Kanserden Koruyan 20 Basit Önlem

İnsan ölümünün başlıca nedenleri arasında kanser hastalığının olduğu bilinmektedir. Kanserden koruyan bir çok önlem bulunuyor, ancak bundan önce kansere neden olan Sigara ya da alkol tüketimi, kimyasallara maruz kalma, stres, sağlıksız beslenme gibi bir çok durum neticesinde kanser hastalığına yakalanma olasılığı yükseliyor. Bu tür zararlı unsurlardan uzak durulduğunda kansere yakalanma riskimiz gerçekten azalır mı? Uzmanlara göre yaşam standartlarında bir takım değişiklikler yapmak gerçekten kansere yakalanma riskini azaltıyor. Bu doğrultuda yapılacak ilk iş beslenme alışkanlıklarını değiştirmek, ardından sigara ya da alkol gibi zararlı alışkanlıklardan vazgeçmek ve gün içerisinde olabildiğince hareketli olmak şartı ile kanser riskinin azaldığı düşünülüyor. Bu yazımızda da Memorial Ankara Hastanesi Beslenme ve Diyet Bölümü’nden Diyetisyen Emine Yüzbaşıoğlu’nun kansere karşı korunabilmek için sıralamış olduğu 20 maddeden bahsedeceğiz.

Kanser riskini azaltmak için bu maddeleri dikkate almakta fayda var.

 1. Vücut kitle indeksine göre her kişi kendi ideal olan kilosunu koruyabilmelidir.
 2. Tek yönlü beslenme yerine, gün içerisinde et, süt, tahıl, zeytin yağı ya da meyve sebze gibi besinlerin hepsinden belirli miktarlarda tüketmek sağlık açısından oldukça önemlidir.
 3. Günlük olarak 2 öğün sebze ile 5 öğün meyve tüketilmelidir.
 4. Kanser riskini azaltmak istiyorsanız posa tüketimine de ağırlık vermelisiniz. Bundan dolayı da beyaz ekmek değil de çavdar ya da kepek ve buğday ekmeği tüketilmelidir. Eğer meyvelerin kabukları yeniliyorsa, bunları soymadan tüketmek gerekir.
 5. Kilonuzu koruyabilmek için şekerden uzak durmak gereklidir.
 6. Yemekleri pişirirken haşlama ya da fırında pişirme tekniği kullanılmalıdır. Kızartma tarzı fazla yağ içeren yemekler yerine kavurma gibi pişen yemekler tercih edilebilir.
 7. Eğer sigara ya da alkol tüketiyorsanız bunları acilen bırakmalı, hatta sigara içilen bir ortamda dahi bulunmamalısınız.
 8. Fiziksel anlamda hareketsiz kalmak yerine daha aktif olmalısınız. Bunun için hafta içinde en az 2 gün spor yaparak sağlıklı kalabilirsiniz.
 9. Günlük su tüketiminiz en 2 – 2,5 litre olmalıdır.
 10. Gün içerisinde içilen çay ya da kahvelerin miktarını azaltmak gerekiyor. Sütlü kahve içiyorsanız da süt tozundan ziyade yarım yağlı süt kullanmak daha sağlıklı bir yöntem olacaktır. Bununla birlikte kola gibi asitli içecekler ile hazır meyve suları yerine komposto ya da evde sıkılan meyve suları tercih edilmelidir.
 11. Eğer alkol kullanıyorsanız, bu alışkanlığınızdan vazgeçmelisiniz.
 12. Balık etindeki Omega – 3 sayesinde kansere yakalanma riskini azaltmak mümkündür.
 13. Antioksidan bakımından zengin olan karnabahar, lahana ya da brokoli gibi sebzelerin tüketilme sıklığını da artırmak gerekir.
 14. Tüketilen tüm besinlerin iyice yıkanması ve özenli bir şekilde hazırlanması da kanser riskini azaltan etkenlerden birisidir.
 15. Yaptığınız kızartma için yağı bir kez kullanmak en sağlıklı olanıdır. Kızartma da kullanılan yağları tekrardan kullanmak kanser riskini artırmaktadır.
 16. Direkt ateş ile yapılabilen yiyecekler, (kebap vs.) haftada bir kez tüketilmesi yeterlidir.
 17.  Her kişinin gün içerisinde tüketmiş olduğu tuz miktarı 5 gramdan fazla olmamalıdır. Hatta turşu ya da salamura gibi tuzluluk oranı yoğun olan yiyeceklere de sınırlama getirebilirsiniz.
 18. Salam, sosis gibi hazır gıdalardan uzak durmak en sağlıklı olanıdır.
 19. Günlük olarak 2 bardak süt içmeli ya da yoğurt yemek kanser riskini azaltan etkenlerin başında gelir.
 20. Yaz aylarında ise güneşin zararlı ışınlarına direkt olarak maruz kalmamak gerekir.