Havale ve EFT Nedir? EFT ve Havale Arasındaki Farklar Nelerdir?

Herkes EFT ve Havale yapıyor, ancak bankadan yapılan EFT ve Havalenin arasında ne gibi farklar var, bu gün bu konudan bahsedeceğiz. Teknoloji gün geçtikçe ilerliyor ve teknolojinin ilerlemesiyle birlikte her alanda gelişim sağlıyoruz. Bu alanlardan biri de hiç şüphesiz ki bankacılık sektörü. Artık eskiden olduğu gibi işlemlerimizi ATM başında yapmıyoruz. Ya da daha da eskiden olduğu gibi şubeye gitmek zorunda kalmıyoruz.

Günümüzde bankacılık işlemleri genel olarak internet ve telefon bankacılığı kullanılarak yapılmaktadır. Hatta öyle ki artık kredi başvuruları ve kredi kartı başvuruları dahi internet üzerinden yapılabilmektedir. Bunun yanı sıra özellikle para transferleri de internet üzerinden yapılmaktadır. Para transferleri EFT ve havale olarak yapılmaktadır.

EFT Nedir?

EFT olarak bildiğimiz ödeme yönteminin açılımı Elektronik Fon Transferidir. EFT işlemini hem internet üzerinden hem de ATM’lerden yapabilirsiniz. Bu tamamen size kalmış durumdadır. Ancak internet üzerinden ödeme işlemini yapmak her zaman için daha kolaydır. EFT işlemi yapılırken banka, gönderici ve alıcı arasında bir transfer söz konusu olmaktadır. Banka hesabınızı girdikten sonra ödeme yapacağınız tutarı ve alıcı bilgilerini girmelisiniz. Bu sayede EFT işlemi de gerçekleştirilmektedir. EFT farklı bankalar arası yapılan para transfer işlemidir. Bankalar arasında transfer yapılırken siz ödeme talimatı verdikten sonra hesabınız kontrol edilmekte ve buna göre işleminize onay verilmektedir.

Her bankanın EFT işlemini gerçekleştirmek için komisyon ücreti farklılık göstermektedir. Bu ücret bazı bankalarda 1 tl olurken, bazı bankalarda 6 tl de olabilmektedir. Buna göre hesabınızdan kesinti yapılacak ve ödeme işleminiz gerçekleştirilecektir. Ancak EFT işlemini gerçekleştirdiğiniz saatlerde önemlidir. Eğer ki EFT işleminizi haftaiçi sabah 8 ile 17.00 arasında yaparsanız para geçişinizde anında gerçekleşecektir. Ancak 17.00’dan sabah 8’e kadar gerçekleştirilen EFT işlemleri hesaba 8’den sonra başlayacaktır. Hafta sonu EFT işlemlerinin gerçekleştirilmesi durumunda ise ödeme hesaba Pazartesi günü EFT saatinin geçmesiyle birlikte geçecektir.

Havale Nedir?

EFT işlemi farklı bankalar arasındaki para transferine verilen isimdir, havale işlemi ise, aynı banka içinde hesaplar arası para aktarma işlemidir. Havale işlemi aynı bankalar arasında yapılmaktadır ve havale işlemi yapılırken öncelikle siz talimatı verirsiniz. Banka otomatik olarak sizin hesabınızı kontrol eder ve duruma göre ödeme işleminiz gerçekleşecektir.

Bazı bankalar anlaşma gereği EFT ücreti almazken, bazı bankalar EFT  ücretini 2 tl gibi düşük ücrütler almaktadır. Bu anlamda incelendiğinde Havale işleminde para gönderme işlemi kesintisi daha fazal olurken, EFT de durum aynı değildir ve havale işlemi ücreti daha azdır. EFT işleminin onay süresi daha kısa olurken, havale işleminin onay süresi daha uzun olmaktadır.

One Response