Geçmiş Telefon Görüşme Kayıtları Nasıl Bulunur?

Geçmiş Telefon Görüşme ve Arama Kayıtları Nasıl Bulunur? Nasıl temin edilir ve çıkarılır, tüm bu soruların cevapları yazımızın devamında.

İnsanlar bazı durumlarda geçmişe dönük telefon kayıtlarını temin etmek isterler. Eğer siz de kendiniz, eşiniz ya da sevgilinize ait olan bir telefonun görüşme kayıtlarını bulmak ve bunun nasıl yapılacağını merak ediyorsanız bu yazımız tam size göre.

Telefonlardan yapılan tüm aramalar yasalar gereği Gsm operatörleri ve Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı tarafından kayıt altına alınmaktadır. Eğer kişiler geçmişe dönük telefon kayıtlarını görmek isterlerse bunu yasal olarak GSM operatörlerinden isteyebilirler.

Ancak telefon görüşmelerinde ne konuşulduğunu merak ediyorsanız bu çok zor bir durumdur. Arama kayıtlarında sadece telefon üzerinden aranan ya da o telefonun aradığı kişilerin numaraları, konuşma süreleri, saat ve tarih gibi bilgiler kayıt altına alınmaktadır. Ancak görüşmenin içeriği ise özel hayatın gizliliği kuralı gereği talep eden kişilere verilemez. Tehdit, şantaj ya da taciz gibi durumlarda yasal yollara başvurularak dava açılır ve telefon görüşmelerinin içeriğine ulaşılabilir.

Arama Kayıtları Bulunabilir mi?

Eğer kişiler sadece telefon üzerinden yapılan aramalar ile ilgili bilgi almak istediklerinde, bu durumda müşteri hizmetlerini aramak yeterli olacaktır. Hatta hat sahipleri eğer isterlerse aylık faturalarında tüm arama kayıtlarını gösteren bir tablo talep edebilirler. Son dönemlerde tüm Gsm operatörlerinin android ve ios tabanlı akıllı uygulamaları sayesinde de tüm arama kayıtlarını görüntülemek mümkündür. Ancak bu arama kayıtlarında herhangi bir görüşme içeriğinin olmadığını bilmelisiniz. Sadece arama tarih ve saati ile görüşmenin ne kadar sürdüğünü gösteren bilgiler bulunmaktadır. Kişiler sadece kendi üzerlerine olan hatların arama kayıtlarını çıkarabilirler. Hat sahibi değilseniz arama kayıtlarına ulaşmanız da mümkün olamaz. Hat sahibi olmayıp hattı kendisi kullanıyorsa yasal yollar ile talepte bulunmak mümkündür.

Arama Kayıtları Nereden Bulunur?

Telefon hattı hangi operatöre kayıtlı ise o firma ile iletişime geçmek gerekir. Arama kayıtlarını temin edebilmek için sadece gsm operatörlerinin firmasına gitmek ya da müşteri hizmetlerini aramak yeterli iken; telefon görüşmelerinin içeriğini öğrenmek istediğinizde bunu kanun yolu ile yapmak gerekir.

Arama Kayıtları ya da Telefon Görüşmeleri Nasıl Alınır?

Eğer kişiler isterlerse firmalar arama kayıtlarını mail olarak ya da bir belge şeklinde tüketicilere vermektedirler. Bu belgeleri temin etme süreniz firmalara göre farklılık gösterebilir. Bundan dolayı da belirli bir tarih aralığındaki arama kayıtlarınızı firmalar size verebilir ancak süresi belli olmayan taleplerde firmalar geniş tarih aralığında kayıtları tutmuyorsa bu talebinizi reddeder.

Telefon görüşmelerinde ise durum oldukça farklıdır. Telefon görüşmesinin temin edilebilmesi için Sulh Ceza Hakimliğinin karar alması gerekir ve kişinin belirli bir süre telefonu dinlenir. Bu ise ciddi bir suç şüphesinin olması durumunda geçerlidir. Özel hayatın gizliliği ilkesi gereği tüm konuşmalar yerine konuşmaların belirli bir kısmı dinlenerek hakim karar vermektedir. Ancak bilirkişiler konuşma kayıtlarının tamamını dinler ve hakimin karar verebilmesi açısından bir rapor hazırlar. Telefon görüşme kayıtları herkesçe dinlenilemez ve yayılamaz.

Arama Kayıtlarının Saklanma Süresi Ne Kadardır?

Arama kayıtları daha önceki yıllarda yaklaşık olarak 5 sene saklanıyordu. Fakat Telekomünikasyon İletişim Başkanlığının yapmış olduğu bir açıklama ile bu sürenin 1 yıla indirildiği ve 1 yılın sonunda da arama kayıtlarının silindiği kamuoyuna açıklanmıştır.

Android ve İOS Görüşme kaydı uygulamaları ile görüşmelerinizi kaydedebilirsiniz

Android ve İOS tabanlı telefonlarda bir çok uygulama telefon görüşmelerini kaydetmektedir, bu şekilde konuşmalarınızı otomatik olarak kaydedebilir ve daha sonra dinleyebilirsiniz, android tabanlı uygulamalar arasında yoğun talep gören acr uygulamasını deneyebilirsiniz.

hacklink hacklink al hacklink hacklink al viagra krem sunucu guvenligii seo sunucu bypass ilginc bilgilere free hosting