Bilim Kurgu Filmleri Sevenler İçin 29 Süper Ötesi Bilim Kurgu Konulu Film

Bilim kurgu sevenler için hazırladığımız  bu listede, aksiyon, heyecan romantizm ve bilim kurguda tavan yapmış, izleyenlere beyin fırtınası yaşatacak birbirinden eşsiz, süper ötesi İMDb puanı yüksek bilim kurgu temalı filmleri listeledik, detaylar listenin devamında.

Sinemaseverlerin büyük bir ilgiyle ve merakla seyrettiği film türlerinden biri olan bilim kurgu, insanları bu dünyadan alıp başka dünyalara götürmekte, aklın sınırlarını zorlamaktadır. Listemizde de bu tür bilim kurgu filmlerini sıralamaya çalıştık. Sıralama IMDb puanlarına göredir. İşte, izleyeni farklı dünyalara götüren izledikçe beyin fırtınası yaşatan 29  tane bilim kurgu filmi;

1- The Jacket / Çıldırış – IMDb: 7,1 ( 2005 )

Jack, kendine geldiği zaman bir akıl hastanesinde olduğunu görür ve bir polisi öldürmekle suçlanıyordur. Yaşanan olayla alakalı bir şey hatırlamamaktadır ve ona deneysel bazı ilaçlar veren, durumunu daha da çıkmaza sokan Dr. Becker’ın hastası durumundadır. Jack, gerçek ve düşler arasında gidip gelmektedir. Hatıralarında Jackie adlı bir kızla tanışmış olduğunu ve geceyi de onunla geçirdiğini görmektedir. Belki de kurtuluşu bu kadının elindedir, belki de rüyalarında gördüğü gibi 4 gün içinde yaşamını yitirecek midir?

2- Melancholia / Melankoli – IMDb: 7,1 ( 2011 )

Lars Von Trier, filmi dünyanın sonunda başlıyor şeklinde nitelendirmiştir. Filmin konusu ile ilgili bilgi verebilirim, ancak nasıl ve niye yaptığımı söyleyemem diye de ekliyor. Konusuyla ilgili ise; Bir düğün ve melankoli var. İki kız kardeşin yaşadığı psikolojik bir felaketi anlatıyor. Melankolik olan kardeş bir kaya gibi sakin, ama karanlık dünyasına eğildiğinizde kaderini bekleyen biri gibi davranmaktadır. Diğer kız kardeş ise, zamanla daha çok panik yapmaktadır.

3- Artificial Intelligence: AI / Yapay Zeka – IMDb: 7,1 ( 2001 )

Gelecekte insanlar, yeryüzünün büyük bir kısmının sular altında kaldığı bir dönemde yaşmaktadır. Hayatlarını kolaylaştırmak için de yapay zekalı robotlar üretmişlerdir. David, adı verilen bu yapay zekalardan biri tam manasıyla bir insan gibi donatılmıştır. Sevg ve sevmek için programlanan David, çocukları hasta olduğundan dolayı dondurulmuş olan bir aileye deneme amaçlı evlatlık olarak verilmiştir.

4- Los Cronocrimenes / Suç Zamanı – IMDb: 7,2 ( 2007 )

Kendi halinde yaşamakta olan Hector, karısıyla birlikte yeni evlerine taşınırlar. Dürbünüyle etrafı seyrederken, ormanda çıplak halde yatmış olan bir kız görür. Kızın olduğu yere gider, ancak suratı pembe bir bandajla kapalı olan bir adam arkasından ona saldırır. Adamla Hector arasında bir kovalamaca yaşanır. Kovalamaca sırasında Hector, zamanı bir saat geçmişe götürebilecek bir makinenin yanına gelmiştir. Zaman makinesinin bulundun yerdeki adam, Hector’a asla kendisiyle karşılaşmamasını, eğer bu olursa onun da zaman makinesine girmesi gerektiğini belirtmiştir. İşte, bundan sonra işler tam anlamıyla sarpa saracaktır.

5- Cube / Küp – IMDb: 7,3 ( 1997 )

Kendilerine geldiklerinde oldukça garip bir yerde olduklarını gören 6 kişi, bulundukları yerin iç içe geçmiş küp şeklinde odacıklardan oluştuğunu ve bir hapishaneye benzediğini anlarlar. Buradan kurtulabilmek için birlikte hareket etmeleri ve karşılarına çıkacak olan ölümcül tuzaklardan kurtulmaları gerekmektedir. Karakterleri birbirinden farklı olan bu altı kişi için, korkuyu hissettikleri bu yerde bunu başarabilmeleri kolay olmayacaktır.

6- The Fountain / Kaynak – IMDb: 7,3 ( 2006 )

Film, üç değişik zamanda, sevdiği kadının hayatını kurtarmak için girdiği bin yıllık bir serüveni konu edinmektedir. Tomas, 15. Yüzyılda İspanya’da yaşamaktadır ve efsanevi ölümsüzlük çeşmesini aramaktadır. Günümüz zaman diliminde Tommy Creo adında bir bilim insanı ise, kanser yüzünden ölümle pençeleşen karısı İzzy’nin yaşamını kurtarabilmek için bir tedavi yöntemi bulmaya çalışmaktadır. 25. Yüzyılda ise, bir astronot olan Tom, uzayda gerçekleştirdiği gezilerde onu çok rahatsız eden olayların gerçek yüzünü keşfeder. Bu üç adamın yaşadıkları, tek ve ortak bir gerçeğe çıkmaktadır.

7- Contact / Mesaj – IMDb: 7,4 ( 1997 )

Bir astronom olan Dr. Arroway, bir gece çalışırken Vega yıldızından gelmekte olan bir sinyal keşfetmiştir. Bu keşif tüm dünyayı ayağa kaldırır. Vega’dan gelen sinyaller incelenmeye başlandığında ise, tuhaf bir şekilde teknolojik bir aracın yapım planlarını vermektedir. Bu planlar, bir Truva atı mı yoksa diğer gezegen veya galaksilere yolculuk yapmayı sağlayacak bir makine mi? İşte tüm bu soruların cevabını bulmak için, hükümet planlardaki aracın yapımına karar vermiştir.

8- K-Pax – IMDb: 7,4 ( 2001 )

Adının Prot olduğunu ve K-Pax adındaki bir gezegenden dünyaya geldiğini iddia eden esrarengiz bir adam, kontrollerden geçirilmek üzere bir sağlık merkezine yatırılır. İlaç tedavisini istemediği için psikiyatrist Mark Powell’a yollanır. Anlattıkları şeylerle psikiyatristi de etkileyen Prot adlı adam, Dünya’dan bin ışık yılı uzaklıktaki gezegenindeki yaşamı tasvir ederken, bir tür duyusal ve duygusal uyanışa neden olacaktır.

9- The Abyss / Derinlik Sarhoşluğu – IMDb: 7,6 ( 1989 )

ABD ordusuna ait bir nükleer denizaltı, bilinmeyen bir düşman tarafından saldırıya uğramış ve denizin derinliklerine gömülmüştür. ABD donanması, denizaltının battığı yerin yakınındaki bir petrol istasyonundan yaşanan olayın nedenini araştırmalarını ister. Onlara yardımcı olmaları için de özel bir tim ve teknolojik bir araştırma denizaltısı yollarlar. Yapılan araştırmalar sonucunda, yaşanan olayın dünya dışı varlıkların saldırısı sonucunda olabileceğini düşünmektedirler. Ancak araştırmaların ilerlemesi için, Abyss olarak adlandırılan derin su altı kanyonuna girilmesi gerekmektedir.

10- Paprika – IMDb: 7,7 ( 2006 )

Herkesin birbirinin düşünü download edebildiği bir dünya… Terapistlerin, ilgilendikleri hastaların düşlerine girmesine imkan veren bir makine çalınır ve dünyada büyük bir karmaşaya neden olur. Çünkü insanların tüm düşleri ortaya dökülebilir, gerçekle düş arasındaki sınır kalkabilir ve dünyaya büyük bir kaos hakim olabilir. Tüm bu karışıklığı düzeltebilecek ve tehdit olmaktan çıkarabilecek kişi, genç bir terapist olan Paprika’dır.

11- Predator / Av – IMDb: 7,8 ( 1987 )

Dutch lakaplı Binbaşı Alan Schaefer ve komanda askerleri özel bir arama kurtarma timidir. Orta Amerika’daki sık ormanlarda gerillaların elinde bulunan rehineleri kurtarmakla görevlendirilmişlerdir. Görev yerine gider gitmez, anlam veremedikleri bazı olaylarla karşılaşırlar. Daha önceden göreve gönderilmiş olan askerlerin cesetlerini bulurlar. Bu cesetlerin derilerinin yüzüldüğünü, tuhaf çatışma izlerini görürler. Ayrıca ormandan tuhaf bazı sesler de gelmektedir. Kısa sürede verilen bu görevin düzmece bir görev olduğunu anlarlar, ancak artık çok geçtir.

12- Dark City / Karanlık Şehir – IMDb: 7,8 ( 1998 )

Bir otel adasında gözlerini açan John Mourdoch, işlenen bir dizi cinayetin zanlısı olarak aranmakta olduğunu öğrenmiştir. John hiçbir şey hatırlamıyordur. Onu yakalamak isteyenler arasında polislerin yanı sıra, gizemli yabancılar da bulunmaktadır. Kaçarken, diğer yandan da kişiliğinde hissettiği karmaşık sırrı da çözmeye çalışmaktadır. Ama bazı sırlar var ki, ölümcül olabilmektedir.

13- Gattaca – IMDb: 7,8 ( 2015 )

Genetik mühendisliği 21. Yüzyılda büyük bir gelişim göstermiş ve bilimsel anlamda kusursuz denebilecek insanlar yaratılmaya başlanmıştır. Özel olarak geliştirilen bu süper insanlar yüzünden, doğal yollardan doğan insanların işsiz kalma ve ikinci plana itilmeleri gibi sorunları olmaktadır. Bu normal insanlardan biri de astronot adayı olan Vincent’tir. Gattaca şirketine bir temizlikçi olarak işe girebilecekken, komada olan bir atletin kan örneğini ve kimliğini alıp şirkette oldukça iyi bir pozisyonda işe girmiştir. Ancak, Gattaca’da işlenen bir cinayet, dedektiflerin dikkatini bir anda Vincent’in üzerine çekmiştir.

14- Ex Machina – IMDb: 7,8 ( 2015 )

Önde gelen bir internet şirketinde yazılımcı olarak çalışan Caleb, bir gün şirket içindeki bir yarışmayı kazanır. Yarışmanın ödülü ise, herkesten uzakta dağlarda hayatını sürdüren şirketin CEO’su Nathan’ın ormandaki evinde bir haftalığına misafir olmaktır. Caleb yarışmayı kazanmıştır, ancak bilmediği şeyler vardır. Ödülüne gittiğinde, Ava adında dünyanın ilk tamamlanmış yapay zekalı robotu ile ilişki kurma deneyine katılması gerekmektedir.

15- Mr. Nobody / Bay Hiç Kimse – IMDb: 7,9 ( 2009 )

Yıl 2092… Bay Hiç Kimse de dünya üzerinde hayatta kalan son ölümlüdür. Bu kişi 117 yaşındaki Nemo adında biridir. Ölüm döşeğindedir ve kendini çocukken bir peronda beklerken görür. Perondaki tren kalkmaya hazırlanmaktadır, fakat o annesiyle mi gitmeli, yoksa babasıyla mı kalmalıdır? Vereceği karar, sonsuz olasılığı da beraberinde getirecektir.

16- Children of Men / Son Umut – IMDb: 7,9 ( 2006 )

Yıl 2027 ve dünyada nedeni bilinmeyen birçok olay yaşanmaktadır. Dünyaya gelen en son bebeğin üzerinden tam 19 yıl geçmiştir. Kısaca insanlık, üreyememekte ve sonunun gelmesiyle karşı karşıya kalmıştır. Bu durum, ülkelerin politikalarını da etkilemekte, olayların akışına ayak uydurmaktadır. Ancak bunun yanı sıra, yaşanan durumun sebeplerinin neler olduğunu anlamaya ve soruna çözüm bulmaya çalışan insanlar da vardır.

17- Ant Man / Karınca Adam – IMDb: 8,0 ( 2015 )

Son yaptığı deneylerle maddelerin boyutlarını değiştirmeyi keşfeden Biyokimyacı Dr. Hank Pym, keşfini ilk önce kendi üstünde dener. Yine kendisinin geliştirdiği araçlar sayesinde böceklerle iletişime geçebilmektedir. Buluşu olan özel kıyafeti giyerek, kötülerle savaşması için Scott Lang adında birini seçer. Artık, bu kıyafetle elde ettikleri olağanüstü güçleri sayesinde, dünyayı kötülerden kurtarma mücadelesine girerler.

18- Moon / Ay – IMDb: 8,0 ( 2009 )

Lunar Indutries’te çalışan astronot Sam Bell, üç yıldan bu yana Ay’da işletilen enerji merkezinde, temel enerji kaynağını çıkarmakta ve dünyaya göndermektedir. Tek başına Ay’da çalışmaya devam eden Sam Bell, uydu bağlantısında sorun çıkması üzerine dünyayla olan iletişimi kesilir. Bu noktadan başlayarak da onu zorlu günler bekleyecektir.

19- District 9 / Yasak Bölge 9 – IMDb: 8,0 ( 2009 )

Uzaylılar tam 30 yıl önce dünyayla iletişime geçmiştir. İnsanlık, uzaylılardan bir saldırı bekledikleri gibi, çok büyük bir teknolojik gelişmenin de gelebileceğini beklemişlerdir. Ancak bu düşüncelerin hiçbiri gerçekleşmemiştir. Tam tersine, gezegenlerinde yaşamaları güçleşen bu uzaylılar dünyaya sığınmak için gelmişlerdir. Dünyadaki bütün devletler ne yapacaklarını düşünürken, Güney Afrika’da District 9 adı verilen bir bölgeye yerleştirilirler. Ancak insanların, uzaylıların dünyada olmaları dolayısıyla sabırları tükenmektedir.

20- Twelve Monkeys / 12 Maymun – IMDb: 8,1 ( 1995 )

1997’de yayılan bir virüs nedeniyle 5 milyar insan hayatını kaybetmiştir. Kurtulan az sayıdaki insan ise, yer altına çekilerek virüsten korunabilmiştir. Virüsten kurtulan insanlar, bu virüse çözüm bulabilmek amacıyla zaman makinesi icat ederler. Zaman makinesi test aşamasındadır, ancak mahkumlar arasındaki James Cole’u denemelerde kullanmaya karar verirler. Cole, ilk denemede başka bir tarihe gitmiş, ikinci denemede başarı sağlanarak doğru zamana yollanmıştır. Cole, 1990 tarihinde bir akıl hastanesine gönderilir.

21- Donnie Darko – IMDb: 8,1 ( 2001 )

Donnie Darko adlı 16 yaşındaki genç çocuk, gerçeklik payı olmayan bir takım görüntüler görmektedir. 80’li yılların sonunda geçen bu hikayede Donnie, sıkılıkla tavşan kostümü giymiş bir adam görmektedir. Uyum sorunu olan Darko, etrafının söylediklerine kulağını tıkayıp, bu esrarengiz misafirin peşinden gider.

22- The Thing / Şey – IMDb: 8,2 ( 1982 )

Bir grup bilim insanı, Antartika’da araştırmalar yapmaktadır. Tuhaf bazı ölümlerle karşılaştıklarında ilk başlarda bunun nedenini anlayamazlar. Ancak kısa süre sonra, insanın tüylerini ürperten gerçeği göreceklerdir. Bu gerçek; öldürdüğü insanların şekline girebilen uzaylı bir yaratıktır. Bu insanlar için, gerilim ve korku ile dopdolu zamanlar başlamıştır artık.

23- Blade Runner / Bıçak Sırtı – IMDb: 8,2 ( 1982 )

Uzayda bir madende çalıştırılan androidler, buradan kaçıp dünyaya gelirler ve rehine alırlar. Bu androidleri bulup yok etme görevi ise Rick Deckard’a verilmiştir. Kaçak androidleri bulmak hiç de kolay değildir, çünkü bu androidleri insandan ayırmak neredeyse imkansızdır. Rick, yaptığı araştırmalarda bu insan görünümlü androidleri üreten Tyrell Corporation ile ilgili bazı gizli bilgileri de ele geçirecektir.

24- 2001: A Space Odyssey / 2001: Bir Uzay Macerası – IMDb: 8,3 ( 1968 )

Afrika’nın acımasız çöllerinden birinde, bir grup primat kavga etmektedir. Birden bire bir siyah taş belirir ve bu maymun insanlardan birini açıklanamayan bir biçimde etkiler. Bunun sonrasında da primat, eline almış olduğu bir kemiği silah gibi kullanmaya başlar. İnsanların ataları ilk aleti icat etmişlerdir. 2001 yılında, önceki anlatılan sahneden yaklaşık 4 milyon yıl sonra bir uzay gemisi, ay yüzeyinden gelmekte olan sinyali takip ederek aynı siyah taşı bulurlar. Sinyaller Jüpiter gezegenine gidiyordur.

25- Back to the Future / Geleceğe Dönüş serisi – IMDb: 8,5 ( 1985 – 1990 )

18 yaşındaki Marty McFly, sıradan Amerikan gençlerinden biridir. Çılgın bir profesörün icat ettiği plütonyum ile çalışan otomobil şeklindeki zaman makinesiyle 1950’li yıllara yolculuk eder. Zaman içinde yaptığı bu yolculukta, Marty’nin geriye dönebilmesi için halletmek zorunda olduğu büyük öneme sahip bir şey vardır. Yapması gereken şey; Gelecekte bırakmış olduğu anne ve babasını tanıştırmak, her ne pahasına olursa olsun birbirlerine yeniden aşık olmalarını sağlamak.

26- Alien / Yaratık – IMDb: 8,5 ( 1979 )

Bir kargo gemisi olan Nostromo, aldığı görevi yerine getirmiştir. Gemide beş erkek, iki kadın ve bir de kedi yolculukları sırasında özel kabinlerinde uyumaktadır. Geminin bilgisayarının, yakındaki bir gezegende yabancı bir yaşam türü belirlemesi üzerine tüm mürettebat uyandırılır.

27- Interstellar / Yıldızlararası – IMDb: 8,7 ( 2014 )

Yakın bir gelecekte dünyadaki yaşam, iklim değişiklikleri ve kuraklık yüzünden tümüyle tehlike altına girmiştir. Kısaca insan ırkı yok olmanın eşiğindedir. Bu sırada bilim adamlarının yeni keşfettiği bir solucan deliği, insanlığın kurtuluşu için umut aşılamıştır. Bu solucan deliğinden geçerek, şimdiye dek insanların ulaşamadığı yerlere gitmek, oralarda insanların yaşayabilecekleri yeni ve yaşanabilir gezegenler bulmak için bir grup astronot kaşif görevlendirilir. Kaşifler, gidecekleri yerde geçirdikleri 1 saatin 7 yıla bedel olduğunu bilerek, cesurca davranıp hızlı hareket etmek durumundadırlar.

28- The Matrix – IMDb: 8,7 ( 1999 )

Thomas Anderson adndaki genç bir adam, oldukça saygın bir yazılım şirketinde görev yapmaktadır. İşten çıktıktan sonra, geceleri Neo takma adıyla başka programları kırmakta ve Matrix’i araştırmaktadır. Bir süre sonra esrarengiz bir biçimde Trinity ve Morpheus ile tanışır. İçinde bulunduğu dünyanın kendi beyninde oluşturulan bir simülasyon olduğu gerçeğini anlatırlar. Daha sonra Neo’yu oradan kurtarıp gerçek dünyaya alırlar ve Morpheus’un ekibine alınır. Gerçek dünyada ilk nefeslerini alan Neo, yeniden simülasyona girer ve Matrix’in ne olduğunu kavrar. Matrix’ten kurtarılmasının sebebini öğrendikten sonra, içinde bulunduğu çevreyi ve olayları anlamaya çalışacaktır.

29- Inception / Başlangıç – IMDb: 8,8 ( 2010 )

Oldukça yetenekli bir hırsız olan Dom Cobb’un uzmanlığı, zihinlerin en savunmasız kaldı rüya görme anında, insanın bilinçaltına girip derinliklerinde bulunan sırları alıp çalmaktır. Bu sıra dışı yeteneği sayesinde Cobb, kurumsal casusluk dünyasında aranan biri haline gelmiştir. Fakat bu durum, onu uluslar arası bir kaçak haline de sokmuş, sevdiği ve değer verdiği her şeyine mal olmuştur.

İçinde olduğu bu durumdan kurtulması için ona bir şans verilmiştir. Hayatını ve sevdiklerini geri kazanabilmesi için son bir iş yapması gerekmektedir. Şayet, imkansız başlangıcı tamamlamayı başarabilirse… Dikkatlice yapılan planlar ve uzmanlıkları, onları önceden hareketlerini tahmin edebilen tehlikeli bir düşmandan koruyamayacaktır. Bu düşmanın gelişini yalnızca Cobb görebilmektedir.

hacklink hacklink al hacklink hacklink al viagra krem sunucu guvenligii seo sunucu bypass ilginc bilgilere free hosting