Hayata bakış açınızı değiştirecek 19 felsefe konulu film

Sinemaseverler için öne çıkan filmleri listelemeye devam ediyoruz. Bu listemizde hayata bakış açımızı değiştirecek felsefe konulu filmleri sıralamaya çalıştık. Atladığımız filmler olabilir yorum bölümünden sizlerde fikirlerinizi yazabilirsiniz, İşte, dolu dolu geçen ve birbirinden harika 19 felsefi film;

19- Man About Town / Şehrin Adamı – IMDb: 5,6 ( 2006 )

Los Angeles’ta yaşayan, oldukça zengin ve başarılı bir menajer olan Jack Giamoro, çok iyi bir kariyere sahiptir. Hayat bir gün onu sınayacaktır. Karısının onu bir müşterisiyle aldattığını öğrenmiştir. Bunun arkasından kendi özelini kayda aldığı günlüğü, şanssızlık eseri bir muhabirin eline geçmiştir. Kaybetmekle yüz yüze geldiği şeyleri kaybetmemek için attığı adımlar, onu ciddi hatalara sürükler.  Aile kavramı, sadakat, rekabet ve özgüven gibi alanlara ağırlık veren film, oldukça özgün bir bakış açısı sunmaktadır.

18- What The Bleep: Down The Rabbit Hole / Biz Ne Bilebiliriz ki: Tavşan Deliğinden Aşağı – IMDb: 6,5 ( 2006 )

Filmde depresyonla boğuşan, erkeklerden, hayatından ve işinden bıkan Amanda’nın çevresinde geçse de, filmin asıl yıldızları bilim insanları, gazeteciler, araştırmacılar ve mistiklerdir. Kendi gerçek doğan ile ilgili ne bilmek istiyorsun? İnsan olmanın anlamı nedir? Bu noktada kuantum fiziği yeni bir paradigma oluşturmak için nasıl kullanılır? Yaşadığımız dünyayı algılama şeklimiz, günlük yaşantımızı ne şekilde şekillendirmektedir? Bunun gibi bir çok soruyu önde gelen 16 bilim insanı, gazeteci ve felsefeci cevaplandırmaya çalışıyor. Filmde yer alan yeni bilimsel buluşlar ise, kuantum fiziği, nörobiyoloji, insan bilinci ve günlük yaşantı arasındaki bağlantıları normalden daha farklı düşünmemizi sağlamaktadır. Sizlere Tavşan Deliğinden aşağı bakmanızı öneririz. Baktığınızda da bildiğinizden bambaşka bir dünya göreceğinizi belirtebiliriz.

17- Seven Years in Tibet / Tibet’te Yedi yıl – IMDb: 7,0 ( 1997 )

Avusturya’lı ünlü dağcı Heinrich Harrer ile arkadaşı Peter Aufschnaiter, Himalayaların en yüksek tepelerinden olan Nagna Parpat’a tırmanmak için 1939 yılının sonbaharında yola çıkmışlardır. Harrer’ın en büyük hedefi şan şöhret sağlamaktır, çünkü kendisinden başka kimseyi umursamayan bencil biridir. Yaptığı bu yolculukta hayatı ve duygusal yapısı tamamen değişmiştir. Harrer, bu tırmanışı yapmak için gittiği Himalayalardan İngiliz esir kampına, oradan da kaçarak, iki yıl süren meşakkatli bir yolculuktan sonra Tibet’in Lhasa kentine ulaşması ve bu zorlu yolculuk sonrası duygusal bir uyanışa yol açacaktır.

Bu kentte küçük Dalai Lama tarafından sıcak bir şekilde karşılanan Harrer’ın, Dalai Lama’ya İngilizce, coğrafya ve Batı dünyasıyla ilgili dersler vermesi istenmiştir. Tibet’te yedi yıl süreyle kalmış, Dalai Lama ile dostluğu gelişmiş ve hayat felsefesi zenginleşmiştir. Burada kaldığı süre, hem kendisi hem de Tibet için de köklü değişimlere yol açmıştır. Harrer’ın da olduğu gibi Dalai Lama da insanlardan kopuk yaşamaktadır. Bu süreçte aralarındaki bağlar güçlendikçe önceden olduğu egoistliği bir kenara itmiş hayatında ilk defa kendinden başkasını da düşünür hale gelmiştir.

16- Agora – IMDb: 7,2 ( 2009 )

İskenderiyeli Hypatia ( 370-415 ) tarihteki bilinen ilk matematikçi, filozof ve astronomdur. Hükmettiği topraklara yeteri kadar sözünü geçiremeyen, küçük çaplı isyanları bile bastırmakta zorlanan Roma İmparatorluğu, giderek eski gücünü kaybetmeye başlamıştır. Asırlardır Mısır’ın kontrolünü de elinde tutan Roma, burada da kontrolü elinden kaybetmek üzeredir. Agora filminin konusu da, bu karışık dönemde Mısır’ın bilim ve sanat merkezi konumundaki, içinde pek çok filozof, bilim insanı ve sanatçının yaşadığı İskenderiye’de geçiyor.

15- The Terminal / Terminal – IMDb: 7,3 ( 2004 )

New York’a Doğu Avrupa ülkelerinden birinden gelen Viktor Navorski’nin, yolculuğu sırasında ülkesinde askeri darbe gerçekleşir. Bu gelişme üzerine Navorski JFk Uluslar arası Havalimanında mahsur kalır, çünkü pasaportu geçersiz hale gelmiştir. Ülkesindeki karışıklığın bitmesini beklemek durumundadır ve bu sırada New York’a girmeyeceği için terminalde konaklaması gerekir.

Havaalanında haftalarca süren bu bekleyişi sırasında birbirinden farklı insan manzaralarına şahit olur. Terminaldeki bu bekleyişi esnasında her türlü mantıksızlığı, anlamsızlığı, hırsı, cömertliği, eğlenceyi ve tesadüfleri yaşamıştır. Bu süreçte Amelia adındaki güzel bir hostesle romantik bir yakınlık bile kuracaktır. Fakat Navorski’nin terminaldeki varlığına tahammül edemeyenler de mevcuttur. Özellikle havaalanı yetkilisi olan Frank Dixon bu kişilerden biridir. Onun amacı bu bürokratik faciayı bir an evvel sonlandırmaktır ve bunun için çare aramaktadır.

14- The Fountain / Kaynak – IMDb: 7,3 ( 2006 )

Tommy Creo bir bilim insanıdır ve kanser hastası olan eşi Izzi’yi tedavi edebilmek amacıyla çalışmalar yapmaktadır. Kanserli Izzi, 16. Yüzyılda İspanya’da geçmekte olan bir hikaye kaleme almaktadır. Bu hikayede, Kraliçe Isabella engizisyon mahkemesince toprakları elinden alınmakla tehdit edilmektedir. Kraliçe, konkistador Tomas’ı Hayat Ağacını araması için Maya ormanlarına yollar. Amacı İspanya’yı kölelikten kurtarmaktır. Bu hikaye İspanya’da başlamakta ve Xibalba adı verilen Nebula’da sona ermektedir, fakat Izzi’nin hastalığından dolayı hikayeyi bitirmeye zamanı olmadığından, Tommy’den hikayeyi tamamlamasını istemiştir.

13- The Devil’s Advocate / Şeytanın Avukatı – IMDb: 7,5 ( 1997 )

Oldukça başarılı bir savunma avukatı olan Kevin Lomax, ne kadar zorlu dava olursa olsun başarıya ulaşmak, jüriyi etkisi altına almak ve temsil ettiği müvekkilini temize çıkarmak için her şeyi yapmaktadır. Bir davasında müvekkili haksızken davayı kazanır ve New York’un en büyük hukuk bürolarından birinden çok iyi bir teklif alır. Bu hukuk bürosunun sahibi John Milton adında biridir. Milton’ın bu teklifine evet demesi, Kevin için hayatında geri dönemeyeceği olayların yaşanmasına yol açacaktır.

12- The Illusionist / İllüzyonist – IMDb: 7,6 ( 2006 )

Farklı dünyalara ait insanlar arasında yaşanan aşkın, kolayca onaylanmaması ile başlayan bir filmdir. Aristokrat bir aileye mensup olan Sophia, Eisenheim adında marangozluk yapan bir ailenin oğluna aşık olmuştur. Bu aşk karşılıklı bir aşktır ve aşkları nedeniyle tepki almaktadırlar. Hatta aşkına yasak getirilen Eisenheim, ülkeyi terk ederek dünyayı dolaşmak için yola çıkar. On beş yıl aradan sonra ülkesine bir illüzyonist olarak yeniden döner. Aşkı Sophia ise, Prens Leopold ile nişanlanmak üzeredir ve karşılaşan ikilinin aşkı tekrardan alevlenmiştir. Bunun farkına varan Prens Leopold, Eisenheim ile bir mücadelenin içine girecektir.

11- The Truman Show / Truman Şov – IMDb: 8,1 ( 1998 )

Filmin ilham kaynağı, Platon’un en ünlü metaforu olan mağara metaforudur. Bu metaforda insanlar, bir mağarada birbirlerine kollarından zincirlerle bağlı, sırtları mağaranın girişine dönük oturan esirler gibidir. Yalnızca arkalarından gelen ışığın duvarda oluşturduğu kendi gölgelerini görür, bu gölgelere bakıp eğlenir ve yaşarlar. Filozoflar, kendilerini bu zincirlerden kurtarıp, acı verici de olsa yüzlerini ışığa dönüp hayatın gerçek anlamını görebilen doğruyu bilen kişilerdir. Bu kişilerin mağaraya döndüklerinde, gördüklerini insanlara anlatması ve onları inandırması çok zordur. Çünkü karanlık ve esaret rahat gelmektedir ve gerçekleri görebilmek için ışığa bakmak o kişideki cesarete bağlıdır.

Hapishanede olan birinin herhangi bir durumda kaçma şansı olması halinde, önce hapishanede olduğunu fark etmesi gerekmektedir. Filmde de bir reality show için, hayatını bir nevi hapishanede geçirmek zorunda kalan bir adamın hikayesi anlatılmaktadır.

10- Before The Rain / Yağmurdan Önce – IMDb: 8,1 ( 1994 )

İlk başta birbirinden bağımsız gibi görünen üç hikayeden oluşan film, Bosna Savaşı sırasında geçmektedir. Bosna Savaşının atmosferinde ve yaşanan politik çalkantıların gölgesinde trajik aşkların anlatıldığı ilk öykü, Makedonya’daki bir Ortodoks manastırında geçer. İkinci öykü Londra’da, üçüncüsü de yine Makedonya’da geçer. Son öykü anlatılan iki öyküyü birbirine bağlamaktadır.

Film, anlattığı öykülerle savaşın anlamsızlığı sorgulanmakta ve güçlü bir savaş karşıtlığını aktarmaktadır. Filmin karakterleri ise sessizlik yemini etmiş olan genç bir Ortodoks keşiş, Londra’lı bir fotoğraf editörü ve bir savaş fotoğrafçısı ile çetelerin zulmünden kaçan Arnavut bir kızdan meydana gelmektedir.

9- Amadeus – IMDb: 8,3 ( 1984 )

Mozart, dünya müzik tarihine yön vermiş olan bir dehadır. Bu müzik dehası, yaşantısında tam bir arıza karakter ve hayattan tam anlamıyla kopuk biridir. Müzik yeteneğini gösterebilmek için, ilginç bir yol tutan ve tutarsız davranışlar sergileyen bir kişiliktir. Yaşam tarzı ve müzik yeteneği tam bir zıtlık içinde ilerleyen Mozart, bu yeteneğini sergileyebilmek amacıyla çok mantıksız hareketlerde bulunmaktadır. Mozart’ın bu tutarsızlığı Antonio Salieri’yi kaygılandırmaktadır. Mozart’a nazaran daha disiplinli bir hayat süren ve müzikte daha hırslı biri olan Antonio, Mozart’ın elde ettiği kadar başarı elde edememektedir. Bu durum, zaman içinde ikilinin ilişkilerini etkiler. Film, Mozart ile Antonio Salieri ilişkisini konu alan bir yapım özelliği taşımaktadır.

8- Up / Yukarı Bak – IMDb: 8,3 ( 2009 )

Çocuklukta bir tesadüf sonucu yolları kesişmiş olan iki çocuğun, yıllar boyu süren dokunaklı ve tatlı hikayesi anlatılmaktadır. Ellie’nin en büyük hayali bir gün dünyayı gezmektir. Carl da tüm kalbiyle Ellie’nin bu hayalini gerçekleştirmeyi arzu etmektedir. Her ikisi de büyümüştür. Evlenirler ve yaşlanırlar. Bir gün ölüm Ellie’nin kapısını çalmıştır ve hayata veda eder. Carl, sevdiği kişiden kalan tek hayali yerine getirmek için işe koyulur.

7- Black / Siyah – IMDb: 8,3 ( 2005 )

Filmde, bir öğretmen sayesinde sağır ve kör bir kızın nasıl hayata tutunduğu ve yaşam mücadelesi verdiği, sonrasında da öğretmen aynı duruma düştüğünde ona nasıl öğretmenlik yaptığı anlatılmaktadır. Michelle hem sağır hem de görme engellidir ve ailesi tarafından hiç anlaşılamamaktadır. Anne ve babası, Michelle’i akıl hastanesine göndermeyi düşünmektedirler. Ancak son defa bir öğretmen tutarak şanslarını denemek isteyen anne ve babası bir öğretmenle anlaşırlar. İlk başlangıçta iyi şekilde anlaşamasalar da öğretmenin sayesinde Michelle üniversiteye gitmeye başlar. Daha sonra Michelle’in öğretmeni Alzheimer hastalığına yakalanır ve Michelle’e bakacak durumda değildir. Michelle, günün birinde öğretmeninden kendisini öpmesini ister ve büyük bir hata yaparak öğretmenini zorlayarak onu öper. Öğretmeni artık yoktur ve Michelle, Pazar günleri öğretmeninin gelmesi için kilisede dua eder. Aradan 12 yıl geçmiştir ve ilk kelimeyi öğrendiği çeşmede bulur onu. Öğretmen olma sırası artık Michelle’dedir.

6- Amelie – IMDb: 8,4 ( 2001 )

Kalp hastalığı olan Amelia Poulain, doktor babası tarafından bu hastalığı nedeniyle diğer çocuklardan uzak tutulmaktadır. Aslında babasının yaptığı hatalı bir teşhistir ve Amelie’nin nadiren babasıyla temas kurduğu anlar hep muayene ile geçer. Bu muayeneler sırasında Amelia heyecanlanmakta ve kalp atışları hızlanmaktadır. Annesi de babası gibidir. Çünkü Amelie daha küçükken, annesi Notre Dame Kilisesinden atlayarak intihar eden bir kadının üstüne düşmesiyle ölmüştür. Bundan dolayı babası daha da silik ve sessiz biri haline gelmiş, bir anıt mezar yapmaya adamıştır kendisini. Yalnızlık hisseden amelie, kendini eğlendirmek amacıyla hem ilginç hem de oldukça derin bir hayalgücü geliştirmek durumunda kalmıştır.

O başka kişilerle ilgilense bile, kimse onunla ilgilenmemektedir. Amelie, başka insanların mutluluğu yakalaması için uğraşmakta fakat diğer taraftan kendi yalnızlığını sorgulamaktadır. Bu durum, tuhaf biri olan Nino Quincampoix’le tanışınca daha da rahatsız edici bir hal almaya başlamıştır. Kendi yöntemleriyle Nino’yu etkilemeye çalışsa da aslında utangaçtır ve Nino’ya yakınlaşamamaktadır.

5- 3 İdiots / 3 Aptal – IMDb: 8,5 ( 2009 )

3 İdiots adlı bu Hint filmi, tek tip insan yetiştiren, duyguların körelmesini sağlayan, düşünüp anlamayı değil de ezberi ve yarışı özendiren eğitim sistemini eleştirmektedir. Hindistan’ın en kaliteli mühendislik fakültesinde okuyan üç arkadaşın hikayesi anlatılmaktadır. Bu arkadaşlardan Raju evini geçindirmek, hasta olan babasının ilaçları ve ablasının evlenebilmesi için bir işe sahip olmak zorundadır. Farhan, babasının istediği mühendislik için tutkunu olduğu fotoğrafçılıktan vazgeçmiştir. Rancho ise, basmakalıp düşünceleri yıkmak isteyen ve sistemi eleştiren biridir. Filmde bir de sistemin içinde yer alan okul müdürü ve müdürün iyi kalpli kızı da vardır.

4- It’s A Wonderful Life / Şahane Hayat – IMDb: 8,6 ( 1946 )

George Bailey, iflas etmek üzeredir ve bir Noel gecesi intihar etmeyi düşünür. Dünyaya geldiği ilk andan beri bu küçük kasabada hayatını sürdüren Bailey, yardımsever, hoşgörülü, güvenilir ve kendini kasabasının insanlarına adamış biridir. Büyük bunalım döneminden kurtulabilmiş, babasının miras bıraktığı konut ve finans şirketi vasıtasıyla kasabanın hemen hemen tamamının ev sahibi olmasını sağlamıştır. Bunu yaparken de mimar olma hayallerini ve dünyayı gezme hayallerini ardında bırakmak zorunda kalmıştır. Yaptığı bunca iyilikten sonra, Henry F. Potter adlı kötü yürekli banker ile çıkarları çakışmıştır. Potter devamlı olarak Bailey’in bir açığını yakalamaya çalışmaktadır. Bu açığı da yakalar da… Bailey’in finans şirketine ait büyük miktarda bir para, amcası Billy Bailey’in dalgınlığından dolayı Potter’ın eline geçmiştir. Finans şirketini kontrol eden banka müfettişlerinin denetiminde bu açık ortaya çıkar. Bunun anlamı da şirketin iflası ve tutuklanmadır. Bailey, intihar etmekten başka bir çare bulamaz. Tam intihar etmek üzereyken Clarence adlı bir melek tarafından kurtarılır. Melek Clarence, Bailey’e kendisinin hiç doğmadığı ve yaşamadığı bir dünya gösterir. Bailey bu dünyayı hiç beğenmez ve insanların etrafına yaptıkları katkıları ve iyilikleri olduğunu, fakat hiçbir zaman bunun farkında olamadıklarını görür.

3- The Matrix – IMDb: 8,7 ( 1999 )

Siz kırmızı hapı mı, mavi hapı mı seçerdiniz? Cahillik mutluluk mu sizce? Yoksa her ne pahasına olursa olsun gerçeği bilmeye değer mi? İzleyicilerin sürekli kendilerine sorması gereken sorulardır bu sorular. Filmin kahramanı olan Neo Matrix nedir? Sorusuna cevap aramaktadır. Ajanlar tarafından yasalardaki tüm internet kanunlarını çiğnemekle suçlanmaktadır. Ancak Neo, aslında Matrix’te yaşadığının farkında olmayan bir hackerdır.

2- Inception / Başlangıç – IMDb: 8,8 ( 2010 )

Oldukça yetenekli bir hırsız olan Dom Cobb’un uzmanlığı, zihnin savunmasız kaldığı rüya anlarında, bilinçaltına girerek en değerli sırları bularak çalmaktır. Bu kabiliyeti, onu kurumsal casusluk alanında aranan bir isim yapmıştır. Bu konumu onu uluslar arası bir kaçak yapmış, sevdiği her şeyi geride bırakmasına yol açmıştır.

Bu durumdan kurtulabilmesi için bir fırsat sunulmuştur ve bu fırsat; ona önceki yaşantısını alabilmeyi sağlayacak son bir iştir. Tabi şayet imkansız başlangıcı tamamlaması durumunda. En mükemmel soygunu yapmak yerine, Cobb ve ekibi bu kez yaptıklarının tam zıddını yapmalıdırlar. Bu görev zihnin derinliklerinden bir fikri çalmak değil, tam tersi bir fikri yerleştirmektir. Şayet bunu yaparlarsa mükemmel suçu gerçekleştirmiş olacaklardır.

1- The Shawshank Redemption / Esaretin Bedeli – IMDb: 9,3 ( 1994 )

Eşini ve eşinin sevgilisini öldürmek suçundan ömür boyu hapse mahkum edilen Andy bir bankacıdır. Andy bu cinayetleri işlemediğinden adı kadar emindir, fakat yargıcın fikri değişmeyecektir. Hapse giren Andy, burada gençliğinde suç işleyen ve pişman olmuş Red ile tanışır. Andy’nin hapisteki ilk iki yılı sıkıntılar ve zorluklarla geçmiştir. Ancak yine de tüm bunlarla savaşmış ve ayakta kalmıştır. Bir gün hapishanedeki en sert gardiyanlardan birinin vergi borçlarına yardım etmeyi teklif eder. Gardiyan kızar ve onu hapishanenin çatısından atmak üzeredir. Andy onu ikna eder ve kişi başı üç bira karşılığında yardım edecektir. Andy bira içmese de yaşadığı bu durum onu mutlu eder ve yüzünü güldürür. Çünkü kendisini uzun bir süreden sonra ilk defa özgür ve normal olarak hissetmiştir. Andy hapiste umudunu hiçbir zaman kaybetmemiştir. Sabırlı olursa hayallerine ulaşabileceğine inanmaktadır ve bunu da tam tamına 20 yıl süreyle başarmıştır.

hacklink hacklink al hacklink hacklink al viagra krem sunucu guvenligii seo sunucu bypass ilginc bilgilere free hosting