından hayal kırıklığına uğrayan Bell’in yeniden bu konu üzerine odaklanmasını Thomas Watson sağladı.

Thomas Watson, Bell’in ses iletimi ile ilgili fikrine hayran kalmıştı. Bu aşamada Bell ve Watson arasında büyük bir ortaklık inşa edilmiş oldu. 1874-1875 yılları arasında Bell ve Watson, harmonik telgraf çalışmalarına ek olarak bir ses aktarım aleti üzerinde de çalışmalar yapıyorlardı. Çalışmalarının ilk başlangıcında saptırma nedeniyle hayal kırıklığı yaşadı, fakat Bell’in yatırımcıları olanlar bu ses iletiminin değerli olacağına ikna olarak fikrin patentini aldılar.

Eserleri;

Bell ve Watson oldukça uzun çalışmalar neticesinde 10 Mart 1876 tarihinde başarı elde ettiler. Çalışmalarında en sonunda telefondan ses gelmiş ve Bell’in sesi tel üzerinden geçerek Watson tarafından duyulmuştur. Bu tarihteki ilk telefon çağrısı olarak kayıtlara geçmiştir. Devamındaki 18 yıl süresince Bell Company, 550’nin üzerinde mahkeme zorluğu ile karşılaşmış ve patent mücadelesi sürerken bile Bell’in şirketi büyümeye devam etmiştir.

Telefonun icat edilmesi ile birlikte 1877 – 1886 tarihlerinde ABD’de 150 binin üzerinde kişide telefon bulunmaktaydı. 1915 Ocak ayında Alexander Graham Bell, ilk defa kıtalararası telefon görüşmesi gerçekleştirmeye davet edildi. New York’tan San Francisco’da olan eski ortağı Thomas Watson ile görüşme yaptı. Tarih 02 Ağustos 1922’yi gösterdiğinde ise Alexander Graham Bell, Nova Scotia Cape Breton Adasındaki evinde hayata veda etti. Ölümünün akabinde ABD’deki bütün telefon sistemi onun anısına bir dakika süreyle kapatıldı.