X

Ekmek Yemek Kilo Aldırır mı? Ekmek Yemezsek 1 Ayda Kaç Kilo Verilir?

Bu yazımızda ekmek ile ilgili merak ettiğiniz tüm bilgileri bulabilirsiniz. Acaba ekmek kilo aldırıyor mu, ekmek yemezsek 1 ay içerisinde kaç kilo verilir. Bu soruların cevabı yazımızda.

Eğer insan vücudunda karbonhidrat eksilirse, enerji üretebilmek için yağ değil kaslar erimeye başlayacaktır. Bu durum ise insan sağlığı açısından oldukça tehlikelidir. Peki, hal böyle iken ekmeği tamamen bırakmak doğru olur mu, ekmeğin vücuda faydaları var mı? Eğer zayıflama konusunda ekmeğin rolünü merak ediyorsanız aşağıdaki hususları bilmekte fayda var.

Siz de ekmek olmayan doyma hissine ulaşamayanlardansanız, ekmeği bırakmanız bir hayli zor olacaktır. Belki kilonuz fazla ama ekmek yediğiniz için bu kilolardan kurtulamıyorsunuz. Ekmek kalori açısından zengin olduğu için genel anlamda kilo vermek isteyenlerin tüketmemesi tercih edilir. Eğer kilo vermek istiyorsanız da günlük ekmek tüketiminizi tamamen sıfırlamak yerine minimize etmeniz gerekecektir.

Ekmek Tüketmeden 1 Ay İçerisinde Ne Kadar Zayıflanabilir?

Ekmek, karbonhidrat bakımından oldukça zengin bir yiyecektir. Ekmek tüketimini minimize ederek bir ay içerisinde 4 ya da 5 kilo vermek mümkün. İlk zamanlar ekmeği tamamen bırakmak yerine öğünlerde  bir dilim tüketmek daha doğru olacaktır. Ancak ekmekten alamadığınız karbonhidratı kesinlikle başka besinlerden almanız gerekmektedir. Çünkü az öncede bahsettiğimiz gibi, vücudumuzdaki karbonhidrat miktarı azalınca bu durum doğrudan kasların erimesine neden olmaktadır.

Ekmeği Tamamen Hayatımızdan Çıkarmak Zararlı mıdır?

Ekmek tüketimi kilo almanın başlıca nedeni olarak görüldüğü için bir çok uzman bu konuyu uzun uzun tartışmıştır. Uzmanların bir kısmı ekmekten kesinlikle uzak durulması gerektiğini söylemiş, bir kısmı ise her öğünde 1 dilim ekmeğin tüketilmesi gerektiğini savunmuştur.

Ancak bu tür görüş ayrılıkları insanlarda bir takım soru işaretlerinin oluşmasına neden olmuştur. İnsanlar, ekmeğin faydalı mı zararlı mı olduğuna karar verememişlerdir. Fakat yapılan araştırmalara göre eğer gün içerisinde enerjik bir yapıya sahip olmak isteniyorsa az da olsa ekmeğin tüketilmesi gerektiği sonucuna varılmıştır. Ancak akşam yemeklerinde ekmeği hiç yememek en doğru olanıdır.

Ekmeği Neden Tamamen Hayatımızdan Çıkarmamak Gerekiyor?

İnsan vücudu protein, vitamin ya da mineral gibi besinlere ihtiyaç duymaktadır. Tüm bunlarla birlikte karbonhidrat da insan vücudu açısından oldukça gereklidir. Sınırı aşmamak kaydıyla günlük bir miktar ekmek tüketmenin vücudumuza bir çok faydası bulunuyor. Şimdi ekmeğin faydalarını maddeler halinde sıralayalım:

  • Vücut için gereken karbonhidratın karşılanmasını sağlar.
  • İçerdiği vitamin sayesinde sinir sistemine katkı sağlar.
  • Kandaki şeker seviyesini dengede tutar.
  • Uzun süreli tokluk hissi uyandırır.
  • Çocuk gelişim döneminde ise beyaz ekmek yerine tam buğday ekmeği tüketmelidir.

This post was last modified on 29 Nisan 2019 12:57