Zemzem Suyu ve Açıklanamayan Sırları

İnsanlığa bir hediye olarak verilen zemzem suyu hakkında birbirinden mucizevi bilgilerle sizlerleyiz. Zemzem kelimesinin manası boldur. Yani zemzem suyu demek yalnızca çeviriye göre bol su demektir. Ancak Mekke’den çıkan zemzem suyunun birçok kutsal özelliğinin olduğu söylenmektedir. Mekke de bir kuyudan çıkan zemzem suyunun birçok hastalığa ve derde şifa olduğu söyleniyor. Bunun içindir ki hacca, umreye giden kişiler yakınlarına zemzem suyu getirirler. Zemzem suyu içen kişi içmeden önce duasını eder ve şifalı suyu içer. Bu dua bazen bir hastalığın devasıdır, bazen sınava girecek öğrenci için başarı, bazen de bir iştir.

Zemzem suyunun kutsallığı Müslüman alemince kabul görmüştür. Ancak bilim dünyası zemzem suyunun kutsallığına ya da böyle bir şifası olduğuna inanıyor mu? Zemzem suyunun kutsallığını kabul ediyor mu? Mekke’ye yalnızca Müslüman olanların girme şartı bulunduğu için zemzem suyu üzerinde de gerekli ve yeterli araştırmalar yapılamamıştır. Bunun için de zemzem suyunun faziletleriyle ilgili bilim tam olarak fikir yürütememektedir. Müslüman olmayan bilim adamları zemzem suyuyla alakalı araştırma yapamadığından, tam gerçekçi ifadeler ortaya koyamadığından yalnızca fikir yürütebiliyorlar. Ancak bazı Müslüman bilim adamları zemzem suyu üzerinde araştırmalarını yapmıştır. Mesela Prof. Dr. Zekai Şen zemzem suyu üzerinde araştırma yapan Müslüman bilim adamlarındandır.

Arabistan da “Zemzem Araştırmaları ve Geliştirmeleri Enstitüsü” bulunmaktadır. Bu enstitü zemzem suyunun araştırılması üzerinde 35 yıldır çalışmaktadır. Ancak bu enstitüde yıllarca yabancı bilim adamları yer aldığı için Mescid-i Haram’a girilememiş ve gerekli araştırmalar yapılamamıştır. Bunun için de yeterli bilgiye bir türlü ulaşılamamıştır. Ancak son 2 yıldır “Zemzem Araştırmaları ve Geliştirmeleri Enstitüsü”ne Zekai Şen başkanlık etmektedir. Bu sayede ise Zemzem son iki yılda daha derinlemesine araştırılabilmiştir.

Zemzem suyu araştırması için zemzem suyunun çıktığı yerden araştırmalara başlanmış ve zemzem suyunun kaynağı bulunmaya çalışılmıştır. Ancak zemzem suyunun kaynağı bulunamamıştır. Zemzem suyu bir türlü tükenmek bilmeyen bir sudur ve bu suyun kaynağı günümüz bilim koşullarına rağmen bulunamamış ve bu durum bilimde bir sır olarak kalmıştır. Ancak suyun kaynağı olabileceği düşünülen yerler vardır.

Bu ihtimallerin başında ise Taif Dağı gelmektedir. Taif Dağı her gün yağmur suyu alan bir bölgedir ve Taif Dağının yağmurları bu kuyuya geliyor ve içilen su aslında yağmur suyu olarak düşünülüyor. Ancak yapılan araştırmalara göre Arabistan kuyularındaki sular genel olarak çok tuzlu ve çok mineralli ancak zemzem suyu bu sulardan farklı olarak daha dengeli bir yapıya sahip. Bu durumda akıllarda soru işareti oluşmasına sebep oluyor. Kuyu huni şekline benziyor ve bunun için suyun debisi sağlanmış oluyor. Ayrıca yine yapılan araştırmalara göre zemzem suyunun mineralleri hiçbir zaman eşit kalmıyor.

Yıl içinde zem zem suyunun suyun mineral oranı devamlı olarak değişiyor. Kuyuyla ilgili ortaya atılan iddialardan bir tanesi ise son yıllarda Arabistan halkı günlük tüketim içinde zemzem suyu kullanmaya başlamış. Bu durum ise kuyuda suyun çok fazla azaldığını ve yakında suyun biteceği söylentilerinin ortaya çıkmasına sebep olmuştur. Ancak kuyudan ne kadar su çekilirse çekilsin kuyunun yoğunluğunun aynı kaldığı gözlemlenmiştir. Yani bilim araştırmalarına göre yakın gelecekte zemzem suyunun bitmesine ihtimal verilmiyor.

Zemzem suyundan alınan örnekler, araştırılması için Avrupa’ya gönderilmiştir. Ancak burada yapılan araştırmalarda zemzem suyunun adeta mucizevî bir su olduğunu kanıtlar niteliktir. Zemzem suyu üzerinde yapılan araştırmalara göre su hiç kükürt barındırmamaktadır. Üstelik içinde hiçbir mikroorganizma ve bakteri bulunmayan tek sudur.

Bunun için de en sağlıklı su unvanını almıştır. Ayrıca bu suyun vücuttan idrarla atılamaması yalnızca terleme yoluyla atılması da suyu ilginç kılan diğer özellikleri arasında bulunmaktadır. Zemzem suyunun bitme gibi bir durumu olmadığı da yine yapılan araştırmalarda söylenmiştir. Ayrıca Avrupa araştırmalarıyla da zemzem suyunun özellikle sıtma, baş ağrısı gibi hastalıklara iyi geldiği ortaya konmuştur. Zemzem suyunun daha birçok hastalığa faydalı olabileceği de düşünülmektedir. Hastalıklara faydalı olur olmasına ancak duaların kabul edilmesi bilimde yer almayan bir durum ve suyun dinsel boyutudur.

Kutsal su zemzem belgeseli


Zemzem suyu el değmeden işte böyle şişeleniyor

2 Comments

  1. Halit
  2. Fıat

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.