X

Kore Filmleri Hayranları Buraya İşte En iyi 25 Kore Filmi Listesi

Aksiyon macera, Korku – Gerilim, suç – dram ve Romantik – Komedi konulu Kore filmleri arıyorsanız doğru yerdesiniz, işte en iyi ve en çok izlenen Kore filmleri ve en iyi 25 film listesi şeklinde hazırlamış olduğumuz liste sizlerle.

Kore, sinema sektöründe de hızlı bir şekilde yükselme gösteren bir ülke olarak göze çarpıyor. Daha önceki dönemlerde çekilen Kore filmleri gibi yeni dönem filmleri de sinemaya damga vuracağa benziyor.

Yaygın olarak romantik komedi tarzında çekilen, oyunculukların sıcak olduğu ve özgün senaryoların işlendiği Kore dizileri gibi  Kore filmlerinin de hayran sayıları günden güne artış göstermektedir. Size vereceğimiz Kore filmleri listesinde, aralarında yeniden uyarlanan filmler olsa bile, çok büyük başarılara imza atmış filmleri bulacaksınız.

Güne Kore sinemasına yeni merak sarmış ya da bu ülkenin filmlerini hali hazırda izleyenler için hazırlamış olduğumuz bu listede son dönemde çekilen filmler de yer alıyor. Yapmış olduğumuz bu liste bir çok kategoriyi içermiş olduğundan ımbd puanına göre bir sıralamayı uygun gördük. Şimdi en iyi 25 Kore filmini sizler için sıralıyoruz.

En İyi Kore Filmleri Listesi – IMDB Puanına Göre Sıralanması

Genel olarak aşk ve dramı bir arada ele alan bu filmlerde; suç, gerilim ve aksiyon türünde etkileyici yapımlar bulunuyor. Toplam 8 farklı kategoride 25 Kore filmini barındıran listemize geçelim artık.

Suç – Dram Türlerinde En İyi Kore Filmleri

 1. Papatya – IMDB Puanı 7,6

Kore’nin birbirinden önemli oyuncularının yer aldığı bu film; dram türünün oldukça başarılı örnekleri arasında yer alıyor. Bu film 2006 yılında gösterime girmiştir. Papatya filminin konusu ise; mafya için çalışan bir kiralık katil ile güzel ve genç bir ressamın birbirine aşık oluşunu konu ediniyor. Mafya için kiralık katillik yapan Park Yi, Hye – Young’u papatya tarlasında resim yaparken gördükten sonra hemen aşka kapılır. Ancak dedektif Woo’nun ortaya çıkması ile işler daha karmaşık hallere dönüşecektir

 1. İntikam Meleği – IMDB Puanı 7,7

Lee Young-ae, Min-sik Choi ve Song Kang-Ho gibi başarılı oyuncuların yer aldığı 2005 yapımı İntikam Meleği filminde suç ve dram konuları etkileyici bir şekilde işlenmiştir. Bu yapım, Lady Vendetta adı ile de bilinmektedir. 13,5 yıl boyunca işlemediği bir suçtan dolayı hapis yatan birisinin bitmek bilmeyen intikam arzusunu seyirciye olağanüstü güzellikte aktarıyor.

 1. Acı Tatlı Hayat – IMDB Puanı 7,7

Byung – Hun Lee’nin başrol olduğu bu filmde daha bir çok ünlü isim yer alıyor. Drma, aksiyon ve suç konularını başarılı bir şekilde işleyen bu film çarpıcı bir şekilde bunları seyirciye anlatıyor. Filmin konusu ise bir mafya liderinin en güvendiği adamı olan Sunwoo’nun sevgili tarafından ihanete uğraması ve ardından gelişen olaylardır.

 1. Haklı İntikam – IMDB Puanı 7,7

Song Kang-Ho, Bae Doona ve Ha-kyun Shin gibi isimlerin rol aldığı bu film 2002 yılına damga vurmuştur. İşitme özelliğini kaybetmiş olan Ryu, hasta kız kardeşi için bir çocuk kaçırır. Kız kardeşinin ihtiyacı olan böbreği bu çocuktan alacaktır. Çocuk kaçırarak suç işlemesinin ardından başı bu sefer de organ mafyaları ile belaya girecek olan Ryu, bu olayın ardından işkence, cinayet ve intihara kadar varan bir olaylar silsilesinin içerisinde kendini bulacaktır.

 1. Ana – IMDB Puanı 7,8

2009 yapımı olan bu filmde Won Bin ve Hye – ja Kim başrollerde bulunuyor. Konu itibari ile izleyicilerini çok etkilemiştir. Aşırı çekingen bir genç, cinayet işlediği gerekçesi ile suçlanmaktadır. Dosyayı alelacele kapatmak isteyen polisler ise özenmeden bir soruşturma yaparlar ve bu gencin tutuklanmasına neden olurlar. Davaya bakan avukat da pek umursamadığı için, gencin annesi kendi yöntemleri ile oğlunun suçsuz olduğunu ispatlamaya çalışacaktır.

 1. Ölümcül Takip – IMDB Puanı 7,9

Bu film ise 2008 yılında vizyona girmiş ve oldukça beğeni toplamıştır. Bu filmde dram, suç ve gerilim gibi konular ustalıkla işlenmektedir. Filmin konusunu ise geçmişte polis olarak görev yapan daha sonra kadın satıcısı olan Joong ho’nun, kendine bağlı kadınların ortadan kaybolmasının nedenlerini araştırmasıdır.

 1. İlkbahar, Yaz, Sonbahar, Kız ve İlkbahar – IMDB Puanı 8,1

2003 yılına damga vuran filmlerin başında bu film gelmektedir. Budist manastırında bulunan bir keşişin, yanında bulunan çırağına bu hayatın anlamını öğretme gayretlerini ve çırağın ise bu anlamları mevsimler şeklinde kodlamasını konu alan bir filmdir. Kim Ki – Duk’un yönetmenliğini yaptığı ilkbahar, Yaz, Sonbahar, Kış ve İlkbahar filmi, gişede büyük başarılara imza atmıştır.

1.Cinayet Günlüğü – IMDB Puanı 8,1

Song Kang-Ho ve Kim Sang-kyung ikilisinin başrollerinde bulunduğu bu film 2003 yılında çekilmiş ve o yıla damga vurmayı başarmış filmler arasında yer alıyor. Bu film gerçek bir hayat hikayesinden esinlenerek beyaz perdeye aktarılmıştır. 1986 – 1991 yıllarında Güney Kore’de gerçekleşen seri cinayetleri konu almaktadır.

Korku – Gerilim Türlerinde En İyi Kore Filmleri

 1. Kan Arzusu – IMDB Puanı 7,1

Kim Ok Bin, Sang Kang Ho ve Ha Kyun Shin gibi oyuncuları kadrosunda bulunduran ve Cannes Film Festivali Jüri Ödülüne layık görülen bu film Kore sinemalarının en iyi filmleri arasında yer alıyor. Konu olarak korku, romantizm, fantezi ve gerilim türlerinden oluşan bu film Emile Zola’nın eserinden beyaz perdeye aktarılmıştır. Emmanuel Virüsü adında bir ölümcül virüsün ortadan kaldırılması için gönüllü bir rahibe bulunur. Bu rahibeye virüs bulaşır ve ölümün kıyısından döner. Yapılan kan nakli sonucu hayatta kalan bu rahibe, daha sonraları kendi iradesi ve isteği dışında kan içtiğini anlar ve bu durumdan kurtulmak için intihar etmeye kalkar fakat ölmez. Daha sonra ise olaylar gelişir.

 1. Karanlık Sırlar – IMDB Puanı 7,3

Bu film en çok izlenen Kore filmi olarak biliniyor. Psikolojik korku türünde  oldukça başarılı bir filmdir. Bu film 2003 yılında vizyona girmiş ve oldukça başarılı olmuştur. Aslında konusu bir şehir efsanesi olan bu film, iki kız kardeşin hikayesi olarak da biliniyor. Bunun yanı sıra oyunculukların oldukça etkileyici olduğu bu filmi kesinlikle izlemeniz gerekiyor.

 1. Zombi Ekspresi – IMBD Puanı 7,5

2016 yılında vizyona girmiş ve başarı elde etmiş olan bu filmde bir çok ünlü isim yer alıyor. Vizyona girmesinin hemen ardından çok sayıda sinema ödülü kazanmış olan Zombi Ekspresi adlı bu film, adının hakkını verircesine, bir zombi istilasında trende mahsur kalan insanların hayatta kalabilmek için göstermiş oldukları çabaları konu almaktadır.

 1. Şeytanı Gördüm – IMDB Puanı 7,8

2010 yılında vizyona giren bu etkileyici filmi izleyenler, gerçekten oldukça geriliyor. Bir gizli ajan ile sadece kendi zevki için insanları öldüren oldukça zeki bir psikopatın kovalamacısını konu edinin bu film; nişanlısı öldürülen bu ajanın intikamını almak için yaptığı arayışları anlatmaktadır.

 1. Hizmetçi – IMDB Puanı 8,1

2016 yılında bomba etkiyi yaratan ve filmdeki erotik sahnelerle de oldukça dikkat çeken Hizmetçi filmi, psikolojik gerilimin en etkileyici örnekleri arasında yer alıyor. Oyuncu kadrosunun çok geniş olduğu bu filmde, 1930’lu yıllardaki Kore anlatılıyor. Filmde kendisini Leydi Hideko’ya bir kont olarak gösteren Fujiwara, kont olmamakla birlikte dolandırıcıdır. Hideko’yu kendisine aşık ederek onun paralarını yemeye çalışmaktadır. Bu emellerini gerçekleştirmek için evin hizmetçisi Sook Hee’den de yardım isteyen Fujiwara, Sook – hee ‘nin Leydi Hideko’ya aşık olduğunun farkında bile değildir.

1.İhtiyar Delikanlı – IMDB Puanı 8,4

2003 yılında vizyona giren bu film gelmiş geçmiş en iyi Kore filmi olarak biliniyor. Japon mangasından esinlenilerek sinemaya aktarılan bu film, Cannes Film Festivalinde de Büyük Ödül almayı başarmıştır. 15 sene boyunca tek bir odada hapis hayatı yaşayan, daha sonra ise karısının ölümüne sebep olarak gösterilen Oh Dae Su’nun yaşamış olduğu şeyleri konu alan bu film, bu listenin de en başında yer almayı hak ediyor.

Romantik – Komedi Türlerinde En İyi Kore Filmleri

 1. Kurt Çocuk – IMDB Puanı 7,4

Bu film 2012 yılında vizyona girmiştir. Aslında fantezi ve romantizm bu filmde harmanlanmış şekilde seyirciye aktarılıyor. Bu yapımda çok ünlü isimler bulunuyor. Film gösterime girdikten sonra da bir çok ödülü almaya hak kazanmıştır. Vücut ısısı oldukça yüksek, göz rengi gri ve dişleri de oldukça büyük ve keskin olan bir kişi, sinirlendiği esnada kocaman bir kurda dönüşmektedir. Bu gence yardım eden bir kız vardır ve bu genç, kıza aşık olur. Aradan uzun yıllar geçmiştir ve kız yaşlanmıştır. Ancak ne olursa olsun Kurt Çocuğu hiç unutamamıştır.

 1. Hüzünden Öte – IMDB Puanı 7,6

Bu filmin diğer adı More Than Blue’dur. Filmde dram ve romantizm eşsiz bir şekilde harmanlanmıştır. K ve Cream liseden beri arkadaştırlar. Daha sonra bu iki isim aynı evde yaşamaya başlarlar. K, Cream’a deli gibi aşıktır. Cream ise sürekli olarak sevgili değiştirmektedir. Bu durumu sessizce izleyen K, ölümcül bir hastalığa yakalanınca bir şeyler yapmak isteyecektir.

 1. Klasik – IMDB Puanı 7,9

Dram ve romantizmin harmanlanması ile oluşan bu film 2003 yılında gösterile girmiş ve bir çok ödül almayı başarmıştır. Jin – Hae’nin annesinin ilk aşkı ile yaşadıkları aşkı ve mektuplaşmalarını konu almaktadır. Hatta bu mektuplar içerisinde onun için gizemli şeyler de bulunuyor.

 1. Boş Ev – IMDB Puanı 8,1

Hem dram hem de romantizmin bulunduğu bu filmde aşkın sessizce bile yaşanabileceği konu ediniliyor. Usta oyuncu kadrosu bulunan bu film 2004 yılında vizyona girmiş ve çok beğeni toplamıştır. Filmin konusu ise eşinden sürekli olarak şiddet gören bir kadının, kurtuluş yolu olarak boş evlere gizli gizli giren Tae – Suk’ta bulduğu anlatılmaktadır.

 1. Hırçın Sevgilim – IMDB Puanı 8,2

Filmin yönetmeni Kwak Jae – Young’tur. İzleyenlerin içini ısıtan romantik komedi tarzında bir film olan Hırçın Sevgilim, Kim Ho Sik’in kaleme aldığı aşk mektuplarından esinlenilerek sinemaya uyarlanmıştır. Başrollerinde Jun Ji Hyun ve Tae Hyun Cha bulunmakta olan bu film 2001 yılında vizyona girmiştir. Kore filmi izlemek isteyenler için bulunmaz bir fırsat olabilir.

 1. Kim’in Adası – IMDB Puanı 8,2

Başrollerindeki Jung Ryeo Won ve Jung Jae Young’un sergilemiş olduğu oyunculukları kendilerine hayran bırakmıştır. Bu film 2009 yılında vizyona girmiştir ve izleyicilerden tam not almayı başarmıştır. Lee Hae Jun, bu filmi hem yazmış hem de yönetmiştir. Romantik olan bu film; intihar etmek için nehre atlayan Kim’in ölmemesi ve gözlerini açtığında kendisini daha önce hiç bilmediği bir adada bulmasını konu almaktadır. Daha sonrasında ise evinin odasından hiç çıkmayan bir kız dürbünle Kim ve adasını görecek ve olaylar da gelişecektir.

1.Hatırlanacak Bir Anı – IMDB Puanı 8,3

2004 yapımı olan bu filmin başrollerinde Son Ye  Jin ve Jung Woo Sung oynamaktadır. Yine romantizm alanında Kore sinemasının en iyileri arasında bulunan bu film etkileyici sahneleri ile izleyenleri kendisine hayran bırakmıştır. Konu olarak umutsuz bir aşk seçilmiştir. Amansız bir hastalık ile birlikte yaşanan dramların hem kalbinize hem ruhunuza dokunacağı, hayranlıkla izleyeceğiniz bir film olacağı kesindir.

Bonus: Ben Bir Robotum Ama Sorun Değil – IMDB Puanı 7,1

2006 yılında gösterime giren bu film izleyicilerin çok beğenisini kazanmayı başarmıştır. Romantik komedi türünde olan Ben Bir Robotum Ama Sorun Değil filmi, akıl hastanesinde tedavi gören ve kendisini robot zanneden bir kız ile ruhlarla iletişim kurduğuna inanan bir erkeğin hikayesini konu almaktadır.

Aksiyon – Macera Türlerinde En İyi Kore Filmleri

 1. İyi, Kötü ve Tuhaf

Bu film 2008 yılında vizyona girmiş ve aksiyon macera tarzı filmler arasında oldukça ses getirmeyi başarmıştır. Kadrosunda bir çok ünlü bulunan bu film bir çok ödülü almaya da hak kazanmıştır. İyi, Kötü ve Çirkin adındaki efsane filmden ilham alınarak Kore yapımı bu film sinemaya uyarlanmıştır.

 1. Benim Yolum – IMDB Puanı 7,8

2011 yılında seyirci ile buluşan bu filmde dram ve aksiyon bir arada bulunuyor. Bu filmi izlediğinizde 2. Dünya Savaşı’nın başlangıç yıllarına gideceksiniz. Bu savaş sırasında Kore, Japonya tarafından işgal altına alınır ve Koreli iki genç ise sivil hayatlarında atlet iken cephede savaşan birer asker oluverirler. Tatsuo adındaki bir genç albay olan büyükbabasının bomba düzeneği bir paketle haince öldürülmesine şahit olur.

Bu paketi albaya veren ise evindeki hizmetçi Jun Shik Kim’in babasıdır. Tatsuko, dedesinin ölümünden hizmetçinin ailesini suçlar. İlerleyen zamanlarda koşularda başarı gösteren iki genç atletizmde seçmelere katılır. Kim, Tatsuo’yu geçmiş ve birinci olmuştur ancak Japon komitesi tarafından elenmiştir. Daha sonra Japonlar ile kavga eden Kim başka bir muharebeye  savaşmak için gönderilir. Tatsuo ise Kim’in asker olduğu birlikte albaylık rütbesine gelmiştir. Filmin hikayesi de bu şekilde başlamış olur.

 1. Mazisi Olmayan Adam – IMDB Puanı 7,9

Aslında bir çok Türk dizisine de ilham kaynağı olmuş bu film 2010 yılında gösterime girmiş ve bir çok ödülü toplamayı da başarmıştır. Filmdeki aksiyon sahneleri kadar filmin senaryosu da bu ödülleri gerçekten hak etmektedir. Başrollerinde bulunan Won Bin ve Kim Sae Ron’un üstün oyunculuk performansları izleyenleri hayran bırakıyor.

1.Kan Kardeşleri – IMDB Puanı 8,1

Bu film 2004 yılında vizyona girmiştir. Filmin konusu ise 1950’li yıllarda meydana gelen Kore Savaşı’nı konu almaktadır. Kuzey Kore ve Güney Kore bu savaşta karşı karşıya gelmiş ve savaş esnasında kaybolan abisini arayan bir askerin yaşadıklarını konu ediniyor. Bir çok usta oyuncu da bu filmin kadrosunda yer almıştır.

This post was last modified on 13 Nisan 2019 20:33