Genellikle herkesin yanlış bildiği 17 hurafe bilgi ve bilimsel açıklamaları

Her insan vücudunu iyi tanımalı, gereksinimlerini tam olarak karşılamalı ve onun sağlığını korumalıdır. Bütün bunların yapılabilmesi kesinlikle doğru bilgilerle gerçekleştirilebilir. Yazımızda, vücudumuz ile ilgili yanlış bilinen bilgileri sizlere açıklayacağız. İşte, detaylar;

 • Tırnaklar ve saçlar öldükten sonra da uzamayı sürdürür.

Bu bilgi yanlıştır, çünkü saçlarımız ve tırnaklarımız öldükten sonra kesinlikle uzamamaktadır. Böyle düşünülmesinin nedeni, öldükten sonra derinin kuruyarak büzülmesi ve bundan dolayı saçların ve tırnakların sanki uzamış gibi görünmesidir.

 • Beyin hücreleri hiç yenilenmeden her zaman aynı kalmaktadır.

Hayatımız boyunca beyin hücrelerimizin aynı kalması gibi bir durum söz konusu değildir. İnsan beyninin bazı bölümlerinde hücrelerin yenilendiği bilimsel araştırmalarla ispat edilmiştir. Bunun olmasına tıpta nörojenez denmektedir.

 • Sakızı yutarsanız sindirilmesi 7 yıl sürer.

Böyle bir şey söz konusu değildir ve sakız sindirim sisteminde sindirilemez. Dolayısıyla sakız sindirilemeyen başka besinler gibi bağırsaklardan geçer ve dışarıya atılır.

 • Mikrodalgada ısıtılan besinler kanser yapar.

Kansere yol açan radyasyonlar belirli tipteki radyasyonlardır. Alınan radyasyonun düzeyi de bunda çok önemlidir. Mikrodalga fırınlar, kanser yapabilecek seviyede radyasyon yaymamaktadır ve sadece yemeğinizin ısıtılması ya da pişirilmesine yarar.

 • Uyuşturucu kullanımı beyinde delikler açmaktadır.

Kullanılan uyuşturucu maddeler elbette beynin yapısında bazı değişikliklere ya da fonksiyon bozukluklarına neden olabilir, ancak hiçbir uyuşturucu madde beyinde delikler açabilecek bir etkiye sahip değildir.

 • Yemekten sonra yüzmek krampa yol açar.

Böyle bir düşüncenin temelindeki asıl fikir, sindirim esnasında midede kanın yoğunlaşması ve kasların çekilerek krampa sebebiyet vermesidir. Ama yemek sonrası yüzmenin krampa neden olduğu konusunda yeterli bir veri bulunmamaktadır.

 • Her gün vitamin alımı sağlıklı yapar.

Hemen herkes vitaminleri mucizevi bir şeymiş gibi görür. Her gün bir vitamin hapı al ve vücudun ihtiyacı olan her şeyi sağlamış ol… Fakat vitaminlerin bu etkisi şimdiye dek yapılan hiçbir araştırma sonucunda ispat edilememiştir. Bunun yanı sıra, aşırı vitamin alımının bazı kanser hastalıkları riskinin artmasına neden olabileceği de belirtilmektedir.

 • Günde 8 bardak su içilmelidir.

Su içmek çok önemli bir aktivitedir. Ama konuyla ilgili araştırmalar yürütenler su içmenin böbrek rahatsızlıkları, sodyum düzeyleri, kalp rahatsızlıkları ve cilt sağlığı ile ilgili bir bağlantısını da ortaya koyamamışlardır. Farklı içecekler yerine su içmek elbette ki çok daha iyidir ve daha sağlıklıdır, ama içtiğimiz suyun miktarını hesaplamaktan ziyade susadığınızda su içmeniz çok daha mantıklı bir harekettir.

 • Yoğurt tüketimi sindirim sistemini düzenler.

İçerisindeki yararlı bakterilerden dolayı sindirime ve zayıflamaya katkı sağlayan bir besin olduğunu bilmekteyiz. Ama vücudumuzda bulunan milyonlarca bakterinin nasıl ve ne şekilde çalıştığını tam olarak bilemediğimiz gibi, yoğurdun bu durumu ne şekilde etkilediğini de halen daha net bir şekilde bilmiyoruz. Bu yoğurdun faydasız olduğu anlamına gelmez, ancak sindirim sistemini düzenlediğine dair bilgi bugün için bir teoriden başka bir şey değildir.

 • Vücut sıcaklığının %90’dan fazlasını kafanızdan kaybedersiniz.

Bu bilgi çok yanlış anlaşılmış bir bilgidir. İnsanlar vücut sıcaklıklarını en fazla örtülmeyen bölgelerden kaybeder. Kafamız da sürekli örtülmediği için buradan vücut sıcaklığını kaybetmekteyiz. Ama bu, kafamızın vücut sıcaklığını kaybettiği özel bir bölge olması anlamında değildir.

 • Akşamdan kalmışlık daha çok içilirse ortadan kalkar.

Akşamdan kalmışlığın yok edilmesi için daha çok içilmesi, ancak ve ancak mevcut durumun daha da uzamasını sağlayacaktır. Aynı şey kahve için de geçerli. Ayılabilmek için kahve tüketenler, alkol alan kişilerdeki gibi vücudun dehidre olmasına neden olacakları için, akşamdan kalma halinin daha da uzamasına sebep olurlar.

 • Alkol tüketmek beyin hücrelerini öldürmektedir.

Çok fazla alkol tüketmek beyin hücrelerinde belirli bazı bağlantıları zedeleyebilir, ama alkol tüketimi kesinlikle beyindeki hücreleri ya da nöronları öldürmemektedir.

 • Alkol almadan evvel yemek yerseniz ayık kalırsınız.

Alkol almaya başlamadan önce yemek yemeniz, alkolün vücut tarafından absorbe edilmesinin önüne geçemez. Sadece kana karışma süresinin daha geç olmasını sağlar. Dolayısıyla alkolün etkisi az değil, yalnızca daha geç görülmektedir.

 • Kahverengi şeker beyaz şekerden çok daha sağlıklı.

Kahverengi şekerin rengini içerisine eklenen bir şurup vermektedir. İlave edilen bu şurup onun daha sağlıklı bir hale gelmesine neden olmamaktadır. Her ikisi de aynıdır ve aynı etkilere sahiptir.

 • Çok yakından TV seyretmek gözleri bozmaktadır.

Televizyonun çok yakından seyredilmesi, sadece gözleri yorar ve buna bağlı baş ağrısına yol açar. Böyle bir düşünce eskiden kullanılan ve X-ray ışınları yayan televizyonlar nedeniyle ortaya çıkmış olabilir. Böyle bir etki günümüz teknolojisinde üretilen televizyonlar için geçerli değildir.

 • Yaptırılan aşılar otizme neden olur.

Aşıların otizme sebebiyet verebileceği ile ilgili böyle bir bilgi ortaya çıktıktan sonra, uzmanlar hemen araştırmalar başlamış ve aşılarla otizm arasında hiçbir bağlantıya rastlayamamışlardır.

 • Aşırı stres tansiyon hastalıklarına neden olur.

Yoğun stres yaşanması kronik yüksek tansiyona neden olmamaktadır. Anlık olarak yaşanan bir stres hali, kan basıncında yükselme yapabilir ama yüksek tansiyonun birincil nedeni olarak görülemez. Bu noktada incelenmesi gerekenler daha çok genetik, beslenme ve sigara kullanımı gibi faktörlerdir.