Cilt Bakımı İçin En İyi Dört Vitamin

En çok merak edilen konular arasında gelen cilt için vitamin önerileri sorusunu sizler için araştırdık, işte elde ettiğimiz bilgiler ve detaylar. Sağlığımızın iyi olması için, cildimize de bakmak gerekmektedir. Zira cilt, insan vücudunda yer alan en büyük organdır. Sağlık alanında profesyonel olan kişiler, cildin sağlıklı olması için öncelikle güneşin zararlı ışınları olan UV’ye fazla maruz kalmamak ve eğer bu ışınlara maruz kalınmışsa da güneş kremi kullanmak olduğunu söylemişlerdir. Bunun yanı sıra güneş ışınlarına kesinlikle zararlıdır da diyemeyiz. Gün içerisinde 10 – 15 dakika kadar güneş ışığından faydalanmak, cildin ihtiyacı olan D vitamini için yeterli olacaktır. C, E ve K vitaminlerinin yanı sıra D vitamini de cildimizin için en iyi vitaminler arasında yer almaktadır.

Eğer cildiniz yeteri kadar vitamin alırsa, daha sağlıklı ve genç görünecektir. Yeterli vitamin alındığı takdirde ciltte oluşabilecek koyu renkli lekeler, kızarıklık, kuruluk ya da kırışıklıklar önemli oranda azalacaktır. Zorunlu cilt vitaminleri cilt bakım ürünleri şeklinde bulunuyor olsa da takviye vitamin formunda da mevcutturlar.

D Vitamini 

Cildimiz, güneş ışığını absorbe ettiği zaman D vitamini sentezlenecektir. Güneş ışığına maruz kalındığında vücudumuzdaki D vitamini öncülleri kendini vitamine dönüştürecektir. Vitamine dönüşümün ardından, bu vitamin karaciğer ve böbreklere ardından da vücudun her yerine yayılır. Bu yayılma cildimizi kapsamaktadır. Bu sayede D vitamini cildimizin yapısında önemli rol oynayarak sedef hastalığı gibi hastalıkları bile tedavi edebilir.

Calcitriol ise, doğal yollarla üretilen ve insan yapımı olan D vitamini çeşitlerindendir. Bu vitamin özellikle sedef hastalığının tedavisinde etkin bir şekilde kullanılmaktadır. 2009 yılında bu alan üzerine bir çalışma yapılmış ve Calcitriol kullanan hastaların derilerindeki  iltihapların azaldığına rastlanılmıştır.

Gün içerisinde en az 10 dakika güneş ışığı alımı ile birlikte yoğurt, portakal, kahvaltılık tahıllar gibi takviye yiyecekler ve somon, morina ve tuna balıkları gibi doğal D vitamini içeren yiyeceklerin tüketilmesi ile vücudun gereksinim duyduğu D vitamini ihtiyacını karşılayabilirsiniz.

 C Vitamini

Cildin en iç tabakası olan dermisin ve cildin en dış tabakası olan epidermiste çok yüksek seviyelerde C vitamini bulunmaktadır. Antioksidan özellikleri sayesinde kanserle savaşan ve vücutta kolajen üretimini sağladığı için cildin sağlıklı olmasına katkı sağlar. Bundan dolayı da, yaşlanma karşıtı cilt bakım ürünlerinin vazgeçilmezleri arasında C vitamini bir bileşen olarak kullanılır.

Eğer ağızdan C vitamini alınırsa, güneş ışığının zararlı etkilerini azaltmak için kullanılan güneş kremlerinin etkinliğini artırmış oluruz. Bu sayede vücutta oluşan yaraların iyileşme süreleri de kısalır ve hasarlı hücrelerin çabuk iyileşmesini sağlar. Tüm bunların yanı sıra yaşlanma belirtileri de C vitamini sayesinde yok olacaktır. Çünkü C vitamininin en önemli görevlerinden birisi de doğal kollajen sentezlenmesinde oynadığı roldür. Eğer cilt bir şekilde hasar almışsa, bu hasarların kısa bir sürede iyileşmesine yardımcı olur ve kırışıklık oluşmasını engeller. Eğer yeteri kadar C vitamini tüketilirse cildinizin kurumasını da önlemiş olursunuz.

C vitamini, genellikle reçetesiz olarak satılabildiği ve neredeyse tüm yiyeceklerde bulunduğu için insanlarda pek bir eksikliğine rastlanılmaz ya da çok nadir rastlanılır. Günlük C vitamini miktarının 1000 mg olması gerekmektedir. Portakal, turunçgil, ıspanak ya da brokoli gibi yiyecekleri tüketebilir, doktorunuzun vermiş olduğu C vitamini takviyelerini uygulayarak vücudunuz ihtiyaç duyduğu C vitaminini karşılayabilirsiniz.

E Vitamini

Yine C vitamine gibi E vitamini de bir antioksidan özelliğine sahiptir. Cilt bakımındaki grevi ise; güneş hasarlarına karşı cildin korunmasını sağlamaktır. Eğer cilde E vitamini uygulanırsa, güneşten gelen zararlı UV ışınları absorbe edilmiş olur. Böylelikle, bundan kaynaklı olan koyu renkli lekeler ve kırışık oluşumunun da önüne geçebilirsiniz.

E vitamini, cildimizin gözeneklerinde yayılmış olan ve yağlı bir kalıntı şeklindeki sebum yolu ile üretilmektedir. Uygun koşullarda bu sebum, cildin kurumasını önler. Eğer cilt kuru ise, sebum E vitamini üreterek bu eksikliği giderir. Bunlarla birlikte ciltte oluşan iltihapların tedavisinde de E vitamini yardımcı olacaktır.

Yetişkin bir kişi, günlük ortalama 15 mg E vitamini tüketmelidir. Vücudun E vitaminini karşılayabilmesi adına, fındık, badem yada ay çekirdeği tüketilebilir veya E vitamini takviyesi alınabilir.

K Vitamini

Bu vitamin ise cildin yaralanması halinde kanın pıhtılaşmasını sağlar. Yine K vitamininin ana görevleri arasında vücutta oluşan yara izleri, koyu renkli lekeler ve göz altında oluşan halkaların azaltılmasına yardımcı olmaktır.

K vitamini, genel olarak tüm cilt bakım kremlerinde bulunmaktadır. Özellikle tıbbi bir ameliyat geçiren hastalarda K vitamini içeren kremler kullanılmaktadır. Çünkü ameliyatın hemen ardından vücutta şişme ya da morarma olabilir. Bunların daha kısa sürede geçmesine yardımcı olur.

Böylelikle cildin iyileşme süreci hızlanmış olur. K vitamini ihtiyacınızı ise ıspanak, lahana, marul ya da taze fasulye tüketerek karşılayabilirsiniz.

Vitaminler, vücudumuzun fonksiyonlarının sağlıklı bir şekilde yerine getirilebilmesi için gereklidir. Vitamin eksikliği gibi durumlarda çok farklı hastalıklar baş gösterebilir. C ve E vitaminleri, güneşten gelen zararlı ışınlardan vücudu koruduğu için, bu vitaminlerin eksikliği durumlarında cilt hasarları ve kanser gibi riskler oluşabilir. Vitaminlerin eksik olup olmadığını tespit edebilmek için kan testi yapılmaktadır. Vitaminlerin aşırı tüketilmesi durumları da vücutta olumsuz etkiler gösterebileceğinden, takviye vitaminleri doktor kontrolünde almak gerekir.