Aklın sınırlarını zorlayan Uzayla İlgili 20 ilginç Bilgi

Aklın sınırlarını zorlayan Uzayla İlgili 20 ilginç Bilgi

Uzay teknolojisi geliştikçe uzay hakkında daha fazla şey öğreniyor ve daha fazla şaşırıyoruz, bu bilgilere her geçen gün bir yenisi ekleniyor ve her öğrendiğimiz bilgi daha fazla sürprizle karşılaşmamıza neden oluyor. Önümüzde bizi bekleyen sayısız yeni keşifler var. Ancak teknolojimizin bize sunduğu olanaklar maalesef sınırlı ve çok uzak noktaları ancak teleskoplar ve gelişmiş uzay gözlem araçları ile kısıtlı olarak tarayabiliyoruz. Bu nedenle henüz uzayın çok küçük bir kısmını keşfedebilmiş durumdayız. Ulaştığımız bilgiler arasında ise oldukça ilginç bilgiler bulunmakta, bizde sizler için bu bilgileri bir araya topladık işte uzayın derinliklerinde, aklın sınırlarını zorlayan birbirinden ilginç 20 uzay bilgisi.

Yazıyı okumak yerine videosunu izleyebilirsiniz.

 1. Güneşe göre son derece küçük olan Ay, nasıl oluyor da Güneş tutulmasına sebep oluyor?

Evrendeki müthiş matematik ve uyum  sayesinde, Ay ve Güneş üst üste denk geldiklerinde kusursuz bir kapanma eylemi gerçekleşiyor ve biz Ay, Güneş’i yuttu zannediyoruz. En azından ilkel insanlar öyle zannediyordu. Güneşin çapı ayın çapından 400 kat daha büyük; ama Ay da dünyaya Güneş’e göre 400 kat daha yakın. Tamı tamına denk gelen bu oran sayesinde biz Güneş tutulmasına şahit olabiliyoruz. Ne yazık ki bu harika oran da bozulmak üzere. Ay’ın yörüngesi değişiyor ve 50 milyon yıl sonra Ay, şimdi olduğu gibi güneşi tam olarak kapatamayacak.

 1. Gezegenler, Güneş Sisteminin sadece %1’ini dolduruyor.

Devasa kütlesi ile sistemin tam göbeğinde duran Güneş, kendi adını verdiği sistemin tam %99’unu işgal ediyor. Kalan %1’lik kısımda ise diğer gezegenler ve  uyduları, asteroitler, kuyruklu yıldızlar, tozlar ve gazlar bulunuyor.

 1. Güneş, düşündüğünüzden de büyük. Hem de çok büyük…

Güneşin devasa büyüklüğünü çıplak gözle anlayabilmemiz pek mümkün değil ancak güneşi çift kapılı bir buzdolabı olarak düşündüğümüzde, işte dünyamız bu buzdolabının yanında bir nohut tanesi kadar kalıyor, diğer bir ifadeyle güneşin içine 1 milyondan fazla dünya sığabilir.

 1. Göz alıcı halkası ile uzayda seyir halinde olan bir tek Satürn değil.

Tıpkı Satürn gibi halkalarla uzay boşluğunu kat eden bir cisim daha var. Chariklo, etrafındaki iki buz benzeri halka ve 247 kilometrelik eni ile küçük bir nesne olarak Satürn ile Uranüs arasında bir yörüngede yer alıyor.

 1. Dünyanın en büyük elmasını bir kenara bırakın. Uzayın en büyük elmasına ne dersiniz?

Dünyanın tam iki katı büyüklüğünde bir gezegen düşünün ve bu gezegen elmastan oluşsun. evet Böyle bir gezegen mevcut ve ’’55 Cancri e’’ olarak biliniyor. Boyutları nedeni ile süper dünya olarak anılan gezegen, grafit ve elmaslarla kaplı durumda ve dünyamıza olan uzaklığı 40 ışık yılıdır.

6. Elmas yağmurları

Dünya atmosferinde taş, çamur hatta deniz canlılarından oluşan sıra dışı yağışlar meydana gelebiliyor; ama bir elmas yağmuruna sadece Jupiter ve Satürn’de denk gelebilirsiniz.

Jüpiter ve Satürn’de meydana gelen yıldırım fırtınaları havadaki metanı karbona dönüştürüyor ve bu karbon düşmeye başladığında katılaşarak önce grafite sonra da elmasa dönüşüyor.

 1. Elmas yağmuru yaşanan gezegenlerle birlikte yatay cam yağmurları görülen gezegenler de mevcut.

2013 yılında Hubble teleskobu tarafından keşfedilen ve dünyamıza hayli benzeyen mavi bir gezegende, yatay olarak cam yağıyor. Bu gezegen her ne kadar dünyamıza benzetiliyor olsa da 1000 derece gibi bir sıcaklığın olduğu yeryüzüne, 6920 km bir hızla yatay olarak cam yağıyor olması dünya ile bu gezegen arasında ciddi bir fark olduğu gösteriyor.

 1. Filmlerde gördüğünüzün aksine uzay çok sessiz. Tamamen sessiz.

Özellikle Sinema filmlerinde patlayıp parçalanan uzay gemilerinin uzayda yankılanan seslerini duyarsınız. Aslına bakılırsa, duyamazsınız. Hava olmadığı için uzay da ses de yoktur. İnsanların duyamayacağı bir frekansta ses dalgası ve titreşim var; bu nedenle uzayda meydana gelen hiç bir sesi duyamayız.

 1. Uydusu olduğu Satürn’ün halkalarını alan Pan…

Satürn’ün uydularından biri olan Pan, Satürn’ün halkalarından bazılarını yörüngesine taşıdığı için şekli değişmiş ve zamanla bir cevize benzemiştir.2007’de bir teori olarak ortaya çıkan bu durum, 2017 yılında fotoğraflanarak kanıtlandı.

 1. Güneş sisteminin yüzer adası Vesta.

Güneş sistemimiz içerisinde dolaşan devasa bir göktaşı var ki kendisi sistemin en büyük göktaşı. Adı Vesta olan bu göktaşının çapı tam 539 km. Göktaşının bir ucundan diğer ucuna gitmekle, Ankara’dan İstanbul’a gitmek aynı mesafeyi kat etmek demek.

 1. Dünya ile Ay’ın arasına tüm gezegenlerin sığması mümkün.

Dünya ile Ay arasında bulunan açıklığa tüm gezegenleri sığdırabilmeniz mümkün. hatta bunu yaptığımızda bile 8030 km’lik bir boş alan kalır.

 1. Mars’ta hayat olmasa da varlığını sürdüren robotlar var.

Hali hazırda Mars’ta varlığını sürdüren tam 6 adet uzay aracı var. Marsta şu ana kadar bir dünya dışı yaşam örneğine rastlanmamış olsa bile Mars’ın yüzeyinde Dünya’da imal edilmiş mars sakinleri varlığını sürdürüyor. Aslında marslı dediklerimiz bizimkiler.

 1. Galaksinin yıldızları mı fazla yoksa Dünyadaki ağaçlar mı?

Dünyamızdaki yeşil alanlar azalıyor, ormanlar yokluğa doğru ilerliyor olsa da hala ağaçlarımızın sayısı galaksimizdeki yıldızlardan fazla. Dünya üzerinde yaklaşık 3 trilyon ağaç varken galaksimizde 100 ile 400 milyar arasında yıldız olduğu tahmin ediliyor. Dileriz ağaçlarımızın sayısı daha da artar.

 1. Yıldızların sayısını ağaçlarla mukayese etmeye devam edersek galip gelemiyoruz.

Tüm evren esas alındığında mevcut yıldızların sayısı Dünya üzerindeki tüm kum tanelerinden çok daha fazla. Anlayacağınız evrende çok fazla sayıda yıldız var. 1’in yanına 24 tane sıfır koyduğumuzda evrendeki yıldız sayısına yaklaşmış oluruz.

 1. Çok büyük bir dağ görmek isterseniz rotanız Mars olmalı.

Mars’ta bulunan Olympus dağı çok büyük bir alanı kaplar. Bu dağın tepesine çıkan bir dağcının bir dağın zirvesinde olduğunu fark etmesi ise imkansızdır. Çünkü Olymopus dağının eğimi, gezegenin kavisi ile birleştiği için görünmez bir duruma gelmiştir. Dağın yüksekliği 25 km, diğer bir ifadeyle taban genişliği Doğu Anadolu Bölgesi ile İç Anadolu bölgesinin kapladığı alanının toplamı kadardır.

 1. Zaman Venüs’te farklı geçiyor. 1 gün 1 yıldan daha uzun.

Gezegenlerin güneş etrafında dönmesi yılları oluşturuyor, günler ise gezegenlerin kendi ekseni etrafında dönmesi ile meydana geliyor, venüs ise kendi etrafında tam 243 dünya yılında dönüyor, güneşin etrafında ise 225 dünya gününde dönüyor, bu nedenle venüs’te bir gün 1 yıldan daha fazla sürüyor.

17. Ay’daki ayak izleri…

1969 yılında Ay’ın yüzeyine astronotlar tarafından bırakılan ayak izleri, bir meteor gelip de onları temizlemediği sürece hep orada kalacak. Çünkü bu ayak izlerini ortadan kaldırabilecek bir rüzgar su ya da herhangi bir etmen bulunmamaktadır.

 1. Gezegen olmayan gezegen; Plüton.

Yıllarca hep 9 diye öğretilen gezegen sayısı gün geldi 8’e indi. Plüton yıllarca literatürde gezegen olarak belirtildi. 2006’ya gelindiğinde ise Plüton’un bir gezegen olmadığına karar verildi. Aslında olay, gezegen tanımına Plüton’un uymadığının anlaşılması ile gerçekleşti. Bir uzay nesnesinin gezegen olarak tanımlanması için Güneş’in etrafında dönmesi, küresel yapıda olması ve yörüngesindeki gök cisimlerini temizlemiş olması gerekiyor. Plüton ise Güneş’in etrafında dolaşıyor ve küresel bir yapısı da mevcut; ama ne yazık ki etrafındaki gök cisimleri varlığını sürdürüyor. Böyle olunca gezegen olmanın üç kriterinden birini sağlayamadığı için Plüton gezegenlikten azledilmiştir.

 1. En uzak gezgene ne kadar sürede ulaşılabilir?

Dünyaya en uzak gezegen olan Neptün, Dünya’dan tam 4 milyar km uzakta. Aslında Neptün’den önce en uzak gezegen Plüton’du; ama az önce  bahsettiğimiz gibi Plüton gezegenlikten çıkarıldı. bu nedenle Neptün’e ulaşmak da biraz vakit alacak. Neptün’e gitmeye karar verirsek, yeterli yakıt bulunması halinde bir uzay mekiği ile yolculuk 16,5 yıl sürer. Elbette optimum koşullar göz önüne alınarak bu seyahat süresi hesap ediliyor.

 1. Dünyamıza benzeyen bir başka gezegen daha var.

Bize çok yakın olmasa bile dünyamız ile benzer özellikler taşıyan bir gezegen daha var. Dünya’yı oldukça anımsatan bu gezegen bizden yaklaşık olarak 1400 ışık yılı uzakta. Adı Kepler 452b olan gezegen 2015 yılında keşfedildi. Ne çok soğuk ne de çok sıcak olan bu gezegen, Dünya’dan daha büyük ve daha ağır. Bu nedenle adı da “Süper Dünya”. Benzerliği nedeni ile kendisi “Dünya’nın kuzeni” olarak anılıyor. Şu an için üzerinde bir yaşam formu olup olmadığı bilinmese de yaşamın oluşması için ideal koşullara sahip olduğu tahmin ediliyor.

hacklink hacklink al hacklink hacklink al viagra krem sunucu guvenligii seo sunucu bypass ilginc bilgilere free hosting