Kelebeğin ömrü ne kadar ve kelebeklerin yumurta evresi

 

Doğanın narin ve eşsiz canlılarından olan, Kelebeğin ömrü ne kadar, rengarenk desenleri ve tasarımlarıyla doğaya renk katan, kelebekler nasıl oluşur ve kelebeklerin doğum süreci gibi merak edilen konuları sizler için araştırdık işte detaylar. Kelebekler kanatlarıyla, uçuşlarıyla, renkleriyle güzel hayvanlardır. Her hayvandan korkan görülmüştür. Ancak kelebekten korkmak ne mümkün. Tamamen güzelliği ve zarifliği ile öne plana çıkmış olan kelebekler herkes tarafından beğenilen ve sevilen hayvanlardır. Ancak kelebek ömrü denilen bir şey vardır. Kelebek ömrü zaman kısalığını anlatmak için kullanılan bir deyimdir. Çünkü halk arasında kelebeklerin yalnızca bir gün yaşadıklarına dair söylentiler bulunmaktadır. Ancak kelebekler bir gün yaşamazlar. Kelebeklerin yaşamı evre evredir. Ancak bizim kelebek olarak bildiğimiz, uçtuğu ve en güzel evresi kelebeğin yaşamının gerçekten son evresidir ve çok fazla kısadır.

Kelebeklerin kelebek olarak yaşama süreleri gerçekten çok azdır. Ancak bu süre kelebeklerin cinsine göre de değişiyor. Kelebeğin cinsine göre bu süre bir gün, birkaç gün, birkaç hafta, birkaç ay gibi süreler oluyor. Nadir de görülse bazı cins kelebeklerin bir yıla kadar yaşadıkları görülmüştür.

Kelebek yaşamı kelebeğin doğum evresinden itibaren alındığında aslında kelebeklerin ömrü kısa değildir. Çünkü kelebekten önce tırtıl olarak yaşamaktadırlar. Ancak tırtıl olarak geçirdikleri döneme kıyasla, kelebek olarak geçirdikleri dönem hayli kısadır. Kelebek dönemlerinde çiftleşmeleri, üremeleri gerekmektedir. Bunun için bu evreyi eşlerini aramak ve yumurtalarını bırakmakla geçirirler. Hatta bazı kelebeklerin beslenmelerini gerçekleştirebilmeleri için ağız ve hortumları dahi yoktur.

Kelebekler görüntü olarak narin bir yapıda görünürler. Birçok kişi kelebeğe dokunsa ölecekmiş gibi hisseder. Ancak görüntülerinin aksine kelebekler güçlü bir yapıya sahiptir. Kelebekler birçok hayvanda olmayan özelliklere sahiptir. Kelebekler tropikal ormanlarda, dağların en yüksek yamaçlarında hatta yanardağ alevlerinin arasında uçabilirler. Uçmaları bir yana dursun kelebeklerin birçok kişinin bilmediği bir özelliği daha vardır. Kelebekler yüzebilirler. Kelebekler okyanuslarda, denizlerde yüzebilirler. Bu yapıları göz önünde bulundurulduğunda kelebekler oldukça güçlü hayvanlardır.

Kelebekler dünyanın en çok türe sahip olan canlılarından biridir. Hatta rakam olarak telaffuz etmek gerekirse kelebek türlerinin 18 sıfırlı bir sayıda olduğu bilinmektedir. Ancak basit bir tabirle bir insana bir milyon kelebek düşmektedir. Bu durum ise oldukça yüksek bir orandır. İşte, bu türler kelebeğin farklılıklarını ortaya koymaktadır. Kelebek türleri farklılaştıkça özellikleri ve yaşam süreleri de farklılaşmaktadır.

Kelebeğin ömrü ne kadar?

Kelebekler tırtıl olarak yaşama başlarlar. Ancak bizler onları kelebek olarak görür ve kelebek olarak severiz. Ancak kelebeklerin kelebek olarak geçirdikleri yetişkin evreleri oldukça kısadır. Kelebek evrelerinde tek düşündükleri çiftleşmek ve nesillerinin devamını getirmektir. Bunun için kelebek evresinde birçok kelebek beslenme ihtiyacını dahi gerçekleştirmemektedir. Kelebeklerin ömrü birkaç günden bir yıla kadar bir süre içinde değişmekte ve bu sürenin değişkenliği tam olarak kelebeğin türüne bağlıdır.

Kelebek ömrü denildiğinde akla kelebeğin yalnızca uçan hali gelmemektedir. Kelebekler hayatlarını başkalaşım süreci içinde geçirirler ve onların yaşamları dört ana evreden oluşmaktadır. Yumurta kelebeklerin ilk evresidir, koza ikinci evresi, tırtıl ise üçüncü evresidir. Bizim dördüncü ve son evresi olarak bildiğimiz kelebek evresi yetişkin, imago evresi olarak adlandırılmaktadır. Kelebeklerin ömrü tüm bu evreler hesaplanarak elde edilebilir. Yani yalnızca yetişkin evresinin kelebeğin ömrü olduğunu söylemek doğru değildir. Kelebek yumurta halindeyken itibaren ömrü başlamaktadır. İşte,kelebek evreleri;

Kelebeklerin Yumurta Evresi

Yetişkinlik çağına erişmiş bir kelebek eşini aramak ve neslini devam etmekle geçirdi bu döneminde çiftleştikten sonra yumurtalarını da bir çiçeğin üzerine bırakmaktadır. Bu yumurtalar 6 ile 14 gün içinde çatlamaktadır.

Kelebeklerin Larva Evresi

Kelebeklerin yumurtası çatladıktan sonra içinden tırtıllar çıkmaktadır. Bu tırtılların her biri farklı renk ve boyuttadır. Larva süresi ortalama olarak 3 ile 6 hafta arasında sürmektedir.

Kelebeklerin Pupa Evresi

Tırtıl larva evresini tamamladıktan sonra ağaç dalları, taş aralıkları, evlere girerek emin oldukları bir alanda pupa evresine geçmektedirler. Kelebeklerin pupa evresi 10 ile 15 gün sürmektedir. Bu sürenin son üç dört gününde tırtılın kabuğu şeffaflaşır ve kelebek renkleri belirmeye başlamaktadır. Bu aşamada kelebeğin desenleri ve renkleri de görülmeye başlamaktadır.

Kelebeklerin Son Evresi Yetişkinlik

Kelebeklerin son evresi yetişkinlik yani bizim onları asıl kelebek olarak bildiğimiz evredir. Kelebek evresi için kelebek olgunlaştığı pupadan çıkmaktadır. Pupa ortada kalır, kelebek ise uçmaya başlayarak eşini aramaya başlar. Kelebekler bu evrede eşlerini bulmaya, çiftleşmeye ve yumurtalarını bırakmaya çalışırlar. Bu süre içinde yaşam süresi ise ortalama olarak 7 ile 10 gündür.

Kısaca Kelebeklerin Ömrü

Sonuç olarak bakmak gerekirse kelebekler bizim bildiğimiz halini alana kadar süren 2 – 3 aylık bir yaşam evresi vardır. Kelebek halini aldıktan sonra ise 7 ile 10 gün yaşamaktadır. Evet, kelebek hallerindeki ömürleri kısadır. Ancak bir gün değildir.