Beyaz saçlar eski rengine nasıl döner?

Kadınların ve erkeklerin ortak sorunlarından biri olan saç beyazlamasının nasıl eski haline getirileceğini merak ediyor musunuz? Eğer merak ediyorsanız yazımızı mutlaka okumalısınız. Peki, beyazlayan saçlar eski haline ya da rengine dönebilir mi?İşte, detaylar;

İlk önce saçın yapısının incelenmesi gerekir. Saçın beyazlamasına yol açan öğelerin detaylıca incelenmesi lazımdır. Saçın yapısında keratin bulunur. Kimyasal yapısı itibariyle tırnak benzeri bir yapıya sahiptir ve tırnaktan ayıran özelliği ise rengini veren melanin pigmentidir. Melanin pigmenti, zamanla saçın gereksinimi kadar salgılanamaz ve yavaşça saçın tel tel beyazlamasına, sonrasında griye dönmekte ve sonunda da beyaz rengi almaktadır.

Melanin salgılanmasını sağlayan melanositler ölmeye başladığında, kaçınılmaz son olarak saçların beyazlaması meydana gelmektedir. Melanositlerin neden zamanla öldüğü konusu araştırma konusu olsa da, bunun sebebiyle ilgili henüz net bir bilgi elde edilememiştir.

Hem erkeklerde hem de kadınlarda saçların beyazlaması, özellikle erken dönemde saçların beyazlaması sıkıntı verici bir durum olarak karşımızı çıkmaktadır. Normal olarak 30’lu yaşları geçtikten sonra beyazlamaya başlayan saç, yaşantısında yoğun stres ve üzüntü olanlarda 20’li yaşlarda beyazlama olabilmektedir. Bunun yanı sıra yetersiz beslenme gibi konular da erken saç beyazlamasına yol açabilmektedir.

Mevcut duruma göz atıldığında kadınlar yaşamları süresince saç bakımlarına büyük özen göstermekteler, gerektiğinde saçlarını boyatarak beyazlardan kurtulabilmektedirler. Buna karşın erkekler saçların beyazlamasına karşı bu denli bir mücadele gerçekleştirememektedirler. Çünkü erkekler beyazları kapatmak için saçlarını boyatsalar da halk içinde yakıştırılamayan bir durumla karşılaşabilirler. Bundan dolayı da erkeklerin saç beyazlaması ile savaşmaları çok daha zorlaşmaktadır.

Beyaz saçların eski haline gelmesi için bitkisel çözümler;

Beyazlamaya başlayan saçların doğal yöntemlerle eski haline döndürülmesi amacıyla aşağıda verdiğimiz şu iki metodu deneyebilirsiniz.

1- Ceviz kabuğu yöntemi:

Gerekli olan malzemeler 1 litre su ve 10 tane kuru ceviz kabuğu. Önemli olan nokta ceviz kabuklarının kesinlikle kuru olmasıdır. Kabukları önce bir tencereye koyun ve üzerine de suyu ekleyin. 15 dakika süreyle kaynamaya bırakın. Kaynama işlemi bittikten sonra suyunu durulanma suyu olarak bir kaba alın. Duşta son durulanma sırasında bu suyu saç köklerine masaj yaparak uygulayın. Daha sonra ceviz kabuğu suyunu saçınızdan süzmeyin ve bir sonraki banyonuza kadar böyle bırakın. Bu uygulamayı 3 hafta süreyle uygularsanız, saçlarınızdaki beyazlıkların ciddi oranda azaldığını göreceksiniz.

2- Patates kabuğu yöntemi:

Büyük boy 2-3 adet patatesin kabuklarını soyun ve yıkayın. Sonrasında bir tencereye su ilave edin ve kabukları bu suyun içine atıp 30 dakika süreyle kaynatın. Kaynattıktan sonra bir süzgeçle kabukları çıkarın. Kaynayan suyu ılıdıktan sonra banyoda saçlarınıza yavaş yavaş dökün, kökten uca doğru tarayın. Bu yöntemi de 2-3 hafta kadar uygulayın ve beyazlayan saçlarınızın eski haline döndüğünü görün.