En Beğenilen Filmler: Nobel Edebiyat Ödülü Almış yazarların kitaplarından esinlenildi

                                                                                                                                                                                                  Kitaptan uyarlanan bu filmler, Nobel Edebiyat Ödülü almış yazarların kitaplarından esinlenerek yapılmış en çok beğenilen ve izlenen. filmler için okumaya devam edin. Bu listemizde, Nobel Edebiyat Ödülü almış olan yazarların eserlerinden uyarlanan filmleri sizler için derlemeye çalıştık. Bazı filmler yazarların kitapları kadar ilgi görmese de, en beğenilenlerini sıraladık. Sıralamamız, en düşük IMDb puanından en yükseğe doğru yapılmıştır.

1- Adore / Yasak Aşk ( Doris Lessing ) IMDb: 6,2 ( 2013 )

Filmin başrollerinde Robin Wright ile Naomi Watts yer almış. Film, birbirlerinin oğullarına aşık olan iki dostun hikayesini anlatmaktadır. Liz ve Roz, 40’lı yaşlarını geçmiş iki yakın arkadaş ve aynı zamanda komşudurlar. Her ikisi de birbirlerinin sörf yapan ergen çocuklarıyla aşk yaşamaktadırlar. İki yakın arkadaş olan anneler, bu yaşadıklarının yanlış bir şey olduğunu düşünseler de, aşklarından aldıkları keyif ve mutluluk, suçluluk duygularını bastırmaktadır. Bu durum sırlarının ortaya çıkmasına kadar devam edecektir.

2- Love in the Time of Cholera / Kolera Günlerinde Aşk ( Gabriel Garcia Marquez ) IMDb: 6,4 ( 2007 )

Film, yeniyetmelik dönemlerinden itibaren yaşlılık dönemine kadar devam eden, terk edilmiş birinin yarım asırlık aşkının hikayesini konu almaktadır. Florentino Ariza, ilk gördüğü andan itibaren 13 yaşındaki güzel Latin kadın Fermina Dazave’ye aşıktır. Fermina’nın babası Florentina’dan daha uygun bir eş düşünmektedir ve bu yüzden kızını evden uzaklaştırmıştır. Doktor olan Juvenal Urbino ise, ideal bir damat adayıdır. Ancak olaylar bu aşk üçgeninde sürprizlere gebedir.

3- Blindness / Körlük ( Jose Saramago ) IMDb: 6,6 ( 2008 )

Günün birinde bir şehirde, sebebi bilinmeyen bir körlük salgını yaşanmaya başlar. Bulaşıcı bir salgın olan bu körlükten tek etkilenmeyen göz doktorunun karısıdır. Beyaz körlük olarak adlandırılan bu salgın, giderek herkesi etkilemeye başlar. Salgının başlangıcını ve yayılışını canlı olarak yaşayan doktorun karısı, hem ailesini hem de kendisini bu salgından kurtarmaya çabalar.

4- Disgrace / Utanç ( J.M. Coetzee ) IMDb: 6,6 ( 2008 )

Güney Afrikalı bir profesör olan David Lurie, itibarını, huzurunu ve bunların yanı sıra kızının sağlığını ve güvenliğini yitirmiş, daha doğrusu hayattaki her şeyini kaybetmiş biridir. Cape Town Üniversitesi’nde öğrencilerinden biriyle aşk ilişkisi yaşadığından görevinden ayrılmak zorunda kalan profesörün tüm yaşantısı tepe taklak olmuştur. Kızının çiftliğine sığınan profesör David Lurie, bir nebze de olsa huzura kavuşur. Ancak kısa zaman sonra alçakça bir saldırının kurbanları olacaklardır.

5- Enemy / Düşman ( Jose Saramago ) IMDb: 6,8 ( 2013 )

Suratsız ve dağınık bir yaşantısı olan tarih profesörü Adam Bell, güzel kız arkadaşı Mary ile birlikte olma isteğini kaybetmiştir. İş arkadşlarından birinin önerisiyle bir film izleyen Adam Bell, kendini Anthony Clair adındaki aktörde görmüştür ve onu takip etmeye başlar. Keyif alacağı bir macera olacaktır onun için. Bu birbirine benzer adamlar karşılaşırlar ve yaşamları ilginç ve geri dönülmez bir şekilde birbirine geçecektir.

6- For Whom the Bell Tolls / Çanlar Kimin İçin Çalıyor ( Ernest Hemingway ) IMDb: 7,0 ( 1943 )

İş meraklısı bir adam olan Robert Jordan, 1930’lu yılların İspanya’sında yaşamaktadır. Sivil bir savaş vardır ve Jordan, dağlarda riskli görevler alan idealistlerin tarafındadır. Bir mağaranın içinde yer alan köprüyü vakti geldiği zaman havaya uçurması gerekmektedir. Sivillerin başındaki yetki sahibi kişi olan Pilar, geleceği görme yetisine sahiptir. O gece düşmanlar tarafından tacize uğramış olan Maria adlı bir kızı, Jordan’ın yanına gönderecektir.

7- Bon Voyage / Herkes Kendi Yoluna ( Patrick Modiano ) IMDb: 7,0 ( 2003 )

1940 yılının Haziran ayında Fransa’da bir otelde kesişen hayatları ele alan bir filmdir. Savaşın kaybedilme riski olduğu günlerde, bir şekilde farklı hayatların kesişmesinin hikayesi anlatılmaktadır. Splendide Otel, Fransa’nın Bordeaux kentinde bakanların, gazetecilerin, burjuvaların, ajanların ve kibar fahişelerin doldurduğu bir otel durumundadır. Filmdeki genç adam, bir aktris, bir öğrenci, serseriler, siyasetçilerin yanı sıra tasasızlık ve yetişkinlik arasında önemli bir tercih yapmak durumundadır.

8- The Old Man and the Sea / Yaşlı Adam ve Deniz ( Ernest Hemingway ) IMDb: 7,0 ( 1958 )

Başrolde Spencer Tracy olan filmde, yaşlı adam balığa çıktıktan günler sonra karşısına çıkan çok büyük bir kılıç balığını yakalamak için çabalamaktadır. Kendinden daha genç insanların bile altından kalkamayacağı büyük bir mücadele vermektedir. Verdiği bu mücadele sırasında kılıç balığına da saygı duymaya başlayacaktır.

9- Lord of the Flies / Sineklerin Tanrısı ( William Golding ) IMDb: 7,0 ( 1963 )

Bir uçak kazasında hiçbir yetişkin hayatta kalmamıştır. Issız bir adaya düşen uçaktan bir grup küçük çocuk kurtulmuştur. Bu çocuklar hayatta kalma mücadelesi vermektedirler. Ancak çocuklardan oluşan bu grup ikiye ayrılmak zorunda kalacaklardır. Bir grubun başında Ralph vardır ve onlar sığınak yapıp yiyecek toplamak düşüncesindedirler. Diğer grubun başında da Jack adlı bir çocuk vardır ve onlar da avlanmak ve eğlenmek istemektedirler. Bu ayrılık, her iki grup arasında acımasız bir rekabeti de getirecektir. En sonunda onları kanlı ve korkutucu bir noktaya getirecektir.

10- Sorstalansag / Kadersizlik ( Imre Kertesz ) IMDb: 7,1 ( 2005 )

II. Dünya Savaşı yılları… Yahudiler okula gidemiyorlar, seyahat edemiyorlar, izinsiz çalışamıyorlar ve de üzerlerinde sarı Davud yıldızı olmadan sokağa bile çıkamıyorlar. Gyuri, işe gitmek için tramvay yerine otobüse biner. Bu yüzden de göz altına alınır ve bir trene bindirilerek Auschwitz-Birkenau toplama kampına yollanır. Burada hayatta kalabilmek, en az ölmek kadar zorludur ve büyük mücadele gerektirmektedir. Auschwitz toplama kampında hayat, kader ve umut gibi kavramlar tüm anlamını yitirmiştir.

11- Gizli Yüz ( Orhan Pamuk ) IMDb: 7,2 ( 1991 )

Türk sinemasının kült filmlerinden biri olarak kabul edilen Gizli Yüz, yazar Orhan Pamuk’un “Yeni Hayat” ve ”Kara Kitap” adındaki romanlarından esintiler içermektedir. Adlarını hiç duymadığımız kahramanlar bir yüzün peşindedir ve bu yüzün anlamı, onu bulan kişidedir. Zaman kavramının büyük bir yer tuttuğu filmde, insanların zamana verdikleri değer, hatırlamaları ve hatırladıkça da hazineyi bulacakları, sonucunda da bunun yüzlerine yansıyacağı gösterilmektedir. Aslında insanların tümü ararken aynı yolları kullanmaktadır. Bulmaları ise, zamanın nasıl kullanıldığıyla ilgilidir. Kısaca film, arayış ve bekleyişin bir hikayesi olarak karşımızdadır.

12- Die verlorene Ehre der Katharina Blum / Katharina Blum’un Çiğnenen Onuru ( Heinrich Böll ) IMDb: 7,4 ( 1975 )

1970’li yıllarda Almanya’daki Baader Meinhof soruşturmalarında, insanların hayatlarının değersiz görülmesi, mahkemelerce suçsuz bulunsalar bile, medya tarafından hayatlarının karartılması, medyanın haber yapma özgürlüğünü kullanarak insanların özel hayatlarının nasıl çatıştığı ele alınmaktadır. Katharina Blum’un görünen tek suçu sevgilisinin bir anarşist olmasıdır. Gerçekleştirilen soruşturmalarda kişisel değerlerinin ayaklar altına alınması, çevresinde ve toplumda savunmasız bırakılması yüzünden ne gibi bir tepki verecektir.

13- La pianiste / Piyanist ( Elfriede Jelinek ) IMDb: 7,4 ( 2001 )

Erika Kahut ile annesi arasında nefret ve sevgi karışımı bir ilişki vardır. Erika bir taraftan otoriter ve saygı duyulan bir öğretmendir. Diğer taraftan da derin karanlık arzuları ve müzik arasında ikilemleri bulunmaktadır. Viyana’nın arka sokaklarındaki porno film gösterimi yapan sinemalara ve erotik şovlar sergileyen mekanlara giden Erika, kendi kendini tüketme sürecindedir. Erika kendisine çok yabancıdır ve bir sevgili bile bulamamıştır. Geceleri dışarı çıkıp parklarda sevişen çiftleri izlemek bile onu tatmin etmektedir. Bir erkek öğrencisi ona karşı bir hayranlık ve tutku duymaktadır. Onunla iletişim kurduktan sonra da baskıladığı arzuları ve görünürdeki hayatı arasındaki duvar giderek yıkılacaktır.

14- Xing fu shi Guang / Mutlu Zamanlar ( Mo Yan ) IMDb: 7,5 ( 2000 )

Zhao, yaşı ellilere gelmiş erken emekli olacak bekar bir adamdır. Kilo olarak topluca bir kadın, Zaho’nun kanına girmiş ve onu evlilik konusunda ikna etmiştir. Ancak bir sorun vardır, kadın paraya çok düşkündür ve Zhao’yu zengin bir adam zannetmektedir. Bunun farkında olan Zhao ise, bir miktar servet yapmayı kafasına koyar. Yakın arkadaşı olan Li’nin yardımıyla, eski bir otobüsü tadil edip genç çiftler için bir otel şekline sokar. Zhao’nun evleneceği kadın, kör olan genç üvey kızını masöz olarak işe almasını ister. Otel müdürü kılığındaki Li’nin görüşmesi sonucunda işe alınır. Ancak çok daha büyük bir problemleri vardır. Yetkililer oteli alıp götürmüşlerdir.

15- Die Blechtrommel / Teneke Trampet ( Günter Grass ) IMDb: 7,6 ( 1979 )

1920’li yıllar ve Danzig kentinde Almanlarla Polonyalılar uyum içinde yaşamaktadırlar. Annesiyle ve iki adamla beraber hayat süren Oskar’a üç yaşına girdiğinde teneke trampet hediye edilir. Teneke trampete sahip olduğu andan başlayarak, etrafındaki insanların mutsuz ve acınacak dünyalarını paylaşmak yerine, kendi çocuk dünyasında kalmaya karar vermiştir. Bakıldığında gerçekten de fiziksel bir gelişim göstermemiştir. Ancak bir tek büyümeyi protesto etmemektedir. II. Dünya Savaşının kapıyı çalacağı zamanlar yaklaşırken, olup bitenlere kulaklarını tıkayan orta sınıf Alman toplumunu eleştirmektedir. Aslında onun protestosu çıldırmakta olan dünyaya karşıdır.

16- Of Mice and Men / Fareler ve İnsanlar ( John Steinbeck ) IMDb: 7,6 ( 1992 )

Çok iyi arkadaş olan George ve Lennie, ekonomik krizde bir anda işsiz kalmışlardır. Bulabildikleri işleri de Lennie’nin çocuksu zihniyeti yüzünden çabucak kaybederler. Tyler çiftliğinde iş bulurlar. Çiftlikteki patronlarının kötü kalpli oğlu Curley’in davranışlarına karşın işlerinde başarı sağlarlar. Ancak bu iki arkadaşın dünyası, Curley’in mutsuz olan karısının Lennie’nin merhamet duygularına maruz kalmasıyla parçalanacaktır. Bu saatten sonra George’un da kendi merhamet duygularıyla karar vermesi gerekecektir.

17- Away from Her / Ondan Uzakta ( Alice Munro ) IMDb: 7,6 ( 2006 )

40 yıldan bu yana evli olan Fiona ve Grant oldukça mutlu bir çifttir. Hayatlarının ikinci baharını yaşamaya başlayan bu mutlu çift, bir gerçekle yüz yüze kalacaklardır. Fiona Alzheimer’a yakalanmıştır. Hastalığının ilerlemiş olduğu bir gün evden çıkarak uzaklaşır ve kaybolur. Bulduklarında da çift aralarında bir karar alırlar. Fiona, Alzheimer hastası olanların yattığı bir klinikte kalacaktır. Aradan 30 günlük bir oryantasyon süreci geçer ve Grant eşini görmek için kliniğe gider. Grant, eşini gördüğünde karısının onu unuttuğunu, hatta başka birinden hoşlandığını öğrenecektir.

18- Yazgı ( Albert Camus ) IMDb: 7,7 ( 2001 )

Musa, hayatın saçma ve boş olduğunu, hayattaki her şeyin aynı kapıya çıktığını düşünmektedir. Bu yüzden de kendi hayatını olayların akışına bırakmış durumdadır. Annesi ölmüştür ancak onu bile fazlaca kafasına takmaz. Aslında sevmediği bir kızla, o istiyor diye evlenmiştir. Musa, iki çocuk ve bir annenin öldürülmesinden sorumlu tutulmaktadır…

19- East of Eden / Cennetin Doğusu ( John Steinbeck ) IMDb: 8,0 ( 1955 )

Cal Trask, I. Dünya Savaşı döneminde babasının sevgisini kazanabilmek amacıyla kardeşi olan Aron ile bir yarış halindedir. Faka Cal, kendisiyle hiç iyi bir ilişkisi olmayan annesiyle sürekli kavga etmektedir.

20- To Have and Have Not / Sahip Olmak Ya da Olmamak ( Ernest Hemingway ) IMDb: 8,0 ( 1944 )

Fransa, II. Dünya Savaşı zamanları… Harry, alkolik dostu Eddie ile beraber, yeni bir iş bulabilmek amacıyla balıkçı tekneleriyle son durak yerleri olan Fransız adasına giderler. Harry’nin seçmiş olduğu bu ülke, özgürlük nidalarıyla çalkalanmaktadır ve Amerika’dan binlerce kilometre uzakta olan bu yerde karmaşık politik bir dönemde bulur kendisini. Bu politik karmaşada tarafsız gibi dursa da, baskıcı rejime karşı durmayı da ihmal etmeyecektir. Bunu yapmasının yeterli bir nedeni de vardır. Bu neden Marie adl-ında aşık olduğu kızdır.

21- The Grapes of Wrath / Gazap Üzümleri ( John Steinbeck ) IMDb: 8,1 ( 1940 )

Adam öldürme suçu işlemiş olan Tom Joad, cezaevinden yeni çıkmış ve ailesinin yaşadığı Oklahoma’daki çiftliğe doğru yola çıkmıştır. Yolculuğu sırasında önceden de tanıdığı Casy ile karşılaşır. Casy, Tom’u vaftiz eden bir din adamıdır ve inancını yitirdiği için de vaizlik görevini bırakmıştır. Casy, Tom’a kuraklığın, kum fırtınalarının ve uygulanmakta olan tarım politikalarının Oklahoma’nın verimli topraklarını kırıp geçirdiğinden bahseder. Beraberce çiftliğe giden ikili, oraya ulaştıklarında Tom’un ailesinin göç etmeye hazırlandıklarını görür. Çünkü banka kredi borçları yüzünden çiftliklerine el koymuştur. Joad ailesi, eski püskü bir kamyona doluşup, California’ya doğru yola koyulurlar.

No Responses

hacklink hacklink al hacklink hacklink al viagra krem sunucu guvenligii seo sunucu bypass ilginc bilgilere free hosting