Fotoğraf Makinesini kim buldu

Fotoğraf makinesini kim tarafından ve ne zaman bulundu,  yaşamımızdaki anları ölümsüzleştiren fotoğraf makinesinin icadı hakkında kısa bilgiler paylaşacağız işte detaylar. Günümüzde kullanımı en yaygın teknolojik aletler arasında olan fotoğraf makinesinin icadı tek bir kişi tarafından olmamıştır. Fotoğraf fikrinin doğuşu, gelişimi ve değişik kişilerin çalışmaları ile uzun aralıklı dönemde meydana gelmiştir.

Fotoğraf makinesi; bir cismin görüntüsü film veya elektronik olarak bir çip üzerine kaydeden optik cihazdır. Bugün film olarak kullanılan fotoğraf makinelerinin sayısı oldukça azalmıştır. Artık teknolojinin de gelişmesiyle çekilen fotoğraflar hafıza kartlarında depolanmaktadır.

11. ve 16. yüzyılları arasında insanlar “karanlık oda” fikri ile alakalı araştırmalar yapmışlardır. Gerçekte bir kağıt üzerine resmin alınması o dönemlerde söz konusu bile değildi.

İlk Fotoğraf Makinesi Tasarımı Nasıl Gerçekleşti?

1568 yılında Daniello Barbaro, karanlık oda olarak nitelendirilen cihaza bir mercek ekledi. İlkel olan bu merceğin açılışı görüntünün daha net olabilmesi için değişkenlik gösterebiliyordu. İlk fotoğraf makinesini 1685 yılında Johann Zahn tasarladı. Yazdığı kitaplarda tıpkı günümüze ait fotoğraf makinelerini anımsatan camera obscura’nın çizimleri yer alıyordu. Fakat Zahn’ın fotoğraf makinesi fikri çizimlerinden öteye gidemedi.

Thomas Wedgwood ve Sör Humphrey Davy, 1802 yılında ışığa karşı duyarlı bir maddeyle kaplı kağıt üzerine, kontak baskı yoluyla siluet ve görüntüleri buldular. Fakat bu baskı uzun ömürlü değildi.

İlk fotoğraf Joseph Nicephore Niepce tarafından 1814 yılında çekilmiştir. Niepce, bir mücevher kutusu ve bir mikroskoptan alınmış mercek yardımıyla ilkel bir fotoğraf makinesi yapmayı başarmıştır. Fakat ilk tasarlanan fotoğraf makinesinden binlerce yıl önce Iraklı bir bilim insanı İbni Haytham’ın gümüş nitratın güneş ışığında karardığını bulmuştu. İbni Haytham, 1021 yılında yazdığı Optik kitabında fotoğraf makinesine çok benzeyen bir cihazdan bahsetmişti.

Negatif yüklü görüntüyü gözlemledi. İlk pozitif baskıyı William Talbot ismindeki bilim insanı, 1835 yılında,negatiften alınma fikri ile gerçekleştirdi. Bu çalışması ile elde edilen görüntünün devamlı ve uzun ömürlü olmasını sağladı. Louis Daguerre, 1839 yılında gümüş bir plak üzerine görüntü aldı. Ardından fotoğraf makinesinin gelişmesi adına birbirini takip eden gelişmeler yaşandı. Başlarda ağır adımlarla ilerleyen gelişmeler zamanla hız kazandı.

Fotoğrafçılık tarihinin en önemli başlangıcı 15. yüzyılda Leonardo da Vinci’nin karanlık odada bulunan ufak bir deliğin dış dünyadaki görünümlerini aksettirmesi ile olmuştur. İlk fotoğraf makineleri ile görüntü kaydetmek imkansızdı. Çünkü görüntünün boyutları oldukça büyüktü.

İlk pratik fotoğraf makinesi Louis Daquerre tarafından 1829’da keşfedildi fakat daquerreotype olarak isimlendirilen etkili yöntemi üretmek neredeyse 10 yıl aldı. Louis Daquerre ve Niepce bu çalışmayı ortak yürütmüşlerdi. Beraber yazdıkları kitapta gümüş kaplamalı bir bakır levha üzerinde resim elde etme sürecini anlattılar. Aradan yıllar geçtikten sonra Louis ve Niepce çocukları fotoğraf çekme sürecinin haklarını Fransız hükümetine sattılar.

Fotoğraf Makinesi İle Alakalı Diğer Gelişmeler

Fotoğraf makinesini daha sonra birçok kişi üzerinde çalışarak geliştirmeye çalıştı. 1841 yılında Henry Fox Tablot tuzlu kağıt ve kalotip süreçlerini icat etti ve 19. ve 20. yüzyılların fotografik süreçlerinin öncülerinden biri oldu. 1856 yılında Hamilton Smith, tint tipleri için patent aldı. Frederick Scoff Archer’ın ise 1851 yılında ıslak plaka negatiflerinin gelişmesinde etkili çalışmalar yaptı ve 1879 yılında da kuru plaka negatiflerini keşfetmiş oldu.

George Eastman ve Kodak

George Eastman, 1888 yılında ilk elde taşınabilen bir fotoğraf makinesi üretti. Kodak (Eastman Dry Plate and Film Company-Eastman Kuru Plak ve Film Şirketi) makinelerinde 10 poz çekme kapasitesine sahip bromür kaplı jelatin rulolar bulunan Kodak fotoğraf makinelerini piyasaya sürdü ve çok büyük aletler taşıması gereken fotoğrafçılara daha kolay hareket etme imkanı sağlamış oldu. Fotoğraf çekmeyi kolaylaştırdı.

Eastman, 1889 yılında esnek film rulosunu icat etti. Fotoğraf çekildikten sonra makineyi fabrikaya gönderiliyor ve jelatin film kağıttan çıktıktan sonra bir cam üzerine yerleştiriliyordu. Daha sonrasında yeniden makineye film doldurularak sahibine tekrardan veriliyordu. Günümüzde çekilen fotoğraflar direkt olarak hafıza kartına kaydedildiği için bunların hepsi geride kalmış oldu. Fakat fotoğraf makinesinin gelişmesi adına önemli adımlardır.

1940 yılında ticari seviyedeki renkli fotoğraf çekilmeye başlandı. Bu fotoğrafçılığın bir başlangıcıydı.

Dijital fotoğraf makinesi dönemi  Eugene F. Lally ile birlikte başladı. Dijital fotoğraf makinesi fikrini 1961 yılında ortaya attı. Amaç; astronotların bulundukları yer hakkında bilgi vermeleri için uzayda gezinirken gezegenlerin ve yıldızların resimlerini çekebilmekti.

Texas Instruments’in bir çalışanı olan Willis Adcock, filmsiz fotoğraf makinesi için 1972 yılında bir patent aldı ancak hayata geçiremedi.

Kodak firmasında bir mühendis olarak çalışan Steven Sasson, 1975 yılında ilk dijital fotoğraf makinesini icat etti.