Bağışıklık sistemini Nasıl Güçlendiririz?

İçinde bulunduğumuz soğuk kış günlerinde bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi çok önemli bir konudur. Grip, nezle, soğuk algınlığı ve benzer hastalıklardan korunmak için beslenme de büyük önem taşımaktadır. Yazımızda bağışıklık sistemini güçlendirmek amacıyla izlenecek yolları sizlerle paylaşacağız. İşte, detaylar;

Protein, karbonhidrat, yağ, vitamin ve minerallerin her öğünde mutlaka tüketilmesi bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi açısından gereklidir. Ayrıca kış aylarında antioksidan vitamin ve mineral çeşitlerinin de tüketilmesi gerekmektedir. Günlük beslenmede alınabilecek antioksidan vitaminler olarak A, C ve E vitaminleri sayılabilir. Hem vitamin hem de mineraller açısından zengin olan besinlere de portakal, greyfurt, mandalina, limon, maydanoz, sivri biber, brokoli, karnabahar, kivi ve çilek örnek olarak gösterilebilir.

C vitamini alımına dikkat edilmeli;

Antioksidan vitaminlerin ilk sıralarında C vitamini gelmektedir. Hastalanacak gibi hissedildiğinde ilk akla gelen şey C vitamini yönünden zengin besinlerin tüketilmesidir. Fakat bunun mutlaka doğru bir şekilde uygulanması gerekmektedir. Meyve ve sebzelerde kesme, ezme, soyma ve kurutma işlemi gerçekleştirildiği zaman C vitamini kaybı yaşanmaktadır. Bundan dolayı da antioksidan özelliklerini de kaybetmektedirler.

Bununla birlikte suda pişirildiklerinde de besinlerdeki vitaminler suya geçmektedir. Bu durumda ne yapılmalı derseniz; Öncelikle kabuklu olarak tüketilebilecek besinlerin bütün halde tüketilmesi, yeşil renkli sebzelerin bıçak gibi aletlerle değil elle doğranmasını tavsiye edebiliriz. Bu sayede besinlerin yaşayabileceği olası vitamin kayıplarının önüne geçebilirsiniz.

Tarhana ve sirkeyi sofradan eksik etmeyin;

Omega-3 yağ asitleri de bağışıklık sistemi üzerinde önemli etkilere sahiptir ve mutlaka ve mutlaka beslenme programında olması gerekmektedir. Bunun sağlanabilmesi için daha fazla balık tüketilmesi tavsiye edilmektedir. Her hafta en az iki kez balık tüketilmesini öneren uzmanlar, pişirme tekniklerine de dikkat edilmesi gerektiğini ayrıca ifade etmektedirler. Özellikle bol yağda kızartma tekniklerinden uzak durulması, ızgara, buğulama veya fırında pişirilmesi önerilmektedir.

Probiyotikler de bağışıklık sisteminin güçlendirilmesini sağlamak amacıyla tüketilmesi gereken besinlerdir. Bunlar özellikle bağırsak sistemi sağlığının korunması, bağışıklığın arttırılması ve sağlıklı bir vücuda sahip olmanız bakımından öğünlerinizde yer vermeniz gereken bir gruptur. Fermente ürünler, peynir, yoğurt, sirke ve tarhana gibi besinler başlıca doğal probiyotikler olarak sıralanabilir.

Probiyotiklerden başka bir de prebiyotikler vardır. Bunlar da bağırsak florasındaki probiyotik bakterilerin artmasını ve çalışmasını gerçekleştiren besinler olup pırasa, hindiba, enginar, yer elması, muz, buğday, kuru baklagiller, soya, soğan, kuşkonmaz ve sarımsak gibi besinleri örnek gösterebiliriz.