X

Asya Kıtasında Kaç Ülke Var?

Dünyanın nüfus yönünden en büyük kıtası Asya kıtasıdır. 17 milyon 212 bin km2’lik yüzölçümüne sahiptir ve yaklaşık 4,1 milyar insan yaşamaktadır. Asya kıtasında 48 egemen devlet, 6 tane BM üyesi olmayan devlet ve 6 tane de bağımlı devlet bulunmaktadır. Yazımızda, Asya kıtasında kaç ülke bulunuyor ve bu ülkelerin isimleri nelerdir  kısa kısa bilgiler vermeye çalışacağız. İşte, detaylar;

Asya kıtası ülkeleri;

Türkiye’nin de dahil olduğu Asya kıtasındaki ülkeler şu şekildedir;

Afganistan, Azerbaycan, Bahreyn, Bangladeş, Brunei, Birleşik Arap Emirlikleri, Butan, Çin Halk Cumhuriyeti, Ermenistan, Endonezya, Filipinler, Filistin, Güney Kore, Gürcistan, Hindistan, Irak, İran, İsrail, Japonya, Kamboçya, Katar, Kazakistan, Kıbrıs, Kırgızistan, Kuveyt, Kuzey Kore, Laos, Lübnan, Makao, Malezya, Maldivler, Moğolistan, Myanmar, Nepal, Özbekistan, Pakistan, Rusya, Singapur, Suudi Arabistan, Suriye, Sri Lanka, Tacikistan, Tayland, Tayvan, Timor Leste, Türkiye, Türkmenistan, Umman, Ürdün, Vietnam, Yemen.

Asya kıtasındaki en küçük ve en büyük ülkeler;

Yüzölçümlerine göre dünyanın en büyük ülkeleri Asya’da yer almaktadır. Rusya 6 milyon 592 bin km2 yüzölçümü ile kıtanın toplam alanının yaklaşık %39’unu kapsamakta ve bu da onu dünyanın en büyük topraklarına sahip ülkesi durumuna getirmektedir. İkinci sırada ise 3 milyon 705 bin km2 yüzölçümü ile Çin Halk Cumhuriyeti yer almaktadır. Hindistan da 1 milyon 269 bin km2 yüzölçümü ile Asya kıtasının üçüncü büyük ülkesidir. Kıtanın en küçük ülkeleri ise Filistin, Bahreyn, Brunei, Singapur ve Maldivler olarak sıralanmaktadır.

Asya kıtasındaki ülkelerin nüfusları;

4,5 milyar insanın bu kıtada yaşadığı düşünülmektedir. Nüfusuna göre en kalabalık 5 ülke Çin, Hindistan, Endonezya, Pakistan ve Bangladeş olarak sıralanabilir. Çin Halk Cumhuriyetinde yaklaşık 1,3 milyar insan yaşamakta ve bu sayıya bağlı olarak da Asya kıtasının en büyük ve kalabalık ülkesi olarak kıta nüfusunun %31,5’ini barındırmaktadır. Kıtadaki en küçük ya da en az nüfusa sahip ülkeler olarak Timor-Leste, Butan, Maldivler, Brunei ve Makao sayılabilir.

Bu kıtadaki ülke sınırları uzun yıllardır sürekli tartışma konusu durumundadır. Asya ve Avrupa arasındaki sınır tarihsel açıdan sürekli olarak revize edilip durmuştur. Asya ve Avrupa arasındaki sınırın tanımlanması Rusya ve Türkiye gibi hem Avrupa’da hem de Asya’da toprakları olan ülkeleri içerir. Asya sınırlarında kabul edilen Kıbrıs, Avrupa Birliği’ne üye olan tek Asya ülkesidir.

Asya ile Afrika arasındaki sınır Kızıldeniz boyunca tanımlanmaktadır. Ayrıca Süveyş kanalı ile Mısır’ın parçası konumundaki Sina Yarımadasını içerir. Asya kıtası ile Amerika kıtası arasındaki sınır ise Doğu Rusya’da bulunan Bering Boğazı ve Bering Denizi ile belirlenmiştir. Asya kıtasını Okyanusya’dan ayıran sınır olarak da Malay Takımadaları görülmektedir.

Asya dilleri;

Kültür açısından olduğu kadar dil açısından da Asya kıtası çok zengindir. Altay dillerinden tutun Hami-Sami dillerine, Çin Tibet dillerinden Hint Avrupa diline kadar çok farklı dil köklerinin bulunduğu değişik diller konuşulmaktadır. Asya’da en yaygın olarak kullanılan dil Çince olarak bildiğimiz Mandarincedir ve konuşan kişi sayısı itibariyle dünyanın en çok konuşulan dili durumundadır. Hintçe, İngilizce ve Arapça gibi diller de en fazla konuşulan dillerdir.