Bilgisayarı kim buldu

Hayatımıza hızlı bir şekilde giren ve sonra ceplerimize kadar inen bilgisayarı kim icat etti, bu harika buluşun mucidi kimdir, işte detaylar. İcat edilen ilk bilgisayarın abaküs olduğuna dair iddialar vardır. Ayrıca 1622 yılında William Oughtred tarafından icat edildiği söylenmektedir. Fakat günümüzde kullandığımız modern bilgisayarlara benzeyen  ilk makine Analitik Motor (Analytical Engine) İngiliz matematikçi “Charles Babbage” tarafından 1833 – 1871 seneleri arasında tasarlanmıştır. Bilgisayar kelimesi eski zamanlarda bütün gün oturup, sayılar ile uğraşan ve sonuçları tablolara giren insanlara denilmekteydi.

Difference Engine Nedir?

İlk başlarda fark motoru yani Difference Engine tasarlanmıştır. Bunun tasarımını basitleştirmek yerine daha iyi ve kaliteli bir fikir olan Analitik Motor tasarlanmaya başladı. Matematikteki basit işlemler ve biraz karmaşık olanlarını yapabilen bilgisayarlar yapıldı.

Analytical Engine’in temel parçaları günümüzde satılan herhangi bir bilgisayar parçalarından biridir. Modern bilgisayarda temel olan iki ana bileşim: İşlemci birimi( CPU) ve bellektir. Babbage, o dönemlerde elbette bu terimleri kullanmamıştır.

CPU sistemini “mil” olarak isimlendirdi. Belleği ise “store” olarak adlandırdı. Girilen talimatları kağıtları basmak için “reader” cihazı kullanıldı. Babbage kullandığı bu cihaz, günümüzde kullanılan mürekkep püskürtmeli ve lazer yazıcıların öncüsü olmuştur.

İngiliz matematikçisi ve yazar olan Ada Lovelace, Babbage’ın icat ettiği Analytical Engine üzerinde çeşitli çalışmalar yapmıştır. Analytical Engine ile ilgili bilinen bilgiler ilk algoritma, ve  ilk bilgisayar programcısı olarak kabul edilmektedir.

Analog Bilgisayar Nedir?

1872 yılında Sir William Thomson tarafından ilk analog bilgisayar icat edilmiştir. Diferansiyel analizör genel olarak tekerlek ve disk mekanizmalarını kullanarak diferansiyel denklemleri çözmek için tasarlanmıştır. James Thomson 1876 yılında tasarımın konseptini yaptı.

Mekanik analog bilgisayarlar, H. L. Hazen ve Vannevar Bush’un MIT’de 1927 yılında yaptığı diferansiyel analizörle en üste ulaşmıştır. 1950’li yıllarda dijital elektronik bilgisayarların başarısı analog bilgisayarların gelişimine tam olarak son verdi.

Elektromekanik Bilgisayar Nedir?

1938 yılında Birleşik Devletler Donanması denizaltında da kullanmak için bir elektromekanik analog bilgisayar tasarladı. Torpido bilgisayarı, hareketli olan hedefe torpido atma sorununa çözüm üretmek için trigonometriden yararlanılan ilk bilgisayardır. İkinci Dünya Savaşı sıralarında diğer birkaç ülke de bu cihazı geliştirmeye çalışmıştır.

İlk sayısal elektronik bilgisayarlarda çeşitli hesaplamalar yapmak için elektrik anahtarlarını ve mekanik röleleri kullanılmıştır. Sayısal elektronik bilgisayarın hızı oldukça düşüktü. Buna çözüm üreterek vakum tüpleri kullanılan hızı eski hızına göre oldukça fazla olan elektrikli bilgisayarlara geçildi.

1939 senesinde Alman mühendis Konrad Zuse’un yaptığı Z2, elektromekanik röle kullanılan bilgisayarın en eski örneklerini oluşturmaktadır.

Vakumlu tüpler ve dijital elektronik devreler

Analog yerine artık dijital hesaplama yöntemi kullanılmaya başlanmıştı. Bütün elektronik devre elemanları mekanik ve elektromekanik eşdeğerlerinin yerine geçmişti.

Londra şehrinin postanesinde araştırma istasyonunda görev alan mühendis Tommy Flowers, 1934 senesinde tasarladığı cihaz 5 yıl aradan sonra telefon santral ağının bir kısmını binlerce vakum tüpünden yararlanarak elektronik bir veri işleme sistemine çevirdi.

Tamamen elektronik bilgisayar 1942 yılında icat edilmiştir. Amerika Birleşik Devletin’de, John Vincent Atanasoff ve Iowa Eyalet Üniversitesi’nden Clifford E. Berry1942’de ilk “otomatik elektronik dijital bilgisayar” olan Atanasoff Berry Computer’ı (ABC) tasarlamışlardır.

Colossus ve ENIAC

 Colossus; İkinci Dünya Savaşı esnasında Alman şifreleme makinesi Enigma’nın mesajlarını çözmek amacıyla tasarlanmıştır. Ayrıca Colossus dünyanın ilk elektronik dijital programlanabilir bilgisayarıdır.

ENIAC (Elektronik Sayısal Bütünleştirici ve Bilgisayar); Amerika’da yapılan ilk elektronik programlanabilir bilgisayardır. Colossus ile benzerlikleri olsa da ENIAC daha hızlı ve esnektir.

Turing Makinesi

Alan Turing, modern bilgisayarların çalışma yöntemi olan Hesaplanabilir Sayılar’ı önermiştir. Turing, “Evrensel Hesaplama makinesi” olarak nitelendirdiği ve günümüzde evrensel bir Turing makinesi olarak bilinen basit bir aygıt yapmıştır. Bu makine, teypte saklanan programları aktifleştirip çalıştırarak her şeyi hesaplanabileceğini ve makinenin programlanabilir olduğunu kanıtlamış oldu.

Bilgisayar teorisinin asıl merkezi Turing makineleri’dir. Bazı istisna durumlar hariç modern bilgisayarların başlangıcının olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Bu makine günümüzdeki bilgisayarlar gibi algoritma yürütme yeteneğine sahiptir.