Adını bir insandan alan 16 kavram çok şaşıracaksınız

Adını bir insandan alan 16 kavram 

Evet, günlük hayatta sıklıkla kullandığımız bazı kavramların kökeni, bir insan adını taşıyor. Bu yazımızda kullanılan bazı kavramların hangi insanların adlarını taşıdığını sizler için araştırdık. Örneğin; boykot kelimesi bir insanın soyadı olabilir mi, ya da sandwich ?

Gelin şimdi hep birlikte bu kavramlara kısa kısa bir göz atalım.

 1. Boykot

Boykot kelimesinin kökeni İngiliz Emlakçı Charles Boycott’a dayanmaktadır. Kendilerine bağlı kiracılar, kira fiyatlarının düşmesini istemiş ancak Charles bu talepleri reddetmiştir. Boykot kelimesi de böylelikle dilimize yerleşmiştir.

 1. Desibel

Bu kelimeyi bulan kişinin soyadı Bell. O telefonun mucidi Alexander Graham Bell.

 1. Şovenizm

Düşmanlık ve kışkırtıcılık kavramlarının birbiri ile harmanlaşarak aşırı ulusçu anlamında olan şovenizm, Napolyon’un ordusunda oldukça vatansever bir isimden geliyor. Nicolas Chauvin.

 1. Kazanova

Çapkın, kadınlara aşırı düşkün kişiler için kullanılan bu kelimenin kaynağı da yine bir insan. İtalyan maceraperest Gicoma Casanova.

 1. Saksafon

Bu ismin mucidi Belçikalı Adolphe Sax’tır. Kendisi müzik aletleri tasarlıyordu. Saksafonu de kendisi bulmuş ve bu ismi vermiştir.

 1. Fuşya

Fransız botanik bilimci Charles Plumier, yeni bir çiçek türü bulmuştur. Bulmuş olduğu bu türe öyle bir isim vermeyi hayal etmiş ki her şeyi kapsayan bir isim arayışına girmiş. Sonunda ise o zaman yazılan en geniş kapsamlı botanik kitabının yazarı Leonhard Fuchs isminden esinlenerek Fuşya ismini koymuş.

 1. Sadizm

Bunun bir insan adı olduğunu tahmin etmiyor olabilirsiniz. Bu kavramın isim babası ise Fransız aristokrat, filozof ve yazar Marquis de Sade’dir. Bu ismin oldukça acılı cinsel düşkünlükleri bulunuyor.

 1. Nikotin

Evet, bu sigaranın içerisindeki zehirli madde. Bu ismin kaynağı ise 1560 yılında tütün ve tohumlarını ilk kez Fransa’ya gönderen Fransa’nın Portekiz Büyükelçisi Jean Nicot de Villemain’dir.

 1. Şarapnel

İngiliz Tümgeneral Henry Shrapnel tarafından cat edilen anti personel silahlara verilen isim.

 1. Linç

Bu kelime ik kez Amerikan Devrimi esnasında Charles Lynch ve William Lynch kardeşler tarafından kullanılmış ve artık literatürdeki yerini de almıştır.

 1. Mazoşizm

Aynen sadizm kelimesi gibi bu kelime de bir kişinin adından gelmektedir. Cinsel sapkınlıkları ile bilinen Avusturyalı yazar Leopold Ritter von Sacher – Masoch bu kelimenin isim babası olmuştur.

 1. Silüet

Fransız olan ekonomist Etienne de Silhoutte’den isminden gelen bir kavramdır. Kendisi ekonomide gizli ve sinsi yollara başvurmuş, bu sayede de silüet kelimesi literatüre yerleşmiştir.

 1. Galvanizm

İtalyan fizikçi ve filozof Luigi Galvani’nin isminden gelen bir kavramdır. Bu kişi ölü kurbağalar üzerinde biyoelektrik deneyler yapmış ve Galvanizm kelimesinin de ortaya çıkmasını sağlamıştır.

 1. Begonya

Yine botanikçi olan Charles Plumier, fuşya kelimesindeki gibi bulmuş olduğu yeni bir çiçeğe, Fransa’nın Haiti valiliği görevini yürüten Michel Begon ismini uygun görmüştür. Begonya da buradan gelmektedir.

 1. Mozole

Kral Mausolos için, eşi ve kız kardeşi Artemisia Halikarnassos bugünkü Bodrum’da bulunan ve dünyanın harikaları arasında sayılan çok büyük boyutlardaki mezara verilen isimdir. Böylesine önemli olduğu için daha sonra bu tarzda yapılan bütün yapılara mozole ismi verilmiştir. Bu kavramın kaynağı ise Kral Mousolus’tan gelmektedir.

 1. Sandviç

Evet, sandviç isminin kaynağı da sandviçi bulan İngiliz devlet adamlarından 4. Earl Sandwich, John Montagu’dur. Sandviçi kendi bulmuş ve yine kendi ismini ve sevimli yiyeceğe vermiştir.

Belki günlük hayatta kullandığımız bu kavramların kaynağını bilmiyorduk. Bu sayede bir kısmını öğrenmiş olduk. Ancak bunun gibi binlerce hatta yüzbinlerce kelimenin kaynağı yine bir insandan gelmektedir.

Restbet