Akıllı kasisler ile tanışın

Akıllı kasisler hız yapan sürücüler için caydırıcı bir yöntem olabilir: Otomobil endüstrisinin içinde bulunduğumuz 100 yıl içinde hızlı bir şekilde gelişmesi ve herkesin bu teknolojiye rahatlıkla ulaşabilmesi, bazı sorunları da beraberinde getirdir, bunlardan bir tanesi “aşırı hız”, şayet çevrede radar veya mobese gibi gelişmiş yöntemlerle hız yapanlar rahatlıkla tespit edilebiliyor ancak ara sokaklar ve mobese gibi trafik gözcülerinin olmadığı yerler ise tam bir sorun.

Peki buralarda hız sorununa nasıl bir çözüm bulunabilir dersiniz, bildiğiniz gibi hemen hemen her sokakta hız limitini düşürmemiz için kasisler bulunmakta, ancak burada kurunun yanında yaşta yanıyor hesabı, tüm şoförler aynı kategoriye yani hızlı gidiyorsun yavaşla grubuna giriyor ve herkesin arabasında kasisler yüzünden ciddi anlamda deformasyon oluşuyor, arabaların ön düzeni ve süspansiyon gibi bir çok yerinde kusurlar oluşuyor, peki bu sorunu nasıl aşarız, her araca ayrı muamele yapacak bir kasis yapılabilir mi? işte tam burada devreye akıllı kasisler giriyor.

Akıllı kasisler, araç belli bir hızda giderken, örneğin 30 ile giderken otomatik olarak kapanıyor, eğer hızlı gidiyorsa sürücü, kasis kapanmayarak sürücünün kasise takılmasını sağlıyor, yani yavaş gidiyorsanız kasis açılmıyor, hızlı gidiyorsanız kasis kapanmıyor.

Bu uygulama şu anda meksikada uygulanmakta hatta bir de bu konu hakkında video çekilmiş, gerçekten dünya genelinde küresel bir trafik sorununa çözüm bulunmuş gibi görünüyor, belki çok basit gibi görünen bu uygulama, kesinlikle çok etkileyici.

Dilerseniz videoyu izleyelim ve gelişen teknoloji ile birlikte sokaklarda hız yapmanın önüne geçilecek bu uygulamayı izleyelim.

 

Geçtiğimiz günlerde trt ekranlarında yayınlanan bir fikrim var adlı icat/buluş yarışmasında benzer bir proje tanıtılmıştı, bu projeninde videosunu aşağıdan izleyebilir ve hangisinin daha iyi olduğu hakkında fikirlerinizi yorumlar bölümünden diğer ziyaretçilerimizle paylaşabilirsiniz.