G3 piyade tüfeği ve özellikleri nelerdir?

Türk Silahlı Kuvvetleri için Heckler & Koch lisansı ile üretilen ve temel muharebe silahı olan G3 piyade tüfeğinin özellikleri ile ilgili bilgiler vereceğiz. İşte, detaylar;

Tam adıyla Heckler & Koch G3 ya da G3 piyade tüfeği, 1950’lerde Alman mühendisler tarafından geliştirilmiş bir silahtır. Almanlar, G3 piyade tüfeğini geliştirirken emsalleri gibi II. Dünya Savaşının sonlarında yine Almanların üretmiş olduğu StG-44 otomatik piyade tüfeği temel alınmıştır. Türk Silahlı Kuvvetlerinin envanterine giren G3 piyade tüfekleri 1973 – 1983 yılları arasında üretilmiş ve kullanılmaya devam etmiştir. Günümüzde TSK, NATO standartlarına uygun düşük kalibreli HK-33 ve diğer temel muharebe tüfekleri kullanmaktadır. G3 bugün artık daha çok eğitim birliklerinde kullanılan bir tüfek olarak hala TSK’nın envanterinde bulunmaktadır.

G3’ün genel özellikleri;

G3 piyade tüfeği 4,25 kg olup, Türk Silahlı Kuvvetlerinin eğitim dilinde bir erin temel ve yakın muharebe silahı şeklinde tanımlanmaktadır. Uzunluğu 102,5 cm olan G3’ün namlusu 4 yiz ve 4 setten müteşekkildir. Nişangahı değişik mesafeler için ayarlanabilen G3 piyade tüfeği, barut gazının tepmesi ve icra yayının itmesi ile ateşlenmektedir.

G3 piyade tüfeğinin 20 mermilik bir şarjörü olup, tek veya seri atış şeklinde atış yapılabilmektedir. Mermiler 7,62 mm çapındadır. G3, 2 bin metrelik bir atış menziline sahip olup, etkili olduğu menzil ise 400 metredir. G3 mermisinin namludan çıkış hızı 800 metre/sn’dir. Büyük çaplı mermi kullanıldığında vurduğu hedefte oldukça ağır bir tahribat meydana getirmektedir. Gece görüş dürbünü de entegre edilebilen G3 piyade tüfeğine T-40 bombaatar’da eklenebilmektedir. Ayrıca keskin nişancı tüfeği olarak da kullanılabilmektedir.