Ülser neden olur, Ülser tedavisi nasıl yapılır?

Ülser, açık yara demektir. Hepimiz midede oluşan ülseri düşünsek de, vücudun pek çok noktasında ülser gelişebilir. Tüm sindirim sistemi, yemek borusu dahil olmak üzere yaralar oluşabilir. mide asidinde olan artmalar, dokularda hasara neden olabilir. Mide asidi en etkili yaralara neden olur. Ülser, mide boşken ve akşamları ağrıya neden olur. İlaçla tedavi yapılabilir, fakat midede delinme olursa cerrahi müdahale yapılmak zorunda kalınır. İşte, ülser nedenleri ve tedavisi;

Ülser neden olur?

Yapılan araştırmalarda ülser iki nedenden oluşmaktadır. Bunlar NSAİ ilaçları ve H.pylori bakterisidir.

NSAİ ilaçlar;

Bu ilaçlar, iltihap giderici ağrı kesicilerdir. Aspirin ve ibufren bu ilaçlar arasında kabul edilir. Yaşlı ve sürekli ağrı kesici alan kişilerde, bu nedenle ülser sıklıkla görülen bir durumdur. İlacın uzun süre kullanılması sonrasında, sindirim yolu hasarlanır ve kötü yaralar oluşmaya başlar.

Helikobakter Pylori bakterisi;

Helikobakter Pylori bakterisi enfeksiyon oluşturur. Bu bakteri pek çoğumuzun vücudunda vardır, fakat çok az kişide yaralara yol açar. Bakteri, midede koruyucu tabakaya zarar verir. Bu durumda mide asitleri direk olarak bu zayıf noktaya saldırır ve ülsere neden olur. Mide ve onikiparmak bağırsağında ülsere neden olur. Yemek yerken, bakteri çatalla ve bıçakla alınabilir. Hazımsızlık ve gastrit birbiri ile bağlantılıdır. Hastalık, antibiyotik ile tedavi edilir.

Kötü alışkanlıklar;

Alkol, kahve ve sigara ülsere neden olan alışkanlıklardır. Sigaraya ara vermek, kahve ve alkolü az kullanmak tedavide önemlidir. Kafeinli ya da kafeinsiz kahve, ülser oluşumunda fark yaratmamaktadır.

Stres;

Ciddi bir problem yaşamak, kaza geçirmek, duygusal sorunlar ve stresli yaşam tarzı ülsere neden olabilir. Fakat, stres tek başına ülser yaratmaz. Stres kaynaklı olarak alkol ve sigara kullanıyorsanız, bol baharatlı yemekler yiyorsanız ülser oluşabilir.

Ülserin belirtileri nelerdir?

Karın bölgesinde şişkinlik, ağrı ve bulantı ülserin en etkili belirtileridir. Kazınma, yanma ve açlık hissi hastaların kendi rahatsızlıklarını tarif etme şeklidir. Genelde mide asidini alan ilaçlar kullanılsa bile bu durum geçicidir. Bir süre sonra şikayetler tekrar başlayacaktır.

Mide ülseri olan kişilerde, yemek yenildiğinde şikayetler artar. Mideden başlayan ağrı oluşur. Bu nedenle, mide ülseri olan kişilerde iştahsızlık ve kilo kaybı oluşmaktadır. Oniki parmak bağırsağı ülserinde, ağrı mide boşken oluşur. Hastalar bu nedenle kilo alır. Ağrılar gece çok daha fazla olur ve uzun sürer.

Ülser önlenebilir mi?

  • Ağrı kesici alırken dikkatli olun. İltihap gideren ağrı kesicileri uzun süre kullanmayın.
  • Sigara, alkol ve kafeine ara verin.
  • Bakteri kaynaklı olan ülser için, güvenmediğiniz yerlerde yemek yemeyin ve evde hijyene önem verin.
  • Başkasının kullandığı çatal ve kaşığı kullanmayın.

Ülser tedavisi;

Ülserlerin çoğunluğu ilaçlarla tedavi edilir. İlaç tedavisinin yanı sıra, asit salgısını uyaran sinirin kesilmesi işlemi yapılabilir. Fakat ülser bir süre sonra kendini tekrar edebilir. Bazı ülserlerde kanama, daralma ve tıkanma oluşabilir. Bu durumlarda cerrahi tedaviler yapılmak zorunda kalır. Tedavi edilmeyen bir ülser, 10-15 yıl kadar yaşamaya devam eder. Ülser diyeti, ülserin iyileşmesi için çok önemlidir. Ülseri çok arttıran yiyecekler ve içeceklerden kesinlikle uzak durulmalıdır.

Kaynak: Bu yazı, nedenolur.net/ulser-neden-olur/ kaynak alınarak özgün olarak oluşturulmuştur.

One Response

  1. Esra

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.