X

Kas ağrısı nasıl geçer, Kas ağrısına ne iyi gelir?

Kas ağrısı bir çok nedene bağlı olarak gelişebilir, bu yazımızda ise vücudumuzda oluşan Kas ağrısı nasıl geçer neden olur ve Kas ağrısına ne iyi gelir gibi konuları inceleyeceğiz. Tıpta miyalji olarak adlandırılan kas ağrılarına, genellikle kasları yoran aşırı beden hareketleri yol açmaktadır. Kasların aşırı şekilde yorulması yıpranmasına neden olduğu için, tedavi edilmediği taktirde kas problemlerine sebebiyet vermektedir.

Kaslarımız yeterince kasılmadıklarında yorulmakta, bunun sonucunda da kas ağrıları ve bazı kas sorunları ortaya çıkmaktadır. Aşırı şekilde kasılan kaslar da sürekli kasılmakta, zaman içinde uyarılara tepki vermemeye başlamaktadır. Bunun neticesinde de kaslarımız daha az kasılmakta ve yorgun düşebilmektedir.

Kas hücrelerinde yer alan potasyum iyonlarının kas yorgunluğuna bağlı etrafa yayılmaları, ağrı yapan ve gücü azalan kasların temel nedenidir. Dolaşımdaki kanın en büyük ve önemli görevlerinden biri potasyumun taşınmasıdır. Kanın potasyumu kandan dışarı taşıması halinde, kas içerisindeki potasyum oranını düşürmektedir. Bunun sonucunda da kasların kasılması engellenmektedir. Potasyumun kanda yeterli düzeye getirilmesi, kasların çalışmaya hazır duruma gelmesini sağlar.

Miyalji yani kasların ağrımasından dolayı dinlenme ihtiyacının temel sebebi budur. Kaslar zamanla uyarılara cevap veremeyecek hale gelir. Bu durumun meydana gelmesinde laktik asit birikimi büyük rol üstlenmektedir. Bu durumu engellemek için kasların sıcak tutulması ve büzüşmesinin önüne geçilmesi gerekir.

Kas ağrılarında ilaç kullanılabilir mi?

Kas ağrıları (miyalji), kas romatizmasından kalp hastalıklarına değişik hastalıkları işaret edebilir. Bundan dolayı zaman kaybetmeden doktora görünmelidir. Doktorun teşhis ve tanılaması sonucu verilecek olan ilaçların kullanılması ve doktorun önerilerine uyulması gerekmektedir.

Kas ağrısı nasıl geçer?

Kas ağrılarının en şiddetli seviyeye gelmesi kasların ezilmesi, darbe alması veya hasar görmesi neticesinde olmaktadır. Ağrının ilk başlangıçta anlaşılması pek de mümkün değildir. Kaslara gelen darbeden ilk beş saat süre içinde ortaya çıkan ağrılar, çok daha şiddetli ağrılar olma ihtimalini de doğurmaktadır. Bunun sebebi kanın kas içinde toplanması olup, ağrısı da yavaş yavaş artabilmektedir. Bunun gibi bir durum meydana geldiğinde mutlaka doktora gidilmeli ve muayene olunmalıdır. Kasların yorulmasına neden olmayan hafif egzersizler, düzenli masaj ve sıcak kompresler oluşabilecek ağrıları hafifletecektir.

Kas ağrısı kas hastalıklarının belirtisi mi?

Kas hastalıklarının belirtileri olarak güçsüzlük ve normal olarak yapılabilecek işlerin yapılamaması öne çıkmaktadır. Merdiven çıkmakta zorlanma ve saçları taramada güçlük çekilmesi kas hastalığını işaret ediyor olabilir.

Kas ağrılarının geçmesi için evde yapılabilecekler:

Kas ağrısının şiddetinin azaltılması ve şişliğinin alınması amacıyla uygulanabilecek ilk yöntem soğuk kompres olarak öne çıkmaktadır. Bu uygulamada bir torbanın içine 6-7 adet buz konulur ve ağrıyan kasın üzerine yerleştirilir. Çok fazla baskı uygulamadan 20 dakika süreyle tutun.

Eğer gün içinde ağrılarınız şiddetlenirse, soğuk kompresi yeniden uygulayabilirsiniz. Şayet buzluğunuzda buz yoksa buzluktaki başka malzemeleri kullanabilirsiniz.

Ağrıyan kasın yukarıda tutulması, kasa gelen kan akışını yavaşlatıp, şişliğin ve ağrının azalmasını sağlayabilir. Eğer bacaklarınızın kasları ağrıyor ise, ayaklarınızın alt kısmına yastık koyup uzatabilirsiniz. Kol kasınızda ağrı varsa kolunuzu yukarıda tutabilirsiniz.

Damarların genişlemesi için sıcak bir banyo yapabilir ve ağrınızı hafifletebilirsiniz. Kas ağrısı geçene dek zorlu hareketler yapmayın. Bacak kaslarınızın yorulmaması için uzun yürüyüşler yapmayın ve aşırı yüklenmeyin.

Ağrısı olan kasınıza rahatlatıcı nane yağı ile masaj yapabilir ve ağrınızı azaltabilirsiniz. Eğer tüm bunlar yeterli gelmezse, ağrı kesici ilaçlar kullanabilirsiniz. Şayet ağrılarınız, 3-4 gün içinde hafiflemezse ve daha da şiddetlenirse mutlaka bir doktora görünün.

This post was last modified on 12 Kasım 2018 02:02

Yorumları göster (2)

  • Uzun süren ağrılar kremle yada başka bir şeyle geçmez 3-4 gün içinde ağrılarda ciddi bir azalma yoksa büyük ihtimal 2 derece kas yırtılması vardır uzun bir süre istirahat etmeniz gerekir emin olmak için fizik tedavi doktoruyla görüşüp ağrılı bölgenin MR çekilmesini isteyebilir siniz. Geçmiş olsun

  • İyi günler, ben spor nedeniyle kas kasılması yaşıyorum. Önceden de olurdu fakat 1-2 sürerdi. Şu an yaşadığım ağrı üç haftadır devam etmekte. Bir ortopedi doktoruna gittim kas gevşetici ve buz uygulamamı söyledi buna rağmen ağrı devam etmekte. Sizin bu konu hakkında yorumlarınız nedir yardımcı olabilir misiniz? (Bölgede sadece küçük bir şişlik var, kızarıklık veya başka bir şey yok)