Eski aşklar başkadır dedirten saf aşkların yaşandığı 19 İngiliz dönem filmi

Eski dönem aşkları başkadır diyeceğiniz bir liste hazırladık, eksik olanları yorum bölümünden belirtmeyi unutmayın. Dönem filmlerini sevenler için bir film listesi hazırlamak istedik. Listemizdeki İngiliz dönem filmlerinde, ünlü kişilerin biyografilerinin yanı sıra, kadının itaatkar olması gerekliliğinin vurgulandığı İngiltere’ye eleştirel yaklaşımlar sergilenmektedir. İşte, birbirinden çekici 19 İngiliz dönem filmi;

1- Emma – IMDb: 6,8 ( 1996 )

Jane Austen’in aynı adlı romanından sinemaya uyarlanan filmde, başrolde Gwyneth Paltrow bulunmaktadır. Film, 19. Yüzyılda İngiltere’de çöpçatanlık yapan ve insanların aşk hayatlarına burnunu sokan bir kadının hikayesini anlatmaktadır.

2- The Duchess / Düşes – IMDb: 6,9 ( 2008 )

Düşes Georgiana Cavendish büyüleyici, çok güzel ve 18. yüzyıl İngiltere’sinin en etkileyici kadınlarından biridir. Düşes olmasını güzelliğine ve mevcut karizmasına borçlu olan bir kadındır. Fakat savurganlıkları, açgözlülüğü, kumar düşkünlüğü, hatalı politik davranışları ile birlikte yaşamakta olduğu aşk itibarını yerle bir etmiştir. Düşes, ondan yaşça daha büyük olan Devonshire Dükü ile bir evlilik yapar ve bu evliliği sayesinde Georgiana moda ekolünü yaratır. Fakat Düşes Georgiana, evliliğinde bulamadığı aşkı hala dışarıda aramayı sürdürmektedir.

3- Bright Star / Parlak Yıldız –  IMDb: 7,0 ( 2009 )

Film, 19. yüzyıl başlarında Londra’nın hemen dışında 1818’de geçmektedir. Müthiş doğa manzaralarının hakim olduğu filmde, şair Keats 23 yaşındadır. Fanny Brawne adında genç bir moda öğrencisi olan komşusuyla bir ilişkiye girmiştir. Zaman içinde birbirlerine olan bağları ve aşkları giderek güçlenir. Bu sırada bir takım engelleri de aşmaları gerekmektedir. Bu engeller Fanny’nin annesi, Keats’in yakın arkadaşı olan Brown ve genç şairin hastalığıdır.

4- Miss Potter / Bayan Potter – IMDb: 7,0 ( 2006 )

Film, bir çocuk romanı yazarı olan ve “Tavşan Peter’in Öyküsü” adlı kitabı ile üne kavuşan Beatrix Potter’ın gerçek yaşam hikayesidir. Kraliçe Victoria dönemindeki kadınlara nazaran oldukça zeki, bağımsız ve tutkulu bir kadın olan Potter, aynı zamanda çok soğuk bir görünüme sahiptir. Potter, ailesinin, toplumun ve çağın ona sunduğu hayatla yetinmeyen biri olup, insanlarla hayvanlar arasında büyük benzerlikler olduğunu düşünmektedir. Bu keşfini ya da düşüncesini dönemin insanlarına anlatabilmesi hiç de kolay değildir.

5- Jude / Yasak Aşk – IMDb: 7,0 ( 1996 )

Jude Fawley, daima gelişme ve öğrenme arzusu olan ve zorluklarla mücadele etmeye hazır bir duvarcıdır. 19. yüzyıl İngiltere’sinde mevcut olan hiyerarşik anlayışı yıkmak için mücadele etmektedir. Öğrenme isteğiyle üniversite olan kasabaya taşınır ve burada Sue ile tanışır. Sue, onun olmak istediği insan tipidir ve akraba olsalar da aralarında bir çekim yaşanmaya başlar.

6- Ever After / Sonsuza Dek – IMDb: 7,0 ( 1998 )

Film, Sindrella hikayesinin modern bir anlatımıdır. Danielle’in babası hiç beklenmedik bir şekilde hayata veda etmiştir. Danielle, mecburen üvey annesi ve kız kardeşleri ile birlikte yaşayacaktır. Üvey annesi ve kız kardeşleri tarafından sürekli olarak aşağılanan ve hor görülen Danielle, gün gelir tamamen rastlantı eseri Prens Henry ile tanışma şansı yakalar. Danielle, Prens Henry’ye aşık olmuştur ve onun karşısına üvey kız kardeşi Marguerita dikilir. Bu esnada, dünyanın en büyük dahilerinden biri Danielle’e yardımcı olur. Bu dahi Leonardo Da Vinci’den başkası değildir.

7- Mansfield Park – IMDb: 7,1 ( 1999 )

Fanny ve ailesi çok zor ve sefil bir hayat sürdürmektedirler. Ailesi Fanny’yi Mansfield konağında yaşamını sürdüren teyzesinin yanına gönderir. Ailede bir tek Edmund’la ile iyi geçinmektedir. Biz zaman sonra da ona aşık olmuştur. Ancak Fanny’nin hayatı bir hafta sonu konağa bazı misafirlerin gelmesi ve Edmund’un başka birisiyle nişanlanması sonucu değişecektir.

8- Far from the Madding Crowd / Çılgın Kalabalıktan Uzak – IMDb: 7,1 ( 2015 )

İngiltere Wessex kasabalarından biri. Dönem 19. yüzyıl ve bu dönemde kadınların davranışlarını kısıtlayan pek çok kural bulunmaktadır. Ancak Batsheba adındaki genç bir kız, bu kurallara önem vermeden kendi arzuladığı şekilde özgür bir yaşam sürmenin peşindedir. Hatta yaşadığı çevre için oldukça sıra dışı denebilecek bir hayat sürmektedir. Yaşantısını bu şekilde sürdürürken, ona aşık olan üç ayrı adamın hayatlarını da alt üst etmektedir.

9- Becoming Jane / Aşkın Kitabı – IMDb: 7,1 ( 2007 )

Yıl 1795, yer İngiltere… Jane’in ebeveynleri o dönemde adet olduğu şekilde para karşılığında evlilik yapmasını istemektedir. Ancak Jane aşka inanan bir genç kızdır. Tom Lefroy adında oldukça etkileyici genç bir İrlandalıyla tanışmış, bu gencin cüretkarlığı ve zekası Jane’in merakını çekmiştir. Peki, Jane Lady Gresham’ın yeğeninin yaptığı evlilik teklifini reddedip, hem ailesine hem de sosyal çevrenin geleneklerine karşı çıkabilecek midir?

10- Stage Beauty / Sahne Güzeli – IMDb: 7,2 ( 2004 )

Edward ‘Ned’ Kynaston, 1660’lı yıllarda İngiltere’de kadınların sahneye çıkmasının yasak olduğu dönemlerde, sahnelerde kadın rollerindeki başarılarıyla tanınmaktadır. Ancak Kral II. Charles, sürekli aynı oyunların aynı kişiler tarafından canlandırılmasından çok sıkılmıştır. Othello’nun ek espriler katılarak yeniden düzenlenmesi, kraliyet için sahnelenecek oyunlarda artık kadın rollerini kadınların oynaması konusunda emir vermiştir. Kral’ın bu emri, sahneye çok meraklı olan hem küstah hem de kralın metresi Nell Gwyn için sevindirici bir haberdir. Kostüm hazırlayan Maria da bu habare oldukça sevinmiştir.

11- Shakespeare in Love / Aşık Shakespeare – IMDb: 7,2 ( 1998 )

Genç Shakespeare’in aşk hayatının anlatıldığı bu romantik komedi filmi, Elizabeth dönemi İngiltere’sinde geçmektedir. Shakespeare’in aşk hayatı aslında son dönemde pek de iyi gitmemektedir. Yazmayı düşündüğü yeni oyunu ile ilgili henüz tek bir satır bile yazamamıştır. Zengin ve güzel bir kadın olan Viola, Shakespeare’in hayranlarından biridir, ancak Lord Wessex ile evlenecektir. Viola’nın tüm hayali bir oyuncu olabilmektir ve Shakespeare ile tanışınca yasak bir aşk yaşamaya başlayacaklardır.

12- Testament of Youth / Gençlik Ahti – IMDb: 7,2 ( 2014 )

Vera, ünlü bir yazar olmak istemektedir. Oxford Üniversitesinin sınavlarında başarılı olur ve burada okumaya hak kazanır. Henüz okula başlamışken savaş çıkar. Nişanlısı olan Roland da Oxford’da okuyacaktır ancak gönüllü olarak savaşa katılır. Vera’nın abisi de askere gidince, okulundan çok onları düşünür olur. Savaşın başlarında nişanlısının öldüğü haberini alan Vera, içine attığı acısıyla okulunu bırakarak gönüllü olarak savaş hemşiresi olarak cepheye gider.

13- The Young Victoria / Genç Victoria – IMDb: 7,3 ( 2009 )

Filmde, Kraliçe Victoria’nın hanedanlıktaki iktidar kavgaları, Prens Albert ile olan romantik yakınlaşması ve dillere destan evliliği de dahil birçok gizemli konu ele alınmaktadır. Filmin romantizm, drama, entrikalar ve nefes kesen örgüsü oldukça etkileyici düzeydedir.

14- Belle – IMDb: 7,4 ( 2013 )

Film, yaşanmış gerçek bir hikayeden sinemaya uyarlanmıştır. İngiltere’nin dünyadaki köle ticaretinde başı çektiği bir dönemde, İngiltere yüce mahkemesinin başkanının oğlu, siyah bir kadından olan kız çocuğunu büyütmek üzere ailesinin yaşadığı malikaneye getirmiştir. Bu kız çocuğunun adı Belle’dir ve o, İngiliz aristokrasisine göre yetiştirilecektir. Ancak yine de İngiliz aristokrasisinden biri olabilmek için kat edeceği yol oldukça uzundur.

15- Jane Eyre – IMDb: 7,4 ( 2011 )

Jane Eyre, ufak yaşında öksüz kalmış, babasını da öldü olarak bilmiştir. Ona köle gibi davranan halası tarafından büyütülen Jane, fakir ailelerin çocuklarının okuduğu bir yatılı okula yollanmıştır. Burada 10 yıl okuyan Jane, sonunda bu okula öğretmen olmuştur. Daha sonra Edward Rochester’ın malikanesinde mürebbiye olarak çalışmaya başlar. Jane, zaman içinde akıl almaz zorluklar ve acılarla karşılaşacak, evsiz ve de parasız kalacak, erkek egemen bu dünyada yalnız bir kadının ayakta kalma mücadelesini verecektir.

16- Howards End / Howardların Malikanesi – IMDb: 7,5 ( 1992 )

Wilcoxların (Viktoryalı aristokrat kapitalistlerin) ilgilendiği tek şey para ve güçtür. Schlegeller daha insancıl burjuvalardır ve insani durumlarla daha yakından ilgilenmektedirler. Bu dönem, işçi sınıfının hayat mücadelesi verdiği bir dönemdir. İşçi sınıfına mensup iki kız kardeşolan Margaret ve Helen, aristokrat erkeklere aşık olmuşlardır, ancak Schlegel ailesince reddedilirler. Margaret, Schlegel ailesinin annesiyle arkadaş olmuştur. Bu andan itibaren Howards malikanesinde seneler boyu devam edecek bir trajedinin temelleri atılmış olur.

17- Persuasion / İkinci Şans – IMDb: 7,7 ( 1995 )

Anne, 19 yaşında genç bir kızdır ve yakışıklı deniz subayı Frederick Wentworth’e aşık olur. Frederick’in bu aşk için ne sınıfsal seviyesi ne de serveti uygun değildir. Anne’in ailesi bu duruma karşı çıkmaktadır ve Jane’i nişanı bozma konusunda ikna ederler. Aradan sekiz yıl geçer ve Anne verdiği karardan pişman olmuştur. Çünkü Frederick’i sevmekten vazgeçmemiştir. Frederick ise bir gün ün ve servet sahibi olarak geri döner. Frederick, ailesini dinleyip nişanı bozan Anne’i affedebilecek midir?

18- Sense and Sensibility / Aşk ve Yaşam – IMDb: 7,7 ( 1995 )

Kanunlar gereği mirasını ilk karısından olan oğluna bırakmak zorunda olan Mr. Dashwood, ondan ikinci karısı ve kızlarına maddi destek sağlamasını ister. Ancak oğlunun karısı, buna engel olmak için elinden geleni yapar. İki kız kardeş, 19. yüzyılın erkek egemen dünyasında ekonomik problemlerle mücadele etmek durumundadırlar. Yaşadıkları ekonomik ve toplumsal baskılara rağmen, duygu ve mantığın aşkla birleşmesi bu kız kardeşlere güç kazandıracak, her ikisine de mutluluğun kapılarını sonuna kadar açacaktır.

19- Pride & Prejudice / Aşk ve Gurur – IMDb: 7,8 ( 2005 )

Bayan Bennet’in beş kızı vardır ve tek amacı onlara iyi birer koca bulup evlenmeleridir. Kızlar da anneleriyle aynı düşüncededir. Ancak Lizzie hariç… Günlerden bir gün yakınlardaki bir yazlık eve zengin ve bekar şehirli birinin taşınacağını öğrendiklerinde heyecanlanırlar. Hatta ilk günden itibaren en büyük abla ve Charles Bingley arasında yakın bir bağ meydana gelir. Lizzie de Bingley’in yakın arkadaşı olan bay Darcy ile tanışır.

malatya escort