Bilim kurgu dizisi arayanlara 23 bilim kurgu konulu dizi önerisi

Bilim kurgu prodüksiyonlarına meraklı olan ve izleyecek kaliteli bilim kurgu konulu dizi arayanlar için 23 güzel diziyi sizler için listeledik. Aşağıda sıraladığımız listeden birini seçin, oturup keyfinize bakın. İşte, sizleri fazlasıyla tatmin edeceğini düşündüğümüz ve içinde teknoloji, gizem, fantastik konular barındıran o liste.

1- Doctor Who – IMDb: 8,8 (2005 – …)

İngiliz TV kanalı BBC’nin ve dünyanın en uzun soluklu bilim kurgu dizisi olan Doctor Who, 1963 – 1989 yılları arasında 26 yıl süreyle yayınlanmıştır. Bugün yayınlanan Doctor Who dizisi, klasik dizinin devamı durumundadır. Pilot bölümde Londra’da tezgahtarlık yapmakta olan Rose’un, Doktor ile tanışıp ona katılması ve maceradan maceraya atılmalarını izlemekteyiz.

Dizinin kahramanı olan Doktor, hayatta olan tek ve son zaman lordudur. Zaman lordlarının en büyük düşmanları Daleklerdir. Onlarla yaşanan zaman savaşında tüm zaman lordları ve yaşadıkları gezegen yok edilmiştir. Bu savaştan sadece Doktor kurtulur. Zamanda yolculuk edebilen zaman lordları, yenilenme gücüne sahiptirler. Kopan organlarını ve vücut görünümlerini yenileyebilmektedirler. Yani zaman lordları bir bakıma ölümsüzdürler ki, dizideki son zaman lordu olan Doktor’un yaşı 900’ü geçmiştir.

Doctor Who Hakkında Bilinmeyen 50 İlginç Bilgi

 

2- Battlestar Galactica – IMDb: 8,8 (2004 – 2009)

Evrenin farklı bir yerinde 12 koloni’ye dağılmış bir şekilde yaşayan insanlar, 40 yıldan fazla bir zamandır düşmanları olan Saylonlarla barış içerisindedir. Saylonlar çok gizli bir şekilde hazırlanarak sinsi bir saldırı yaparlar. Bu sayede insanların yaşadığı tüm kolonileri nükleer silahlarla yok ederler. Saylonlar, çok uzun zaman önce insanların ürettiği bir yapay zeka ürünü robotlardır. Zamanla kendi zekalarını ve bilinçlerini geliştirmişler, efendileri olan insanlara karşı örgütlenmişler ve isyan etmişlerdir. Bu şekilde de insanlar ve Saylonlar arasında savaş başlamıştır. Bu saldırılardan kurtulan çok az sayıdaki insan ve Galactica adlı savaş yıldızı Dünya adlı yeni evlerini yerlerini aramaya başlarlar.

 

3- The X Files – IMDb: 8,7 (1993 – …)

Fenomen dizinin kahramanları olan Dana Scully ve Fox Molder, FBI’ın X-Files yani gizli dosyalar adlı departmanıan ajan olarak atanırlar. FBI’ın bu departmanı çözülemeyen, alabildiğince tuhaf ve paranormal olayları çözmekle yükümlüdür. Dizinin kahramanlarından Ajan Fok Molder, bu tür olaylara ve uzaylı komplolarına inanan bir duruş sergilemektedir. Ajan Dana Scully de bilim çerçevesinde kuşkucu bir bakış açısına sahiptir. Dizideki olaylar da bu iki ajanın inanan ve kuşkulu yaklaşımlarına bağlı olarak işlenmektedir.

 

4- Star Trek – IMDb: 8,4 (1966 – 1969)

Kaptan James T. Kirk yıldız gemisi Atılgan’ın kaptanıdır. Mürettebatıyla birlikte 5 yıl sürecek olan ve daha evvel kimsenin gitmediği yerlere cesurca gittiklerinde yaşadıkları maceraların anlatıldığı fenomen bilim kurgu dizilerinden biridir. 3 sezon yayınlanan Star Trek dizisi, 1969 yılında sonlandırılmış olsa da, beyaz perde de hayatiyetini sürdürmüş ve milyonlarca insan tarafından izlenmiştir.

 

5- Firefly – IMDb: 9,1 (2002 – 2003)

Zaman 2500’lü yıllar ve Dünya nüfusu çok fazla artmıştır. Dünyadaki kaynakların giderek azalması ve tükenmesi neticesinde insanların başka gezegenlere göç etmesiyle başlamaktadır. Merkezdeki gezegenlere yerleşmiş olanlar Alliance adlı ABD ve Çin ortak birliğini kurarak medeniyetin devam etmesini sağlıyorlar. Diğer gezegenlere yerleşmiş olanlar ise kendi bağımsızlıklarını ilan ederler. Alliance, bağımsızlıklarını ilan eden bu toplulukların birliğe katılmaları için bir savaş başlatır. Bu savaş sırasında kaptan Malcolm Reynolds dizideki lakabıyla Mal, Firefly modeli bir uzay gemisini kaçırarak kaçakçılık yapmaya başlıyor.

 

6- The Twilight Zone – IMDb: 9,0 (1959 – 1964)

Türkiye’de de 80’li yıllarda yayınlanmış olan dizi toplamda 5 sezon olup, gösterildiği dönemde efsane haline gelmiştir. Dizinin sunuculuğunu yapan Rod Serling, her bölümde farklı bir hikaye anlatarak izleyenleri korkutmakta, şaşırtmakta ve tüylerini diken diken etmektedir. Sonradan çevrilmiş olan filmleri (Alacakaranlık Kuşağı) gibi prodüksiyonlar, orijinalinin hiçbir zaman yerini tutamamıştır.

 

7- Farscape – IMDb:8,3 (1999 – 2003)

John Crichton adındaki bir astranot, uzay araçları ile dünya yörüngesinde bir çeşit kayma hareketini kullanarak çok hızlı uzay yolculuğu yapabileceğini düşünmektedir.Bu projesinin adını Farscape koyar. Bu düşüncesini ilk defa denemesi sırasında, bir manyetik alan oluşur ve ortaya bir solucan deliği çıkar. Bu solucan deliğinden kazara yolculuk yapar ve farklı uygarlıkların olduğu uzak galaksilere kadar gider.

 

8- Stargate SG-1 – IMDb: 8,4 (1997 – 2007)

1993 tarihli yapım Stargate (Yıldız Geçidi) adlı sineme filminin devamı özelliğini taşıyan TV dizisi olan dizi, yıldız geçitlerini kullanarak keşif yapma amacıyla galaksiyi gezen SG-1’in maceralarıdır. 10 sezon ve 213 bölüm olarak yayınlanan dizinin devamı olarak Stargate Atlantis adlı dizi gösterime girmiştir.

* Stargate: Atlantis – IMDb: 8,1 (2004 – 2009)

SG1 karakteri olan doktor Daniel Jackson ile birlikte bir grup bilim adamı, kayıp şehir Atlantis’i bulurlar. Atlantis, düşünüldüğü gibi Dünya’da değildir. Şehir Pegasus adlı bir galakside bulunmaktadır.

Stargate SG-1’in devamı niteliğindeki dizide, diplomat olan Dr. Elizabeth Weir liderliğinde bilim insanları ve bir grup askerle Atlantis’e giderler. Ekibin görevi bu kadim şehrin gizemlerini araştırmak ve yaptıkları keşifleri Dünyaya getirmektir. Fakat Dünyaya geri dönebilmeleri için Atlantis’te bulmayı umdukları teknolojinin yeterli olması gerekmektedir. Çünkü onları kurtaracak ya da geri gelmelerini sağlayacak hiçbir kurtarma görevi bulunmamaktadır.

* SGU Stargate Universe – IMDb: 7,7 (2009 – 2011)

9’uncu Chevron’un neye yaradığı artık çözülmüş durumdadır. Bir grubu milyonlarca yıl evvel Alteranların inşa etmiş olduğu, uzak galaksilere Stargate dağıtımı gerçekleştiren bir uzay gemisine göndermiştir. Bu ekip geldikleri gemide sıkışır ve geri dönemezler. Evrenin bilinmeyen derinliklerine yol alırlarken de karşılarına yeni ve farklı ırklar, düşmanlar ve teknolojiler çıkacaktır.

 

9- Babylon 5 – IMDb: 8,2 (1994 – 1998)

Dünya ile Minbari savaşının ardından 10 yıl geçiştir ve tarihler 2258’i göstermektedir. Komutan Sinclair, tarafsız bir bölgede olan bir gezegenin yörüngesinde bulunan 5 mil uzunluğa sahip silindirik bir uzay istasyonunu komuta etmektedir. Bu uzay istasyonu, yıldızlararası ticaretin ve diplomasinin tam kavşağında yer almaktadır. Sinclair, Dünya’nın tüm kuvvetleri de dahil savaş halindeyken, yıldızlararası pek çok imparatorluğun arasında refah ve barışı sağlamayı amaçlamaktadır.

 

10- Äkta människor – IMDb: 8,0 (2012 – …)

Yapay insanlar paralel bir dünyada varlıklarını sürdürmektedir. Bunlar robottur, ancak artık herhangi bir robot tarafları kalmamıştır. Çünkü teknolojik ve bilimsel gelişmeler sayesinde tıpkı gerçek bir insana benzeyen robotlar yapılmıştır. Bu insana benzeyen robotlar yeni bazı sorunlara ve ikilemlere neden olmaktadır. Yasal bazı sorular, insanlar tarafından dile getirilmeye başlamış ve cevap bulması beklenmektedir. Bu sorular; Bir insan robotun yaptıklarından kim sorumludur? İnsan robot hakları var mı? Yapacakları işin karşılığı olarak ücret almalılar mı? şeklinde olmaktadır.

Bu yeni insan robotlarla iletişim halinde olmaya başlayan kişilerin sayısı çoğaldıkça, insanlarla robotlar arasındaki sınır iyice belirsizleşmiştir. Hatta duygusal bağlar bile kurulmakta ve İnsan olmak ne demektir? şeklinde bir soruyu da beraberinde getirmektedir.

 

11- Person of Interest – IMDb: 8,4 (2011 – 2017)

İnsanlar her yerde ve her zaman kameralar tarafından izlenmekte, dinlenmekte ve yaptıkları her şey kaydedilmektedir. İnsanların her şeyini biliyorlar. Peki, onlar hakkında siz ne biliyorsunuz? Mr.Finch gizemli bir iş adamı ve programcıdır. İnsanların ileride işleyebilecekleri suçları önceden engellemeyi sağlayan bir yapay zeka programı geliştirmiştir. Bay Finch, projesini uygulayabilmek amacıyla kayıtlarda resmen ölü olarak görünen eski bir CIA ajanı olan Reese ile anlaşır. Bay Reese’in yetenek ve sezgileri ile kendi teknolojik kaynaklarını bir araya getiren Mr. Finch, işlenecek olan suçları daha eyleme geçilmeden önlemeyi amaçlamaktadır.

 

12- Childhood’s End – IMDb: 7,0 (2015)

ABD ve Sovyetler Birliği, 20. yüzyıl sonlarına doğru askeri amaçlarla uzaya bir araç göndermek istemektedirler. Bu esnada uzaylılar Dünya’yı ziyaret etmişlerdir. Zaman içinde de Dünya’nın farklı şehirleri üzerinde uzay gemileri belirmiştir. Bu süreçte ABD ve Sovyetler Birliği’nin uzay savaşları da yarıda kalmıştır. Bu mini dizideki uzaylıları görmek de öyle kolay değildir. Henüz görülmemiş olmalarına rağmen, insanlığın sona ermesinin önüne geçmek için Dünya’daki uluslar arası ilişkileri izleyeceklerini ilan ederler.

 

13- The 100 – IMDb: 7,8 (2014 – …)

Dünya’nın bir bölümü 97 yıl kadar evvel nükleer bir kıyametin ardından yok olmuş ve mevcut medeniyeti sonlandırmıştır. Bu kıyametten kurtulan insanlar ise, yalnızca 400 kişidir ve nükleer kıyamet sırasında 12 uluslar arası istasyonda bulunanlardır.

Bu 400 kişi üç kuşak çoğalmış ve sayıları da 4 bini bulmuştur. İstasyonların hepsi artık birbirine bağlı olarak yönetilmekte ve bir tek amaçları vardır, o da hayatta kalmaktır. İstasyonlarda nüfus kontrolünü sağlamak amacıyla acımasız uygulamalar söz konusudur.

Liderler geleceklerini koruma adına 100 genç mahkumu yaşanabilir olup olmadığını anlamak amacıyla Dünya’ya gönderirler. Bu insanların nükleer kıyametten sonra Dünya’ya ilk gelişleridir. Bu gençler arasında sağlık memuru Clarke, gözü pek Finn, Başkanın oğlu Wells, Bellamy ve Octavis adında kardeşler de vardır. Bunlar arasında daha Dünya’ya iner inmez liderlik çatışmaları, sürtüşme ve gruplaşmalar başlamıştır. Ancak hiç bilmedikleri bu Dünya’da yaşamlarını sürdürebilmek için birlik olmaları gerekmektedir.

 

14- Orphan Black – IMDb: 8,4 (2013 – …)

Black yetimdir ve Sarah adıyla güç şartlara adapte olabilen kılık değiştirmiş biridir. Kadının birinin intihar etmesinden sonra, intihar eden kişinin kendisine çok benzediğini fark etmiştir. İntihar eden kadının yerine geçip onun hayatını yaşadığında tüm sorunlarından kurtulacağını düşünür. Halbuki oldukça şaşırtıcı bir gizemin içine düşmüştür. İntihar eden kadın ve kendisi birer klondurlar. Bu konuda cevaplar bulmaya çalışırken, bu durumda pek çok insanın varlığından haberdar olur. Bunlar aile fertlerinden şüphelenmeyen, tamamıyla değişik şartlarda yetişmiş olan ancak genetik açıdan aynı insanlardır. Klonların kim ya da kimler tarafından yapıldığını bilmediği halde, bir de klonları birer birer öldüren bir suikastçı vardır ve neden öldürdüğünü de öğrenmek zorundadır.

 

15- Jericho – IMDb: 8,0 (2006 – 2008)

Jericho, Kansas’ta küçük ve huzurlu bir kasabadır. Aniden görülen bir nükleer bulut, kasaba sakinlerini büyük bir kaosun içine doğru sürükler. ABD’nin çok büyük bir bölümü nükleer felaketi yaşamıştır. Jericho sakinleri dünyadan bütünüyle izole haldedirler ve hayatta kalan tek Amerikalılar onlar mıdır merak ederler.

Felaket sonrası bütün enerji ve iletişim durmuştur. Bundan dolayı da Jericho’da psikolojik, sosyal ve fiziksel manada büyük bir karmaşa yaşanmaktadır. Ancak böyle kriz dönemlerinde, bazı insanlar kendilerinde hiç fark etmedikleri bir kuvveti hissederek kahraman haline gelebilirler.

 

16- The Flash – IMDb: 8,2 (2014 – …)

Barry Allen, geçmişte çok büyük bir trajedi yaşamıştır. Central City’de Polis Biriminde bir adli laboratuar asistanı olarak çalışmaktadır. Başına gelen talihsiz bir kaza neticesinde, süper bir hıza sahip olmuştur. Artık kendine Flash adı vermektedir ve kendisini kötü adamları yakalayarak adalete teslim etmeye adamıştır.

 

17- Utopia – IMDb: 8,5 (2013 – …)

Şizofren ve paranoyak olan Mark Dane’in oluşturduğu Ütopya denemeleri, içeriği bakımından takipçilerini görüş ayrılığına iten bir eserdir. Utopya’nın ilk bölümünde, Becky internet üzerinden tanıştığı arkadaşları Ian ve Wilson ile kendilerini sağlık bakanlığına kadar giden gizemli bir komployu çözerken bulmuşlardır. Arkalarında onları takip eden Network topluluğu varken, bu konuda ilerleme sağlamaları, sis perdesini aralamaları çok zor olacaktır.

 

18- Warehouse 13 – IMDb: 7,6 (2009 – …)

ABD Başkanı bir terörist saldırıdan iki gizli servis ajanı tarafından kurtarılır. Bundan sonra her iki ajan da Warehouse 13 (Depo 13) adı verilen gizli bir departmana transfer edilir. Bu gizli depo Güney Dakota’nın çok ıssız ve gizli bir bölgesinde yer almaktadır. Burada devletin ele geçirmiş olduğu bazı garip ve gizemli şeylerin incelemeleri gerçekleştirilmektedir. Bu ajanların görevi de esrarengiz nesneleri bu depoya getirmek ve gizemlerinin çözülmesini sağlamaktır.

 

19- Humans – IMDb: 8,1 (2015 – …)

Sentetik ya da Synth adı verilen çok gelişmiş android robotlar, insanların günlük işlerine yardımcı olması için kullanılmaktadır. Banliyöde yaşmakta olan bir ailenin hayatına da bu androidlerden bir tanesi girmiştir. Belirli bir süre sonra olaylar hiç beklenmedik bir şekilde gelişir ve hayal edilemeyen boyutlara ulaşır.

 

20- The Man in the High Castle – IMDb: 8,1 (2015 – …)

1961’de Philip K. Dick tarafından yazılan ve aynı adlı eserinden uyarlanan bir bilim kurgu dizisidir. Romanda Japonlar ve Almanların II. Dünya savaşını kazandıkları bir Dünya kurgulanmış haldedir.

Japon İmparatorluğu ve Nazi Almanya’sı II. Dünya Savaşından galip ayrılmışlardır. Dünyanın değişik bölgelerinde kukla olarak hükümetler kurmuşlardır. Japonya, ABD’nin bir bölümünü işgal etmiş, İtalya bütün Akdeniz’i ele geçirmiş, SSCB’de tamamen yok edilmiştir. Almanya ve Japonya arasında da soğuk savaş rüzgarları esmeye başlamıştır. Hitler’den sonra liderliği eline alan Bormann Ay, Mars ve Venüs’te koloniler kurdurmuştur.

 

21- 11.22.63 – IMDb: 8,4 (2016)

Dizi, bir zaman yolculuğu hikayesini anlatmaktadır. İngilizce öğretmenliği yapan Jake Epping karakteri dizide merkezde yer almaktadır. Jake, bir restoranın deposunun geçmişe açıldığını fark eder. Zamanda geriye giden Jake, John F. Kennedy suikastını önlemeye çalışacaktır. 8 bölümlük mini dizi olarak çekilen dizi, Stephen King’in aynı adlı romanından uyarlanmıştır.

 

22- Fringe – IMDb: 8,5 (2008 – 2015)

Bütün yolcuları ve mürettebatı ölen, hiçbir hayat belirtisi olmayan bir uçak, Boston’daki Logan Havaalanına inmiştir. Bunun araştırılması için de FBI özel ajanı Olivia Dunham görevlendirilmiştir. Gerçekleştirdikleri araştırmalar sırasında ortağı olan özel ajan John Scott ölümün kıyısına gelmiştir. Bu durum nedeniyle çılgına dönen ajan Dunham, çaresiz bir şekilde yardım edebilecek birini aramaya başlamıştır.

Bu arayışları onu Einstein olarak görülen Walter Bishop’a kadar götürmüştür. Bishop, 17 yıldan bu yana bir akıl hastanesinde yatmaktadır. Ajan Dunham, ona ulaşabilmek için Bishop’un asi oğlu Peter’ı ikna etmek zorundadır. Ajan Dunham, Walter Bishop ve Peter, zaman içinde uçakta yaşanan durumun çok daha fazla şok edici ve büyük bir gerçeğin küçük bir parçası olduğunu keşfedeceklerdir.

 

23- Black Mirror – IMDb: 8,8 (2011 – …)

Her biri üç bölümden meydana gelen 2 sezonluk bir bilim kurgu dizisidir. Özel olarak çekilen Noel bölümüyle toplam 7 bölümdür. İngiltere yapımı olan dizinin her bölümünde değişik bir hikaye, değişik oyuncular ve değişik yönetmenler yer almaktadır. Dizinin yazarı Charlie Broker, izleyenleri emniyeti olmayan bir dünyaya sürüklemekte, farklı gerçekliklerin ve şimdiye dek düşünülmeyen açmazlıkların var olduğu bir dünyaya taşımaktadır. Temelinde gerçeklikten uzak olmayan gerçeküstü bir dünya yaratmıştır.

24- Lost in space  IMDb: 8,8 (2011 – …)

Günümüzden 30 yıl sonra insanlık çok ilerlemiştir ve uzayda başka gezegenlerde kolonileşme yolunda ilerlemektedir, bunun için alpha ceantaury adında bir gezegende yeni bir hayat kurmak üzere dev bir uzay gemisi inşa edilmiştir, sadece en seçkinlerin girebileceği bu gemide iyi niyetli insanlar olduğu gibi kötü niyetli kişilerde bulunmaktadır. Direnç adındaki bu uzay gemisi, uzaylılar tarafından saldırıya uğrar ve bilmedikleri bir gezegene düşerler, burada ise beklenmedik sürprizlerle karşılaşacak olan robinson ailesi, bir çok tehlikeyle karşı karşıya kalacaklar. Ailenin will ismindeki üyesi ise, uzaylı bir robotla tanışacak, ve beklenmedik gelişmeler yaşanacak, 2018 yılında yayına giren ve orjinal netflix dizisi olan bu dizinin şu an için sadece 1 sezon ve 10 bölümü bulunmaktadır, dizinin final sahnesine bakılacak olursa 2. sezon kesinlikle çekilecek gibi görünüyor, bilim kurgu hayranıysanız eğer kesinlikle kaçırmamanızı tavsiye edeceğim dizilerden, her bölümde sürükleyici ve merak uyandıran sahneleriyle sizi ekrana kilitleyecek.

Arkadaşlar listede olmayan ve eklenmesini istediğiniz dizileri lütfen yorum bölümünden iletin, teşekkürler.

Her Saniyesi Aksiyon dolu Nefes kesen 73 aksiyon filmi önerisi

3 Comments

  1. UzkaAlmty
  2. abc