Kanola Yağı Nedir? Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Bu günkü konumuz olan kanola yağı insan sağlığına ne kadar faydalı ne kadar zararlı, sağlığımızı olumsuz yöntemi yoksa olumlu yöntemi etkiliyor, bu konulara değineceğiz, işte detaylar. kanola yağı, kolza tohumlarının genetik olarak ıslahından ortaya çıkan tohumlardan elde edilen bir çeşit yağdır. Kanada’da geliştirilip dünya piyasasına çıkarıldığı için Canadian Oil ve Low Acid isimleriyle de bilinmektedir.

Uzun yıllar boyunca makinelerde yağlama amacıyla kullanılmıştır. Özellikle de buharlı makinelerde sık olarak kullanılmıştır. 1950’li yıllardan itibaren marketlerin raflarında kendine yer bulmaya başlamıştır.

Kanola Yağının Zararları

Kanola yağının elde ediliği bitki olan Kolza, bitksel yağlar grubunun en zehirli olanıdır. Zehirlerinden dolayı hayvanların bile yemediği bir bitki türüdür.

Bitkisel kaynaklı olduğundan dolayı kullanımı yaygınlaşmış olsada yağ hakkındaki araştırmalar henüz devam etmektedir. Hayvanlar kullanılarak yapılan araştırmalar sonucu elde edilen bilgiler, bu yağın insanlar üzerinde zararlı olduğunu göstermektedir. Sonuçlara bakıldığı zaman, kalpte hasara neden olduğu görülmüş olup bunun yanında anfizem hastalıklarına, kansızlık, kabızlık, aşırı duyarlılık ve körlük gibi hastalıklar ortaya çıkardığı gözlenmiştir. Bunun ardından bazı ülkelerde satışı durdurulmuştur. Satışın yasak olduğu bu dönemlerde insanlar tarafından kullanılmamasına rağmen hayvan besinlerinde kolza bitkisi kullanılmış ve bunun sonucunda “deli dana” hastalığı görülmüştür.

Fareler üzerinde de kullanılan yağ, farelere de büyük zararlar vermiş ve bu yağın zararları bir kez daha ortaya konmuştur. Kalpte, böbreklerde ve böbrek üstü bezlerinde yağ kullanımından dolayı zararlar ortaya çıkmıştır. Bunun yanı sıra bağışıklık sisteminde de zayıflama görülmüştür.

Kanola yağının içerisinde yoğun olarak bulunan erusik asit, akciğer kanserine, sinir ve kan dolaşımı bozukluğu hastalıklarına sebep olabilmektedir. Kanola yağının zararlı olmasının en büyük etkenlerinden birisi de içerisinde trans yağı barındırmasıdır. Ayrıca bu yağın margarinlerde kullanılması sonucu daha büyük ölçekte zararlar ortaya çıkabilmektedir.

Kanola Yağının Yararları

Yukarıda bahsettiğimiz zararların temelinde yatan sebep kolza bitkisidir. Ancak şunu söylemeliyiz ki günümüzde marketlerde satılan kanola yağları, kolza bitkisinin zararlı kısımından arındırılarak raflarda yer edinmiştir. İçeriğindeki zararlı içerik olan erosik asit oranı %40 civarlarından, %0.1’lere düşürülmüştür. Bu oran insan sağlığına herhangi bir zarar vermemektedir.

Kanola yağının iyi taraflarından birisi ise doymuş yağ oranının az olmasıdır. Doymuş yağ oranı zeytinyağında %15, ayçiçek yağında yağında %12 civarındayken, bu oran kanola yağında %7 dolaylarındadır. Ayrıca omega-3 içeriğine sahip olması açısından kanola yağı sağlığa olumlu katkı yapan bir yağdır.

Kanola yağının tercih edilme sebeplerinden biriside tekli doymamış yağ düzeyinin düşük olmasıdır. Zeytinyağında tekli doymamış yağ oranı %73 iken, bu oran kanola yağında %63 civarındadır.

Kanola yağı, ısıya oldukça dayanıklı bir yağ çeşididir. Bu özelliğinden dolayı kızartmalarda çokça tercih edilir. Bu işlemin ardından kanola yağında bir tat değişikliği meydana gelmemektedir.

Baktığımız zaman bazen ucuzluğundan, bazende bilinçsiz olarak bilmediğimizden dolayı kullandığımız bu yağ, ekmeklerde, margarinlerde ve işlenmiş hazır besinlerde karşımıza çıkabiliyor. Ülkemizde son zamanlarda Genetiği Değiştirilmiş Organizmaların (GDO) tüketiminin engellenmesi yönünde çalışmalar mevcuttur. Kanola yağının da kolza bitkisinin genetiğiyle oynanarak elde edildiğini düşündüğümüz zaman, kanola yağının kullanılmasının doğru olmadığı açıkça ortaya çıkıyor.

hacklink hacklink al hacklink hacklink al viagra krem sunucu guvenligii seo sunucu bypass ilginc bilgilere free hosting