Kitap Okumanın Faydaları Nelerdir?

Kitap okuma faaliyeti, insanların birçoğunun vazgeçilmez bir tutkusu olsa da bazılarının da pek hoşuna gitmeyen bir aktivitedir. Şayet kitap okumanın faydaları saymakla bitmez, şayet kitap okuma alışkanlığının insana neler kazandırdığı bilinseydi belki de kitap okumayı sevmeyen bir tek bile insan olmayacaktı. Kitap okuyarak insanlar, bilgi anlamında çok gelişirler ve zihinlerinin gelişmesine katkı sağlarlar.

Kitap okumak insanoğlunun belki de en faydalı alışkanlıkları arasında yer almaktadır. Hatta, okula ilk başlanılan dönemlerde bir çok öğretmen çocuklara kitap okumayı sevdirmek için çeşitli yollara başvururlar. Bunlardan birisi de ders aralarında kitap okuma etkinliğidir. Peki ama kitap okumak bizim için neden bu kadar önemli, insana olan faydası ne dediğinizi duyar gibiyiz.

Kitap okuyan insanlar içinde bulunduğu ruh halinden uzaklaşarak tamamen gevşemeye başlar. Yine bununla birlikte kitap okuyan insanların zihin dünyası diğer insanlara göre daha ileri bir düzeydedir. Zihnimizde bir çok olumlu etki yaratan kitap okumanın bu etkilerini şöyle sıralayabiliriz;

Kitap okumanın faydaları kısaca;

  • Hızlı okuma ve anlama yeteneğini güçlendirir
  • Kitap okuyan kişilerde kavrama güdüsü hem gerçek hem de soyut anlamda gelişim gösterir
  • Kitap okuyan kişilerin hayal dünyası gelişmiş olur
  • Etkili konuşma ve iletişimin kolay kurulmasına yardımcı olur
  • Teknolojik aletlerin insan zihnine vermiş olduğu olumsuz enerjiyi ortadan kaldırarak her türlü olumsuzlukları giderir
  • Çocuklara kitap okunduğunda uysallaşma ve kolay iletişim kurmaya yardımcı olur.

Yukarıda saydıklarımızın dışında da kitap okumak, insana sayısı fayda sağlamaktadır. Kitaplar, insanın yalnız kalması durumunda en yakın arkadaşlık edebilecek varlıklardır. Bu arkadaşla vakit geçirdiğiniz zaman sizden bir şeyler alıp götürmez, tam tersi okuyucusuna bir şeyler katar. Hatta 1 saat tv izleyerek beyninize verdiğini hasarı 3 saatlik boyunca bir kitap okuyarak ancak giderebilirsiniz.

Bu bilimsel olarak da kanıtlanmış bir durumdur. Eğer siz de kitap okumuyorsanız, ilk olarak kendinizle başlamalı ve daha sonra yakın çevrenizde bulunan kişilere kitap okumayı tavsiye etmelisiniz. Gün içerisinde belirlemiş olduğunuz bir saatte kısa süreli de olsa okuyacağınız bir kitap size çok büyük katkılar sağlayacaktır. Unutmayın, öğrenmenin yaşı yoktur. Öğrenen ve olayları araştıran bir nesil hiçbir zaman yok olamaz.