Mimar Sinan kimdir, hayatı ve eserleri

İsmini bir defada olsa duyduğumuz Mimar Sinan kimdir sorusuna kısaca, dünyanın taktirini toplamış bir çok eser ve hayatı boyunca faydalı işler yapmış önemli bir kişiliktir, diyebiliriz ama daha fazlası var gelin birlikte inceleyelim. Osmanlı İmparatorluğunun yükseliş döneminin baş mimarı olan Mimar Sinan, Kanuni döneminde 28 yıl, II. Selim döneminde 8 yıl ve III. Murad döneminde de 14 yıl olmak üzere toplamda 50 yıl hizmet vermiştir. 

Mimar Sinan’ın hayatı

Osmanlı klasik mimarisinin şekillenmesinde büyük rol oynayan Mimar Sinan, 1489 yılında Kayseri’nin Ağırnaz köyünde doğmuştur. Babasının adı Abdülmennan dedesinin adı da Dülger Yusuf’tur.

Ortaya çıkardığı eserlerle bir ekol haline gelmiş, Osmanlı Türk mimarisini zirveye taşımıştır. Birçok mimar onun eserlerinden birini gerçekleştirebilmek için ömürlerini harcarken, Mimar Sinan ömrü boyunca gerçekleştirdiği eserleriyle tüm dünyayı etkilemiştir.

Mimar Sinan, Yavuz Sultan Selim’in tahta çıktığı ilk zamanlarda Rumeli’den başka Anadolu’dan da devşirme alınmaya başlanmıştı. Bu dönemde Kayseri’nin Ağırnaz köyünden devşirilenler arasındaydı ve 1512 yılında İstanbul’a getirilmiştir. İstanbul’a getirildiğinde Yeniçeri olarak yetiştirilmek üzere acemi ocağına yerleştirilmiştir. Burada yedi yıl eğitim aldıktan sonra yeteneğine bağlı olarak köprücüler sınıfına alınmıştır. Bu andan itibaren de İstanbul’un en önemli ustalarıyla çalışma ve ders alma şansı yakalamıştır. Bu ustaların arasında Beyazıt Camii’nin ustası Mimar Hayrettin de bulunmaktadır. Ancak Mimar Sinan’ın yeteneğini geliştiren en önemli unsur, çıktığı seferlerde görüp incelediği sanat eserleridir.

1521 yılında Kanuni ile Belgrad seferine, 1522 yılında da Rodos seferine katılır. Sinan yeteneğini ilk olarak Macaristan seferinde gösterir. Prut nehrinin üzerine 13 gün gibi çok kısa bir zaman içinde oldukça büyük ve yüksek bir köprü inşa etmiştir. Mimar Sinan’ın en verimli olduğu dönem 1539 yılında mimarbaşılığa geldiği yani bugünkü adıyla Bayındırlık Bakanlığına getirildikten itibaren başlamaktadır. Ölümüne dek 35 sene bu vazifede kalmış ve 400’ü aşkın eser meydana getirmiştir.

Mimar Sinan kendi tanımıyla meslek hayatı çıraklık, kalfalık ve ustalık şeklinde incelebilir. Bu süreçlerin her birinde ortaya koyduğu eserleri sanat değeri olarak hiçbir şekilde geçilememiştir. Mesela, çıraklık eseri olarak tanımladığı Şehzadebaşı camii, kalfalık eseri olarak tanımladığı Süleymaniye camii ve ustalık eseri olarak tanımladığı Selimiye camii günümüzün abideleri olarak öne çıkmaktadır.

Sinan, ölümünden sonra büyük eserler ortaya çıkaran, bunların hepsi alanlarında üne kavuşmuş önemli çıraklar yetiştirmiştir. Sedefkar Mehmed Ağa Sultanahmet camiini, Mimar Yusuf da Hindistan’da Delhi, Agra, Lahor ve Keşmir kalelerini inşa etmişlerdir. Mimar Sinan’ın öğrencilerinden biri olan Mehmed İsa Çelebi de dünyanın 7 harikasından biri olan Hindistan Agra’da bulunan Tac Mahal’i inşa etmiştir.

Ardında sayılamayacak kadar büyük eserler bırakan Mimar Sinan, tarih 17 Temmuz 1588’i gösterdiğinde İstanbul’da yaşamını yitirmiştir. Türbesi Süleymaniye Camiinin arkasında yer almaktadır.

Mimar Sinan’ın eserleri

Hayatı boyunca çok önemli sayısız eserler ortaya çıkaran Mimar Sinan’ın 81 cami, 55 medrese, 51 mescid, 20 kervansaray, 26 darul-kurra, 17 imarethane, 36 saray, 17 türbe, 3 darüşşifa, 5 su yolu, 8 köprü, 8 mahzen ve 48 hamam olmak üzere 400’ün üzerinde eseri bulunmaktadır. Ustalık eserim dediği Edirne’deki Selimiye Camii, Dünya Kültür Mirası Listesinde yer almaktadır.