Hızlı ve Kolay Kilo Vermek İçin Bunları Bilmeniz Gerekiyor

Diyet yapmak pek çok insan için oldukça zordur. Çünkü ciddi bir disiplin ve irade gerektirmektedir. Fakat diyet yapmadan bazı ipuçlarını bilerek hızla kilo vermeniz mümkündür. Bu yazımızda zayıflamanıza yardımcı olacak maddeleri sizler için derledik.

 1. Bu Üç Noktaya Dikkat Etmelisiniz

Zorlanmadan kilo vermeniz için dikkat meniz gereken 3 nokta vardır. Bunlar:

 • İştahımı nasıl kontrol altına alabilirim?
 • Aç kalmadan nasıl hızlı kilo verebilirim?
 • Metabolizma hızımı nasıl yükseltebilirim?

Hızlı ve kolayca kilo vermeniz için en başta yapmanız gereken şekerli ve nişastalı besinlerden uzak durmanızdır. Şeker ve nişasta vücudun kan şekeri ayarlamasında görev alan insülin hormonu salgısını arttırır. İnsülin, vücutta yağ depolamayı en çok etkileyen hormondur.

Şekeri hayatınızdan mutlaka çıkarmanız gerekir. Çikolatayı, şekerlemeleri, kurabiye ve pastaları, çaya atılan şeker, hamurlu sütlü tahıllar ve daha birçok şekerli besinleri tüketmemelisiniz.

Nişasta içeren besinleri de kesinlikle hayatınızdan çıkarmalısınız. Bu besinler ise; pirinç, patates, mısır, ekmek, makarna gibi besinlerdir. Eğer hızlı bir şekilde zayıflamayı kafanıza koymuşsanız nişastalı besinleri de tüketmemeniz gerekir.

Şekerli ve nişastalı besinleri artık tüketmediğinizde vücudunuzun insülin salgı hormonu azalır. Bu da az kalori alsanız bile daha az acıkmanızı sağlar. Eskisinden daha az yiyerek zayıf bir vücuda sahip olmanıza yardımcı olur.

2. Proteinli Gıdalar Tüketmelisiniz

Vücut protein ihtiyacını en çok balık, yumurta, kırmızı ve beyaz etten karşılamaktadır. Ayrıca protein kaynaklı olmasa da brokoli, karnabahar, ıspanak, marul, lahana ve salatalık gibi sebzeleri de sofralarımızda bulundurmamız şarttır.

Yağın miktarını abartmamak şartıyla yağı yeterli miktarda vücuda alınması gerekmektedir. Sağlıklı diyetlerde yağ bulunur. Zeytinyağı ve tereyağı tüketmelisiniz.

Günde 2 veya 3 öğün beslenmelisiniz. Eğer çok acıkırsanız öğleden sonra kendinize hafif bir dördüncü öğün yapabilirsiniz.

3. Zayıflamak İçin İlla Spor Şart Değildir

Spor yapmayıp metabolizmamızı nasıl hızlandıracağız? Bunun için uzmanlar spor yapılmasa bile ağırlık kaldırmayı tavsiye etmektedir. Haftada 3 veya 4 gün dambıllar ile yapacağınız egzersiz metabolizma hızınızın artmasına faydalı olacaktır. Çok yorulmadan ve çok vaktinizi almadan kalori yakmanız açısından güzel bir fırsattır.

Tam anlamıyla kilo vermek için spor yoluyla saatlerinizi harcamalısınız. Çünkü daha çok kalori yakmak gerekir. Bu da daha çok çalışma ile gerçekleşecek bir durumdur. Zayıflamanızı sağlayacak asıl etken yediklerinize dikkat edip, iştahınızın kontrolünü sağlamaktadır.

Zayıflamanıza Yardımcı Bazı İpuçları

Bu ipuçlarını aklınızın bir köşesinde bulundurun. Zayıflamanızda çok işinize yarayacaktır.

 • Sabah uyandığınızda kahvaltınızda yüksek proteinli besinler ile güne başlayın. Bu sayede mideniz gün içerisinde kazınmaz ve az kalori almanızı sağlar.
 • Doğal bile olsa şekerli içeceklerden ve meyve sularından kaçınmanızı öneririz. Çünkü şeker içeren içecekler fazla kaloriye sahiptir.
 • Yemeklerden yarım saat önce kesinlikle su içmelisiniz. Bu bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Zayıflamaya etkisinin %44 oranında olduğu tespit edilmiştir.
 • Lif içeren elma, portakal, armut, fasulye, çilek, salatalık, havuç gibi besinleri bol bol tüketmelisiniz.
 • Diyet sürecinde istediğiniz kadar şekersiz çay ve kahve içebilirsiniz fakat çokta aşırıya kaçmadan. Çay ve kahvede kafein olduğundan dolayı metabolizmanızın artmasını sağlayacaktır.
 • Yemeklerinizi yerken yavaş yemenizi öneririz. Çünkü kanıtlanmış bir gerçek olarak hızlı yemek yiyen insanların daha kolay kilo aldıkları görülmüştür.
 •  Küçük tabakları tercih edin. Çünkü küçük tabakta yediğiniz yemek size o kadarda küçük görünmeyecektir.
 • Düzensiz uykudan kaçının. Çünkü uykusuz kaldığınızda iştah metabolizmanızı etkilemiş olacak ve bunun sonucunda da ertesi gün kontrolsüz olarak yemek yemiş olacaksınız.