Dünyaca Ünlü Anzer Balı Neye İyi Gelir, Faydaları Nelerdir?

Dünyaca ünlü organik anzer balı, rize ilinin ikiz dere ilçesinde ballıköy yaylasında ve çiçekli köyü yaylasında büyük bir özen ve özveriyle üretilir, burada üretilen bal miktarı kısıtlıdır, bu nedenle anzer balı kooparatifi yetkilileri bu balı öncelikli olarak hastalara göndermektedir.

Doğal antibiyotik özelliklere sahip anzer balının bir çok derde deva olduğu söylenir. Peki, anzer balının faydaları nelerdir ve nasıl tüketilmesi gerekir. İşte anzer balına dair merak ettiğiniz bilgiler…

Türkiye’de sadece Rize’nin Anzer yaylasında üretimi yapılabilen ve adını bu yayladan alan anzer balı, kış aylarındaki soğuk havalara bağlı olan hastalıklarla mücadele etmek  için tüketilen bir bal çeşididir. Doğal bir antibiyotik olan bu bal, arıların sadece orada yetişen çiçeklerden topladıkları bal özleri ile üretilmesinden dolayı dünya genelinde de endemik olarak nitelendirilir. Ülkemizde üretilen ve tam bir şifa kaynağı olan anzer balını günde bir yemek kaşığı tüketerek vücudunuzdaki hastalıklara bağlı mikropları temizleyebilirsiniz.

Anzer balının kendine has özellikleri nedeniyle faydaları saymakla bitmiyor!

–  Bu balın içerisindeki fenolik sayesinde, hastalıklara karşı tam bir antioksidan görevi görmektedir. Günde bir yemek kaşığı anzer balı vücudun bağışıklık sistemini güçlendiriyor ve özellikle kış aylarında hasta olmamamızı sağlıyor.

 – Ağız içerisinde oluşan yaralara iyi geldiği gibi tıbbi operasyon neticesinde vücutta meydana gelen ameliyat izlerinin de çok çabuk iyileşmesini sağlıyor.

– Solunun yolunda enfeksiyonundan kaynaklı iltihaplanmaları kurutup iyileşmesine yardımcı oluyor.

– Anzer balı, antibakteriyel özelliğinden dolayı kanda bulunan mikropları yok ediyor. Kandaki oluşan mikroplarla savaşarak damar tıkanıklığını da zamanla temizliyor.

  Anzer balını günde bir yemek kaşığı tüketerek kalp krizi, felç ve birçok hastalığa yakalanma ihtimalinizi düşürebilir bunun yanı sıra gün içerisinde yorgun ve bitkin bir görüntü vermek yerine zinde bir vücuda sahip olabilirsiniz.

 Kış mevsiminde hastalanmamak için insan vücudu pek çok vitamine ihtiyaç duyuyor. Bunlardan en önemlisi de malumunuz C vitaminidir. Anzer balı ise, içinde bulunan  C vitamini, kalsiyum ve potasyum sayesinde vücudunuzdaki halsizlik ve yorgunluk hissinizi ortadan kaldırıyor.

 Yine anzer balı, metabolizmayı çalıştırıp sindirime yardımcı oluyor. Aynı zamanda mide hastalıklarına da çok iyi geliyor. İştahsızlık, yemek yemekte sıkıntı yaşayanlar, yemekten yarım saat önce anzer balını tükettiğinde bu problemi yaşama olasılığı azalıyor.

 Bağırsaklardaki rahatsızlıklarla birlikte ishal problemini de zamanla yenmenize yardımcı oluyor.

– Anzer balının antioksidan özelliği sayesinde cilt problemleri, ciltte oluşan yaraların çabuk iyileşmesini sağlıyor. Ayrıca vücudumuzdaki hücreleri yenileyerek oluşan sivilce lekelerini de ortadan kaldırıyor.

  Düzenli tüketilmesi durumunda saç dökülmelerini de maksimum oranda azalttığı söylenebilir.

Anzer balını değerli kılan, zengin çiçek florası ile dünyanın hiç bir yerinde bulunmayan bazı çiçek türleride sadece anzer yaylasında yetişmektedir, bu nedenle anzer yaylasında doğal bir ortamda hiç bir katkı maddesi olmadan üretilen ballar şifa dağıtmaktadır.

Anzer balı sabahları kahvaltıda ekmeğe sürülerek yenilen bir bal türü değildir, sabahları aç karnına olmak şartıyla, büyükler için 1 çorba kaşığı ve çocuklar için 1 tatlı kaşığı olacak şekilde tüketilir. Uzmanlar 3 yaşından küçük bebekler için bal verilmesini uygun görmüyorlar bu nedenle bebeklere 3 yaşından önce bal vermeyiniz. Ancak anzer balı kooparatifi resmi sitesinde küçük bebeklere de 1 çay kaşığı verilmesi gerektiği yazıyor, bu durum anzer balına özel bir durum olabilir bu nedenle bir uzmana danışmadan küçük bebeklere verilmesini önermiyoruz.

Anzer balını alırken dikkat etmeniz gereken noktalardan biri de nereden aldığınızdır, bunun için kurulmuş bir kooparatif bulunmakta ve her yıl hacattepe üniversitesinde bu ballar analiz ediliğ mühürleniyor ve tüketiciye en güvenli bir şekilde gönderiliyor, bir çok yerde anzer balı olarak satılan ürünlerin gerçekliği tartışmalıdır, bunu bizzat anzer balı kooparatifi yetkilileri söylüyor ve başka yerden alınmaması konusunda uyarıyorlar.

Anzer balı nasıl ve nereden alınır nasıl tahlil ediliyor işte cevapları.

Anzer balının 2018 ve 2019 fiyatı

1 kg anzer balı 940 tl

500 gr anzer balı 470 tl

250 gr anzer balı 250 tl olarak belirlendi.

Bunun yanında polen almak isterseniz 400 grr anzer poleni 470 tl dir.